Zimski športi

Odermatt do nove zmage, Kranjec soliden, Hadalin pa katastrofalen

Val d'Isere, 09. 12. 2023 13.46 |

Alpinci so le dočakali prvo veleslalomsko tekmo nove sezone svetovnega pokala. Francoski Val d'Isere je prizorišče tekem ta konec tedna. V snežnem metežu je zmagal prvi favorit Marco Odermatt, za Švicarja pa je to 25. zmaga v karieri. Slovenec Žan Kranjec je zasedel sedmo mesto, Štefan Hadalin pa je bil z zaostankom debelih šestih sekund daleč zadaj.

Žan Kranjec
Žan Kranjec FOTO: Damjan Žibert

Švicar Marco Odermatt je postavil najboljši čas že prve vožnje, v finalu pa je kljub zelo slabim razmeram, območje je namreč zajelo močno sneženje, ohranil prednost. Najboljši slovenski veleslalomist Žan Kranjec je po prvi vožnji zasedal šesto mesto, njegov zaostanek za Odermattom na vrhu je znašal 1,53 sekunde. V finalu se je v slabih razmerah dobro znašel, ob prihodu v cilj je pristal na začasnem tretjem mestu, a je bilo v startni hišici še nekaj odličnih smučarjev. Že naslednji na startu Joan Verdu iz Andore je odpeljal veleslalom kariere za prve stopničke Andore v zgodovini in Kranjca potisnil na četrto mesto. Verdu se je v finalu prebil kot peti s startno številko 19. Kranjec je bil lani na tem veleslalomu tretji.

Za Kranjcem pa je zaostal Norvežan Henrik Kristoffersen, drugi po prvi vožnji, tudi Švicar Loic Meillard, tretji po prvi vožnji, je v finalu zdrsnil po lestvici. Zato pa je napake tekmecev izkoristil Avstrijec Marco Schwarz in se zavihtel na drugo mesto (+0,98), Verdu iz Andore pa je bil v končni razvrstitvi tretji (+1,32).

Štefan Hadalin
Štefan Hadalin FOTO: Damjan Žibert

Drugi Slovenec Štefan Hadalin, ki je nastopil s startno številko 31, se na zahtevnem terenu ni najbolje znašel. V cilju ni prehitel nikogar, zaostanek 6,29 sekunde pa je bil prevelik za še en nastop.

Šlo je za prvi moški veleslalom sezone, potem ko je odpadel Sölden. Po šestih odpovedih zaradi neugodnega vremena je bil Val d'Isere prizorišče komaj druge moške tekme sezone. Pred Val d'Iserom so smučarji nastopili le na slalomu v Gurglu.

V nedeljo bo na tem francoskem prizorišču še slalom.