Zimski športi

Lampičeva ugnala vse tekmice za drugo zmago v svetovnem pokalu

Lenzerheide, 29. 12. 2019 11.39 |

Drugi dan turneje v smučarskih tekih Tour de Ski je ponudil sprintersko preizkušnjo. Med tekačicami se je Anamarija Lampič prebila v finale in nato po fotofinišu osvojila prvo mesto za pičle tri stotinke sekunde pred Švedinjo Fallo. To je druga zmaga za Lampičevo v svetovnem pokalu.

V kvalifikacijah na 1,5 kilometra dolgi progi je bila najhitrejša Američanka Sophie Caldwell (3:10,76), pred domačinko Nadine Fähndrich in rojakinjo Jessico Diggins, ki sta zaostali manj kot pol sekunde. Od četverice Slovenk je bila najhitrejša Katja Višnar, ki je s 3,66 sekunde zaostanka postavila 11. čas, Anamarija Lampič pa je zaostala 6,93 sekunde, kar je bilo dovolj za 20. mesto.

V četrtfinalu je bila uspešna ena od dveh Slovenk, Lampičeva je v prvi skupini zasedla drugo mesto in postavila drugi čas vseh četrtfinalnih izidov (3:06,29), hitrejša je bila le Švedinja Maiken Caspersen Falla (3:05,90). Ta skupina je bila najhitrejša, o čemer priča tudi podatek, da so se kar štiri tekmovalke iz te skupine uvrstile v polfinale. Višnarjeva je v četrti skupini četrtfinala zasedla tretje mesto in končala nastope, za drugim mestom je zaostala 82 stotink sekunde. V četrtfinalu je nastope končala tudi vodilna tekmovalka v svetovnem pokalu Norvežanka Therese Johaug.

Lampičeva je v polfinalu nastopila v prvi od dveh skupin, v družbi zmagovalke kvalifikacij Caldwellowe in njene rojakinje Digginsove, Švedinje Falle in Sundlingove in Rusinje Neprijajeve. Slovenka se je znova izkazala, zasedla je drugo mesto v skupini, za pičlo stotinko sekunde je bila boljša Jessica Diggins. V finalu so bile poleg omenjenih Lampičeve in Digginsove še njena rojakinja Maubetova ter Norvežanka Wengova in Falla in Neprijajeva. Lampičeva je bila v finalu dolgo na drugem mestu, v zaključku sprinta pa je dohitela Fallo in jo ugnala po fotofinišu za tri stotinke sekunde, tretja je bila Neprijajeva (+0,47). Za Lampičevo je bila to druga zmaga v karieri v svetovnem pokalu, prvič je, prav tako v sprintu, zmagala leta 2017.

"Počutim se močno! Šlo je zelo hitro in zares sem vesela. V četrtfinalu sva bili s Fallo zelo blizu, a nisem tekla na vso moč do konca, rekla pa sem si, da jo bom danes še premagala, in to mi je uspelo," je dejala v izjavi v prenosu.

Anamarija Lampič
Anamarija Lampič FOTO: Damjan Žibert

Preostalima Slovenkama se ni uspelo prebiti v izločilne boje. Vesna Fabjan je z 9,72 sekunde zaostanka končala na 33. mestu, za trideseterico je zaostala za pol sekunde, mlada Anita Klemenčič pa je končala na 64. mestu.

Edini slovenski predstavnik v moški konkurenci Miha Šimenc je v kvalifikacijah zasedel 19. mesto z zaostankom 6,43 sekunde za Norvežanom Johannesom Hösflotom Klaebom, ki je kvalifikacije dobil s časom 2:44,64. Klaebo je bil tudi zmagovalec sprinta, Šimenc je izpadel v četrtfinalu.