Zimski športi

Štuhčeva naslov prvakinje v smuku predala Švicarki Suterjevi

Cortina d'Ampezzo, 13. 02. 2021 11.52 |

Corinne Suter je nova svetovna prvakinja v smuku. Po treh kolajnah na svetovnih prvenstvih je 26-letna Švicarka končno osvojila najžlahtnejšo. Na svetovnem prvenstvu v Cortini d'Ampezzo je srebro pripadlo Nemki Kiri Weidle, po zlatu na superveleslalomu je bron osvojila rojakinja Suterjeve Lara Gut-Behrami. Ilka Štuhec je bila 14., Maruša Ferk 22.

Ilka Štuhec
Ilka Štuhec FOTO: AP

Slovenka Ilka Štuhec je še tretji zaporedni naslov smukaške svetovne prvakinje napadla s startno številko 17.

V zgodovini sta le dve smučarki doslej v kraljevski disciplini na svetovnih prvenstvih osvojili tri naslove svetovne prvakinje. Prva je bila Nemka Christl Cranz (1935, 1937, 1939), druga pa Avstrijka Annemarie Moser Pröll (1974, 1978, 1980).

Mariborčanka je po dobrem startu in obetavnem vmesnem času v nadaljevanju nastopa na smukaški progi Olympia delle Tofane naredila preveč napak in je bila v cilju daleč od najboljših. Osvojila je 14. mesto. Štuhčeva je bila konkurenčna najboljši le v zgornjem delu, nato pa se je začel kopičiti zaostanek. Zaostanek 1,30 sekunde je v cilju pomenil, da najboljša slovenska smukačica ne bo del prve deseterice. Slovenija je tako po treh zaporednih naslovih, pred Štuhčevo je smukaško krono osvojila tudi Tina Maze, predala Švici. Naslov svetovne prvakinje je osvojila Švicarka Corinne Suter. 26-letnica iz Schwyza je tako obogatila srebro iz superveleslaloma. Smukaško srebro je pripadlo Nemki Kiri Weidle, bron pa Švicarki Lari Gut Behrami.

Corinne Suter
Corinne Suter FOTO: AP

V vlogi branilke naslova svetovne prvakinje je bila 30-letna Slovenka, ki pa ni nadaljevala sijajnega niza za tretji zaporedni naslov smukaške svetovne prvakinje. Njen zaostanek je bil prevelik za uvrstitev na vrh. Po poškodbi Italijanke Sofie Goggia so se na široko odprla vrata konkurenci in se je nenadoma razširil krog favoritinj za zmago. Goggia je vpisala impozanten niz. Dobila je štiri od petih smukov od začetka sezone, na uvodnem pa jo je prehitela le Švicarka Corinne Suter, ki je v Cortina d'Ampezzo osvojila naslov smukaške svetovne prvakinje.

Ilka Štuhec je bila tokrat daleč od boja za odličja.
Ilka Štuhec je bila tokrat daleč od boja za odličja. FOTO: AP

Upoštevajoč slovensko prevlado na ženskih smukih na svetovnih prvenstvih, so bila pričakovanja ljubiteljev alpskega smučanja v Sloveniji zelo velika. Tina Maze je bila leta 2015 v Beaver Creeku prva Slovenka z naslovom svetovne prvakinje v kraljevski disciplini. Štafeto je nato že na naslednjem prvenstvu uspešno prevzela Ilka Štuhec, ki je smukaško konkurenco pokorila leta 2017 v St. Moritzu, nato pa je kot prva smukačica v 30 letih na SP v Areju leta 2019 uspešno ubranila krono za še drugi naslov svetovne prvakinje. V Cortini d'Ampezzo je napadala tretji zaporedni naslov.

V nedeljo bo sledil še moški smuk s tremi Slovenci na startu. Nastopili bodo Boštjan Kline, Miha Hrobat in Nejc Naraločnik. Martin Čater se je zaradi slabe forme nastopu odpovedal.

V zgodovini se še nikoli ni zgodilo, da bi smučarka ali smučar na treh zaporednih svetovnih prvenstvih osvojila ali osvojil tri naslove v smuku. In tako bo ostalo tudi po Cortini d'Ampezzo. Štuhčeva je bila konkurenčna najboljši le v zgornjem delu ... "O sami vožnji nimam kaj reči, pri tretjem merjenju vmesnega časa sem naredila napako, a sem vseeno mislila, da bo boljše na koncu, kar se rezultata tiče," je po "dirki" povedala izkušene Mariborčanka. "Moram reči, da me je na startu malo zeblo, ker je bil fajn prepih. A smo zunaj, na to nimamo vpliva. Poskusila sem dati vse od sebe, kolikor je šlo, potem se včasih seveda zgodi tudi kakšna napaka. Ta danes, po tretjem merjenju vmesnega časa, me je stala kar nekaj, časovne gledano. A sem se borila dalje, dala od sebe kar sem imela in to je to. Zadovoljna ravno ne morem biti. Nisem pa razočarana s pristopom in vožnjo," je dodala nekdanja dvakratna svetovna smukaška prvakinja.

Maruša Ferk
Maruša Ferk FOTO: Aljoša Kravanja

Na startu sta bili dve Slovenki. Zaostanek Maruše Ferk je znašal 2,26 sekunde za končno 22. mesto. "Tekma je bila lepa, v idealnem vremenu, a bilo je malo preveč vetrovno. To sem občutila tudi sama, na startu sem videla, kako piha, ne vem, kako je bilo pri ostalih. Potrudila sem se maksimalno, mislim, da nisem smučala slabo. Popolnoma nič si ne očitam glede svojega pristopa, smučanja in borbenosti od starta do cilja. Prve tri tekmovalke bodo zasluženo prejele medalje, škoda pa, da ni med njimi Slovenije," pa je za uradno spletno stran SZS povedala druga Slovenka na tekmi.