Zimski športi

Marti Bassino prva tekma 57. Zlate lisice, Meta Hrovat deveta, v nedeljo brez Ilke

Kranjska Gora, 16. 01. 2021 14.57 |

Marta Bassino je zmagovalka prvega veleslaloma za svetovni pokal alpskih smučark za 57. Zlato lisico. Italijanka je bila najbolj prepričljiva že na prvi progi. V finalu je odbila napade vseh konkurentk za še tretjo veleslalomsko zmago v tej sezoni. Francozinja Tessa Worley je osvojila drugo mesto, Švicarki Michelle Gisin pa je pripadlo tretje mesto. V finalu so nastopile tri Slovenke Meta Hrovat, Neja Dvornik in Tina Robnik. Najboljša je bila Hrovatova, ki je osvojila deveto mesto, Dvornikova je bila 23., Robnikova pa je odstopila.

Ilka Štuhec se je odločila, da ne bo nastopila na nedeljskem drugem veleslalomu 57. Zlate lisice, ki je namesto na njenem domačem pragu v Mariboru 200 kilometrov od doma v Kranjski Gori. Pred dvakratno svetovno smukaško prvakinjo je ključni del sezone z napadom na nov uspeh na svetovnem prvenstvu prihodnji mesec v Cortini d'Ampezzo.

Pred nastopom prve naše smučarke je vodila Italijanka Marta Bassino (1:04.15), sledila ji je Švicarka Michelle Gisin (+0.27), tretja pa je bila Slovakinja Petra Vlhova (+0.51). Meta Hrovat se je na pot podala kot 11. in začela zalo napadalno ter tudi s kar nekaj napakami, zaradi katerih je zaostajala že dobro sekundo. Na polovici proge je nato našla boljši ritem in v cilj prišla s sedmim časom, z 1.63 sekunde zaostanka za Italijanko. Lep nastop je uspel tudi Neji Dvornik, ki je nosila startno številko 56. Z zahtevno nalogo se je spopadla zelo dobro in v cilju zasedla 24. mesto, z 3.01 sekunde zaostanka za vodilno. V drugi tek se je uvrstila tudi Tina Robnik, ki je bila trideseta, njen zaostanek za najhitrejšo pa je znašal 3.65 sekunde. Zelo blizu svojega prvega veleslalomskega finala je bila Andreja Slokar, ki je za tridesetim mestom zaostala le 15 stotink sekunde in tako končala kot 32. Ani Bucik in Ilki Štuhec se načrti niso izšli. S 4.38 oziroma 4.42 sekunde zaostanka sta se uvrstili na 39. in 40. mesto.

Neja Dvornik
Neja Dvornik FOTO: Damjan Žibert

Nastop Robnikove, ki je bil uvodni v finalu, se je žal končal še preden se je dobro začel. Naša smučarka je namreč odstopila po tretjem zavoju. Nejin prvi nastop v finalu veleslaloma se je končal dobro, saj je ob prihodu v ciljno areno zasedla tretje mesto, še hitrejša pa je bila Meta, ki je prišla na drugo. Bassinova je na koncu odbila napad petouvrščene po uvodni vožnji, Francozinje Tesse Worley, in prišla do zmage. Francozinja je na drugem mestu zaostala 8 desetink sekunde, medtem ko je Gisinova zdrsnila na končno tretje mesto. Hrovatova je bila odlična deveta, prvih veleslalomskih točk in rezultata kariere pa se je veselila tudi Dvornikova, ki je bila 23. "Zadovoljna sem, da sem končno spet sestavila dve solidni vožnji. Kljub temu, da sem imela nekaj zelo slabih tekem, kot ste verjetno opazili, se krivulja morda obrača navzgor. Grem z nasmehom v jutrišnji dan. Moram iskreno priznati, da sproščenosti, ki si jo želim, še ni, saj tudi nisem smučarka, ki je znana po sproščenem smučanju. To tako še težje najdem, sploh če forma ni taka, kot si jo želim. A smučanje je šport občutkov, ki se jih ne da izsiliti. Začutiš to, in potem gradiš na temu, izsiliti občutkov se pač ne da," je bila po uvrstitvi med deset najboljših vesela Meta Hrovat. "Današnja tekma je bila težka predvsem zaradi podlage. Sem pa vesela, da mi je uspela dobra prvo vožnja, druga je bila malo zadržana. To je sigurno razbremenitev za nadaljevanje, lažje bomo nadaljevali sezono," pa je za uradno spletno stran SZS povedala Neja Dvornik, ki je sploh prvič osvojila veleslalomske točke svetovnega pokala.

23. Neja Dvornik (Slo)            2:17,39 +5,49 1:07,16 1:10,23
- odstopila v 2. vožnji: Tina Robnik (Slo)
- niso se uvrstile v 2. vožnjo: Andreja Slokar, Ana Bucik, Ilka Štuhec (vse Slo)