Kranjec s petim mestom še naprej v rdečem

Garmisch-Partenkirchen, 02. 02. 2020 12.00 |

STA/M.J./M.G.
27

Francoz Alexis Pinturault je zmagovalec petega moškega veleslaloma za svetovni pokal v Garmisch-Partenkirchnu. Najboljši Slovenec Žan Kranjec je preizkušnjo končal na petem mestu. Kranjec tudi po Garmischu ostaja oblečen v rdečo majico vodilnega veleslalomista. V finalu je nastopil tudi Štefan Hadalin, ki je osvojil 25. mesto.

Švicar Loic Meillard (+0,16), vodilni po prvi vožnji, je tekmo končal na drugem mestu, tretje mesto je osvojil Norvežan Leif Kristian Nestvold-Haugen (+0,24), tretji tudi na prvi progi. Kranjčev izzivalec za veleslalomski globus Norvežan Henrik Kristoffersen, ki je bil drugi po prvi vožnji, je tekmo končal za Slovencem na sedmem mestu, kar pomeni, da je 27-letnik iz Bukovice pri Vodicah na prvi tekmi, na kateri je nosil rdečo majico, to tudi ubranil. Najboljši slovenski veleslalomist je bil na prvi vožnji peti, za takrat vodilnim Meillardom je imel 22 stotink sekunde zaostanka. Njegov končni zaostanek je znašal 52 stotink sekunde. Kranjec je s petim mestom poskrbel za svoj najboljši dosežek na veleslalomih v Garmischu, kjer je bil pred letošnjim letom najvišje 18. pred dvema letoma.

Od Kranjca je bil Pinturault na prvi progi hitrejši le štiri stotinke sekunde, zato pa je zelo pospešil v finalu ter s tretjim časom druge vožnje dobil boj za zmago na progi Kandahar 2. Pinturault je osvojil svojo še 27. zmago v svetovnem pokalu, s čimer je daleč najuspešnejši smučar Francije. S trinajsto veleslalomsko zmago pa se je izenačil z najboljšo Francozinjo v tej disciplini Tesso Worley.

Žan Kranjec
Žan Kranjec FOTO: AP

Kranjec je v finalu ubranil svoje izhodišče s prve proge. Na soljeni podlagi, ki mu ne ustreza, ob prihodu v cilj ni prevzel vodstva. Za 17 stotink sekunde je bil počasnejši od Hrvata Filipa Zubčića, ki je bil v Adelbodnu slabši zgolj od slovenskega veleslalomista. Kranjec se je na zadnjih devetih veleslalomih devetkrat zavihtel med najboljših pet. Sezono 2019/20 je odprl s tretjim mestom na ledeniški uverturi v Söldnu, v Beaver Creeku je bil četrti, v Alta Badii tretji, kot prvi Slovenec je v Adelbodnu zmagal na veleslalomski klasiki, v Garmischu je bil peti.

Kranjec vodi v posebnem seštevku discipline s 315 točkami, Kristoffersen na drugem mestu zaostaja 26 točk, Pinturault na tretjem ima 43 točk manj. V finalu je nastopil tudi Štefan Hadalin, ki je osvojil 25. mesto. Vrhničanu je uspela zelo dobra prva vožnja, glede na slabo startno izhodišče, s startno številko 56 je prišel v cilj kot 24. najhitrejši.

V svoje prvem veleslalomskem finalu v tej sezoni, četrtem kariernem, pa ni izboljšal svoje uvrstitve. Njegova najboljša veleslalomska uvrstitev je tako še naprej 16. mesto z veleslaloma v Beaver Creeku 3. decembra 2017. Pinturault je kot edini smučar v tej zimi dobil dva veleslaloma, zmagal je že na uvodnem v Söldnu. Američan Tommy Ford je zmagal na veleslalomu v Beaver Creeku, Kristoffersen pa v Alta Badii.

Do konca sezone so na sporedu še štirje moški veleslalomi. Na Japonskem (Yuzawa Naeba), kjer je Kranjec pred štirimi leti ostal brez finala, v Avstriji (Hinterstoder), kjer je bil doslej najboljši 13., Sloveniji (Kranjska Gora), kjer je bil najboljši peti, in Italiji v Cortini d'Ampezzo, ženskem prizorišču, kjer sta bila moška veleslaloma pred 40 leti.