Odzval se je tudi izvrstni ameriški smučar Ted Ligety, ki je zapisal: "Varnost na tretjem mestu! Marcel Hirscher je bil TAKOOO srečen, da se ni zgodilo kaj hujšega. Nesprejemljivo!! Safety third!!!! Marcel Hirscher was SOOOO lucky this wasn't way worse. Not acceptable!! https://t.co/LqoBNy4Wkw https://t.co/tvu9ixqwhw Nezadovoljen je bil tudi direktor tekmovanja Markus Waldner: "Za las smo se izognili katastrofi. Drone bi moral leteti le po koridorju ob progi, a se je vse bolj premikal proti tekmovalni stezi." Drone je uporabljala televizijska ekipa, ki je pripravljala prenos tekme, naprava naj bi treščila na smučišče, ker naj bi prenehala delovati baterija. Incident je sprožil vprašanja o uporabi daljinsko vodenih dronov ter varnosti. "Skupaj z medijskimi partnerji uvajamo najsodobnejšo tehnologijo, s katero želimo gledalcem in ljubiteljem smučanja še približati tekmovanja in jih narediti privlačnejša, vendar pa se takšne nesreče z droni ne smejo več ponoviti," se je krovna svetovna smučarska organizacija FIS z izjavo za javnost odzvala na incident. Najboljši alpski smučar v zadnjih štirih sezonah svetovnega pokala se je nesreči izognil brez praske. Lastnik drona je medijski partner Infront: "Radi bi se opravičili Marcelu Hirscherju in Fis za nesrečni incident z dronom. Opravili bomo podrobno preiskavo, kaj je šlo narobe, takoj, ko bomo izvedeli vse tehnične podrobnosti nesreče, bomo o tem obvestili javnost." Tudi Anna Fenninger je med drugim zapisala: "To je bilo na tesno. Marcel, hvala bogu, da je vse v redu s tabo." OMG!! das war knapp! man wird sehr nachdenklich wenn man diesen weltcupwinter vor dem fernseher sitzt! Marcel - gott... Omenjena nesreča je tako le še en vzrok več, da je zelo hitro potrebno urediti pravila, ki se tičejo brezpilotnih naprav (dronov) in letenja. Spomnimo se več incidentov, ki so se zgodili na športnih prizoriščih in so povezani z droni. Tako so že večkrat drone opazili nad stadioni večine profesionalnih in univerzitetnih lig lig v ZDA (NFL, MLB), pa tudi nad igrišči v angleški nogometni Premier League, a so bili to le kratkotrajni preleti, ki niso imeli posledic. V ZDA velja prepoved letenja omenjenih naprav med, ter tudi eno uro prej in eno uro po tekmi (prireditvi). Aprila lani je drone poškodoval avstralsko triatlonko, ki jo je odnesla s poškodbami glave. Raija Ogden je tekmovala na triatlonu v zahodni Avstraliji in nanjo je treščil drone le nekaj metrov pred ciljno črto in jo poškodoval s propelerjem, je poročal Yahoo, športnica jo je odnesla z ranami na glavi in je morala v bolnišnico, kjer so ji rane zašili. Drone je uporabljal fotograf, ki je izgubil nadzor nad napravo. Prav tako je v mesecu septembru drone treščil na nogometno stadion Univerze v Kentuckyju v času priprav na tekmo ameriškega nogometa. Nihče ni bil poškodovan, z dronom je upravljal študent omenjene univerze.
Marcel Hirscher se je kar malce šaljivo odzval na instagramu, potem ko se je izognil nesreči: "Gost letalski promet v Italiji." A v izjavi po tekmi je bil bolj kritičen: "Tistim, ki so odgovorni, bi rad sporočil le: bodite previdni. To se ne sme več zgoditi. Lahko bi se zgodila resna poškodba."
Septembra letos je na teniškem OP ZDA v New Yorku drone treščil na prazen del tribune za gledalce in nihče ni bil poškodovan. Incident se je zgodil na teniškem dvoboju med Italijanko Flavio Pennetto in Romunko Monico Niculescu. Pennetta je dejala, da je slišala zvok v zraku in je mislila, da je bomba. "Malce grozljivo, moram priznati. Glede na vse, kar se dogaja v svetu, sem mislila, OK, konec je. Vsi ti varnostni ukrepi, pa potem nevarnost pride od zgoraj," je bila po dvoboju zgrožena Italijanka.
Človeka, ki je upravljal z napravo, je policija aretirala, ameriški tožilec Richard A. Brown je dejal: "Omenjeni dogodek jasno kaže, da drone enostvano ne smemo obravnavati kot otroške igrače. Mnogi, ki upravljajo z brezpilotnimi napravami so ljudje brez letalskih izkušenj in letenje blizu teniškega stadiona, letališča ali katerega drugega kraja, kjer je veliko gneče, spravlja ljudi v nevarnost."
Tudi na nogometni kvalifikacijski tekmi za EURO 2016 med reprezentancama Srbije in Albanije v Beogradu je bilo dramatično, ko je nad igriščem krožil drone, na katerega je bila pripeta zastava z zemljevidom "velike Albanije". Srbski nogometaš Stefan Mitrović ga je sklatil skupaj z zastavo, prišlo je do prerivanja med igralci in tekma je bila ustavljena in nato tudi prekinjena.
Zimski športi
VIDEO: Hirscher prejel opravičilo, FIS obljublja, da se takšna nesreča ne bo ponovila
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
Avtor
T.Š./STA
Komentarji
83
Ob vožnji avstrijskega smučarja Marcela Hirscherja se je pripetila nesreča, ki bi se lahko končala tragično. Na progo je strmoglavil drone s kamero in za las zgrešil Avstrijca. Drone, ki je težak približno devet kilogramov, bi lahko smučarja ubil. To je le eden od incidentov povezanih z droni na športnih prizoriščih v zadnjem obdobju.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.