Zimski športi

Kramerjeva v Saporu do prve zmage v svetovnem pokalu, Križnarjeva 8.

Saporo, 11. 01. 2020 10.31 |

Avstrijka Marita Kramer je na sobotni tekmi v smučarskih skokih za svetovni pokal v Saporu slavila svojo prvo zmago v svetovnem pokalu. Avstrijka je bila najboljša že v kvalifikacijah in tudi vodilna po prvi seriji. Najboljša Slovenka je bila na osmem mestu Nika Križnar. Ema Klinec je na koncu osvojila 14. mesto, Katra Komar pa 27.

Križnarjeva (na fotografiji) je kljub daljšemu skoku v finalu izgubila dve mesti. FOTO: Damjan Žibert

Karavana svetovnega pokala se je po daljšem premoru prvič pomerila v letu 2020, tradicionalno na daljnem vzhodu, v japonskem Saporu. Marita Kramer je v prvi seriji pristala pri 131 metrih, v finalu pa temu dodala še tri metre in skupno zbrala 279,6 točke. Druga je bila Norvežanka Maren Lundby z daljavo dneva v finalu, 139 metri in 275 točkami. Tretja je bila še ena Avstrijka, Eva Pinkelnig, ki si je po prvi seriji delila četrto mesto, v finalu pa skočila 134 metrov in se z 271,1 točke povzpela na stopničke. Maren Lundby je bila druga že po prvi seriji, na tretjem mestu pa je bila domačinka Sara Takanaši, ki je na koncu s 262,3 točke končala na četrtem mestu.

Najboljša Slovenka je bila Nika Križnar (121 m in 124,5 m/263,3 točke), ki je v finalu izgubila dve mesti, vseeno pa tekmo končala med najboljšo deseterico.

'Vem, da moram spremeniti še veliko'
"Super tekma, naredila sem dva solidna skoka. Vem, da moram kljub temu spremeniti še veliko, predvsem v zraku. V drugem delu mi manjka še kar nekaj stvari. Če bom nadaljevala s takimi skoki na takem mestu, bom zelo zadovoljna. Zelo se že veselim jutrišnje tekme," je po prvi tekmi na Japonskem povedala Križnarjeva.

Ema Klinec je bila po prvi seriji 13., na koncu pa zasedla 14. mesto (116,5 m in 118,5 m/218,3 točke). Nove točke si je zagotovila tudi mlada Katra Komar, ki je v drugi seriji ostala na 27. mestu. Špela Rogelj je bila v prvi seriji s 100,5 metra prekratka in je na 34. mestu ostala zunaj finala, že pred tem je bila v današnjih kvalifikacijah neuspešna Jerneja Brecl.

Nastop Slovenk je po koncu ocenil tudi trener Zoran Zupančič: "Tudi letos smo delno razočarani po prvi tekmi. Z osmim mestom smo malce uspešnejši kot lani. Nika je lahko zadovoljna. Sem sodi, ima pa še veliko rezerv. V bližnji prihodnosti jo pričakujem višje z rezultati. Danes je solidno skakala Ema, ki je najboljši skok prikazala na treningu. Katra je bila solidna za njo, lahko pa cilja višje. Špela je ostala brez finala, Jerneja brez tekme. Z njima danes nismo zadovoljni. Seveda ciljamo višje, ekipno bomo morali pokazati veliko več, sicer to ne bo dobro za naprej za uvrstitev v pokalu narodov."

1. Marita Kramer (Avt) 279,6 točk (131/135 m)