Zimski športi

Dvojna avstrijska zmaga v Lake Louisu, Kline 11.

Lake Louise, 27. 11. 2021 23.02 |

Avstrijec Matthias Mayer je zmagovalec uvodnega smuka sezone svetovnega pokala alpskih smučarjev v Lake Louisu. Njegov rojak Vincent Kriechmayr je končal na drugem mestu. Zmagovalec smukaškega seštevka v minuli zimi Švicar Beat Feuz je sezono odprl s tretjim mestom. Za najboljši slovenski dosežek je poskrbel Boštjan Kline z 11. mestom.

Enoletni premor tekmovanj v Severni Ameriki zaradi novega koronavirusa so najbolje izkoristili severni sosedje Slovenije. Dvojna avstrijska zmaga na uvodu sezone v hitrih disciplinah.

Nazadnje sta bila Avstrijca na prvem in drugem mestu smuka 30. decembra lani v Bormiu, ko se je prav tako Mayer uvrstil pred Kriechmayrja, ki je nato februarja v Cortini d'Ampezzo osvojil naslov svetovnega smukaškega prvaka. Mayer je avstrijskemu smučanju priboril 186. smukaško zmago v svetovnem pokalu. Na drugem mestu razpredelnice nacij z največ osvojenimi smuki so Švicarji s 125 zmagami. Mayer, olimpijski smukaški prvak iz Sočija ter superveleslalomski olimpijski prvak iz Pyeongchanga, je osvojil še enajsto zmago v svetovnem pokalu, sedmo smukaško, prvo smukaško v Lake Louisu.

Zanimivo, da sta bila Mayer in Kriechmayr že na stopničkah v Lake Louisu, in sicer pred dvema letoma, ko je Mayer zmagal na superveleslalomu, Kriechmayr pa je bil tretji. Avstrijci so sicer osvojili že devet smukaških zmag na moških tekmah v Lake Louisu. Feuz, ki je konec minule sezone osvojil četrti mali smukaški globus, je s tretjim mestom zbral že vsega skupaj 41 kariernih uvrstitev na smukaške stopničke. Gre za dosežek, s katerim se je izenačil z rekorderjema po številu stopničk na moških smukih v svetovnem pokalu Avstrijcem Franzem Klammerjem in Švicarjem Petrom Müllerjem.

Boštjanu Klinetu je uspel zelo soliden nastop v Lake Louisu.
Boštjanu Klinetu je uspel zelo soliden nastop v Lake Louisu. FOTO: AP

Uvodni smuk sezone je imel tudi slovenski pridih. Na startu so bili trije Slovenci. Najbolje se je izkazal 30-letni Boštjan Kline, ki je že z drugim časom drugega treninga nakazoval, da se v Kanadi zelo dobro počuti. Na tekmi je znova pokazal vožnjo, ki ga je krasila v njegovih najboljših letih. Z 11. mestom, za zmagovalcem je zaostal minuto in devet stotink, za stopničkami 74 stotink, je vpisal svoj daleč najboljši dosežek v Lake Louisu. Enajsto mesto pa je tudi njegov najboljši smukaški dosežek v štirih letih in devetih mesecih. Tako dober je bil nazadnje 24. in 25. februarja 2017 na smukih v Kvitfjellu, kjer je zmagal in nato bil še sedmi. Kline, ki je novo samozavest našel tudi z novim proizvajalcem smuči, je z 11. mestom vpisal tudi najboljši slovenski dosežek na moških tekmah v Lake Louisu. Pred njim je dolgo časa za najboljšega veljalo 12. mesto Andreja Jermana na smuku v Lake Louisu 24. novembra 2007.

Martin Čater in Miha Hrobat sta pristala zunaj trideseterice. Čater je končal na 33. mestu (+2,38), Hrobat je bil 50. (+3,43).