Zimski športi

Slovakinja Vlhova zmagovalka uvodnega slaloma sezone, Slovenki med dobitnicami točk

Levi, 21. 11. 2020 10.20 |

V Božičkovi deželi, v Leviju na Finskem, se z ženskima slalomoma nadaljuje svetovni pokal v alpskem smučanju 2020/21. Sistem testiranja na novi koronavirus je poskrbel za krajši seznam nastopajočih. Brez nastopa so ostale reprezentantke Švedske, potem ko je bil glavni trener Christian Thoma ob prihodu v Levi na testiranju pozitiven. Zmagovalka prve tekme je Slovakinja Petra Vlhova, na drugem mestu pa povratnica v beli cirkus, Američanka Mikaela Shiffrin. Najboljša Slovenka je bila Ana Bucik, ki je osvojila 16. mesto. Prvič v karieri je do točk prišla Neja Dvornik.

Ana Bucik
Ana Bucik FOTO: AP

Če v Söldnu pred enim mesecem na veleslalomski premieri ni bilo MIkaele Shiffrin zaradi bolečin v hrbtu, pa je Levi ponudil spopad dveh najboljših slalomistk zadnjih sezon. In najboljši v prvem polčasu slalomske preizkušnje pod žarometi na območju polarnega kroga v Božičkovi deželi nista razočarali.

Mikael Shiffrinova in Petra Vlhova sta dobili zadnjih 27 slalomov v svetovnem pokalu v nizu, ki traja že vse od januarja 2017. Zadnja zmagovalka slaloma za svetovni pokal, ki se ni pisala Vlhova ali Shiffrin, je bila 10. januarja 2017 Švedinja Frida Hansdotter v Flachauu.

Lastnica šestih slalomskih kristalnih globusov, aktualna svetovna prvakinja v disciplini se je prva spustila po Črni progi ter tako prekinila dolgi desetmesečni tekmovalni post. Tekmovalni premor pri Američanki ni pustil večjih posledic. Šele Petri Vlhovi, ki je nastopila kot peta, je uspelo izboljšati čas Shiffrinove za 15 stotink sekunde. Najboljšima na vrhu se je najbolj približala Avstrijka Katharina Liensberger (+0,52). V drugi vožnji Vlhova ni ponovila napake z lanske tekme, ko je prav v finalu odstopila, ter je za 18 stotink sekunde prehitela Shiffrinovo za še drugo zmago v Leviju po letu 2017. Vlhova je bila najhitrejša na obeh progah za še 15. karierno zmago v svetovnem pokalu. Z zmago pa je prevzela tudi mesto vodilne v skupnem seštevku. Shiffrinova ostaja pri štirih slalomskih zmagah v Leviju. Razmerje na vrhu se po prvi vožnji ni spremenilo. Tretje mesto je osvojila Liensbergerjeva (+0,57). Shiffrinova in Vlhova sta dobili zadnjih 27 slalomov v svetovnem pokalu v nizu, ki traja že vse od januarja 2017. V najboljši trideseterici, ki si je priborila še drugi nastop, so nastopile tudi tri Slovenke Ana Bucik, Meta Hrovat in Neja Dvornik.

Petra Vlhova
Petra Vlhova FOTO: AP

Zadovoljni pa sta lahko le dve. Dvornikova, ki so jo od avgusta spremljale številne zdravstvene težave, je naredila korak naprej ter v svojem prvem finalu na tekmah svetovnega pokala, vanj se je uvrstila z zaostankom +2,29 in s startno številko 47 ujela 30. mesto, osvojila svoje prve točke. Devetnajstletnica trenira s svojo ekipo pod vodstvom nekdanjega glavnega trenerja slovenske ženske vrste Denisa Šteharnika. Njen končni zaostanek je znašal 3,93 sekunde za 28. mesto. Hrovatova, ki v Leviju še ni bila boljša kot 12., se je na prvi progi zadržala 1,92 sekunde dlje kot Vlhova, kar je zadoščalo za 24. čas. V finalu pa je tako kot lani nastop na Črni progi končala z odstopom. Druga Slovenka na startu Bucikova je bila na prvi progi za devet stotink hitrejša Od Hrovatove. Zaostanek 1,83 sekunde je pomenil 20. čas. Po drugi vožnji pa je bila najbolj zadovoljna od slovenskega slalomskega tria. Ob prihodu v cilj je zaostala le za takrat vodilno Kanadčanko Erin Mielzynski, njen zaostanek je bil 21 stotink sekunde. Končni zaostanek pa je znašal 2,86 sekunde.

Po dveh ničlah v Leviju je tekmovalka iz Nove Gorice znova med dobitnicami točk na tem prizorišču. Šestnajsto mesto je njen drugi najboljši dosežek na slalomih na tej progi, kjer je bila pred tremi leti deveta.

1. Petra Vlhova (Slk)              1:50,11       54,19 55,92
2. Mikaela Shiffrin (ZDA)          1:50,29 +0,18 54,34 55,95
3. Katharina Liensberger (Avt)     1:50,68 +0,57 54,71 55,97
4. Wendy Holdener (Švi)            1:51,46 +1,35 55,35 56,11
5. Michelle Gisin (Švi)            1:51,52 +1,41 55,26 56,26
6. Laurence St-Germain (Kan)       1:51,53 +1,42 55,43 56,10
7. Katharina Truppe (Avt)          1:51,88 +1,77 55,52 56,36
8. Chiara Mair (Avt)               1:52,15 +2,04 55,85 56,30