Kranjec na stopničkah v Alti Badii, Odermatt do nove zmage

Alta Badia, 17. 12. 2023 14.27 |

STA, Ž.K.
30

Švicar Marco Odermatt je zmagal na prvem od dveh veleslalomov za svetovni pokal alpskih smučarjev v Alta Badii. Odermatt je vodil že po prvi vožnji. Slovenski finalist Žan Kranjec se je na poledeneli progi na postavitvi trenerja Matjaža Požarja zelo dobro znašel in zasedel tretje mesto. Drugi je bil po izjemnem finalu Hrvat Filip Zubčić.

Slovenski as je napadal stopničke s četrtega mesta, njegov zaostanek je po prvem delu znašal 88 stotink. V finalu je moral za prevzem vodstva prehiteti senzacijo sezone, Joana Verduja iz Andore.

A se je zaloga 82 stotink začela hitro topiti. V prvem odseku je izgubil štiri desetinke, zato pa je Žan Kranjec odlično smučal v spodnjem delu ter je z naskokom 41 stotink sekunde prevzel vodstvo.

Žan Kranjec v Alta Badii
Žan Kranjec v Alta Badii FOTO: AP

Na startu je bil Avstrijec Marco Schwarz, ta ni prehitel Kranjca, ki se je vesel prvih stopničk v sezoni.

Nora finalna vožnja pa je uspela naslednjemu na startu Filipu Zubčiću, ki je z najboljšo vožnjo finala za več kot dve sekundi (+2,07) Kranjca potisnil na drugo mesto.

Marco Odermatt je odlično odgovoril na izziv Hrvata, pred katerim je s prve vožnje prenesel le 31 stotink zaloge. Kljub majhnim razlikam je Švicar v vseh odsekih zadržal prednost ter skorajda rutinirano zmagal. Zubčića je premagal za 19 stotink sekunde. Prva dva sta danes precej odstopala. Zaostanek tretjega Kranjca je znašal 2,26 sekunde.

Marco Odermatt
Marco Odermatt FOTO: AP

Kranjec se je končno lahko veselil po nič kaj obetavnem začetku sezone. Še šestič na tem veleslalomu se je uvrstil v najboljšo peterico, štirikrat je končal na zmagovalnem odru na tretjem mestu v letih 2017, 2019 in 2022 in letos.

"S tretjim mestom sem zagotovo zadovoljen, vsakič ko stopim na stopničke sem.  Še četrtič sem bil tretji tukaj in očitno mi teren leži, upam pa, da imam v nogah še kaj več, za kakšno stopničko višje. Samo smučanje je bilo na visokem nivoju. Prvi tek je bilo dobro smučanje, a je bilo nekaj rezerv takoj iz starta ven. V drugem teku sem to poskušal popraviti, bil na limitu. Imam pa morda v drugih tekih malce več težav, kjer je slabša proga. Danes sem dobil potrditev, da sem med najboljšimi in gem jutri lahko samozavestno na tekmo," je po uspehu povedal Kranjec, ki je prismučal 82. veleslalomske stopničke v svetovnem pokalu, 56. po osamosvojitvi. Je tretji najuspešnejši veleslalomist za Matejo Svet (14) in Tino Maze, ki je na veleslalomih zbrala 28 uvrstitev na zmagovalni oder.

Filip Zubčić, Marco Odermatt in Žan Kranjec
Filip Zubčić, Marco Odermatt in Žan Kranjec FOTO: AP

Trener slovenske moške reprezentance Klemen Bergant pa je o uspehu varovanca povedal: "Danes smo zelo veseli, Žan je naredil maksimum, kar je lahko. Odermatt in Zubčič sta bila daleč pred vsemi. Veseli me predvsem to, da je težave z opremo odpravil in se koncentrira le še na izvedbo. Ima še veliko rezerv, a gremo korak po koraku. Danes smo veseli. Štefan se danes ni znašel. Trenutno ima težavo prenesti svojo smučarijo iz treningov na tekmo, a proga resnično ni bila lahka tudi za največje mojstre. Vseeno pa smo veseli danes."

Odermatt za zdaj ne kaže slabosti. V finalu ni naredil napak za 55. karierne stopničke v svetovnem pokalu, 26. zmago, 16. na tekmah v veleslalomu.

Avstrijec Marcel Hirscher je v karieri šestkrat dobil veleslalomsko tekmo na Gran Risi, šestkrat zapovrstjo (2013-2018), kar je največ od vseh.

Od še aktivnih smučarjev sta po Hirscherjevi eri na veleslalomu v Alta Badii večkrat zmagala le Odermatt in Henrik Kristoffersen. Odermatt ima po novem tri veleslalomske zmage na tem prizorišču, Kristoffersen, danes sedmi, ostaja pri dveh.

Na startu preizkušnje je bil še en Slovenec, Štefan Hadalin, ki je nastopil s številko 40. Hadalin je za najboljšim na prvi progi zaostal več kot pet sekund (+5,62; 52.) ter se še na tretji tekmi od oktobra ni uvrstil v finale.

Zubčić je postal komaj drugi Hrvat po Ivici Kosteliću s stopničkami na veleslalomih v Alta Badii. To so bile njegove desete karierne veleslalomske stopničke, s čimer prekaša tako sestro Kostelića Janico (7) kot tudi Kostelića (1). Oba Kostelića sta blestela na slalomih.