SP v Areju: Ilki igra stotink tokrat ni bila naklonjena, grd padec Vonnove

Are, 05. 02. 2019 12.49 |

M.G./M.J./J.K.
49

Mikaela Shiffrin je nova svetovna prvakinja v superveleslalomu. Triindvajsetletna Američanka je na 45. svetovnem prvenstvu v alpskem smučanju v Areju osvojila prvo zlato kolajno. To je njeno četrto zlato odličje s svetovnih prvenstev po treh zlatih v slalomu. Slovenska predstavnica Ilka Štuhec je nastope v Areju začela z osmim mestom, a z majhnim zaostankom (+0,26).

Štuhčeva je s sicer majhnim zaostankom pristala daleč od zmagovalnega odra.
Štuhčeva je s sicer majhnim zaostankom pristala daleč od zmagovalnega odra. FOTO: AP
Zaostanki na skrajšanem superveleslalomu, ta je bil z rezervnega starta, so bili res majhni. V eni sekundi po zmagovalki se je zvrstilo kar dvanajst tekmovalk. Mikaela Shiffrin je slavila pred Italijanko Sofia Goggia (+0,02), tretja pa je s petimi stotinkami sekunde zaostanka bila Švicarka Corinne Suter.
Pred dvema letoma na svetovnem prvenstvu v St. Moritzu je Ilka Štuhec osvojila naslov smukaške prvakinje v smuku, v superveleslalomu pa je končala na 11. mestu.

Rojakinja Mikaele Shiffrin Lindsey Vonn se je med spustom zaletela v vratca in zaključila z grdim padcem v zaščitnih ograjah. Ob padcu Vonnove, ki je imela startno številko 16, je bila tekma za nekaj minut prekinjena, legendarna Američanka pa je po posredovanju reševalcev prizorišče padca zapustila na smučeh. Američanka, ki je po SP napovedala konec kariere, je grdo padla v zgornjem delu proge. Nedeljski smuk bo njena zadnja tekma na bogati športni poti.

Nad polarni mraz z maskami
Njena naslednica Shiffrinova je osvojila svojo prvo zlato kolajno v superveleslalomu, je pa to njeno četrto zlato odličje s svetovnih prvenstev po treh zlatih v slalomu. Na prestolu vodilne je bila kar nekaj časa Italijanka Sofia Goggia, ki je nato s pičlima dvema stotinkama sekunde zaostanka osvojila srebro. Bron za tretje mesto pa je pristal v rokah Švicarke Corinne Suter, ki je zaostala le pet stotink sekunde. Zaostanki na skrajšanem superveleslalomu, ta je bil z rezervnega starta, so bili res majhni. V eni sekundi po zmagovalki se je zvrstilo kar dvanajst tekmovalk.

Štuhčeva je že vse od sobote na Švedskem, kamor je prispela z zasebnim letalom skupaj z najboljšo alpsko smučarko zadnjih dveh sezon Američanko Shiffrinovo. Tekmovalke so v ponedeljek na prvem uradnem treningu, dan pred prvim bojem za kolajne, preizkusile smukaško progo pod goro Areskutan, na kateri je bil torkov superveleslalom. Mariborčanki je bila proga všeč, tudi snežna podlaga je zelo dobro pripravljena, edina ovira za tekmovalke predstavlja precej oster mraz, občutek mraza pa se še okrepi, če zapiha veter. Tekmovalke so si, med njimi tudi Štuhčeva, med treningom obraz pred mrazom zaščitile z maskami.

Štuhec: Ko enkrat startaš, pozabiš na mraz
Na superveleslalomu maske ni imela, ampak še vedno se je zelo težko navaditi na ta polarni mraz. "Se ne navadiš. To je dejstvo. Narediš vse, da bi se ogrel, da bi ostal pripravljen, ampak na koncu, ko stojiš na startu si v dresu, in tako kot na progi nisi kaj dosti oblečen. V tistem trenutku te malo zebe, potem, ko enkrat startaš, pozabiš," je Štajerko citirala STA.

Pred dvema letoma na svetovnem prvenstvu v St. Moritzu je Štuhčeva osvojila naslov smukaške prvakinje v smuku, v superveleslalomu pa je končala na 11. mestu. In prav smuk bo tudi njena disciplina tokrat. Osmo mestu v superveleslalomu je njen drugi najboljši dosežek na svetovnih prvenstvih. Najboljša je bila na SP leta 2013 v Schladmingu šesta, ko je slavila Tina Maze, ki je tokrat na prvenstvu v vlogi posebne sodelavke italijanskega Eurosporta.

Koštomaj opozarja na drugi najboljši dosežek v sezoni
"Na startu sem bila kar odločena, dobro sem se počutila, vožnja je bila večinoma kar okej, a se je danes res poznala prav vsaka malenkost. Zdaj je mimo in gremo dalje," je povedala Štuhčeva, ki je v loteriji stotink stopničke zgrešila za majhnih 21 stotink. Od zmagovalke pa je bila počasnejša majhnih 26 stotink sekunde. Tekmo je startala kot enajsta. Ob prihodu v cilj je za Goggio zaostala 24 stotink sekunde za takrat četrto mesto.

"Enkrat si na pravi strani stotink, enkrat si na napačni. Letos je bila Ilka že v Val Gardeni na superveleslalomu na pravi strani stotink," je po tekmi dejal Ilkin trener Grega Koštomaj, ki je opozoril tudi na dejstvo, da je to drugi najboljši superveleslalomski dosežek Štuhčeve v tej zimi.

Najhitrejša vožnja ženskega superveleslaloma na SP v Areju je uspela Mikaeli Shiffrin: