
Največje navdušenje je požela olimpijska junakinja Petra Majdič. "Petra, tvoj bron je lepši od zlata z diamanti," se je glasil napis na Prešernovem trgu.
Slovenija je v Kanado poslala najštevilčnejšo olimpijsko odpravo doslej. In vrnila se je kot najmočnejša, je poudaril predsednik Olimpijskega komiteje Slovenije Janez Kocijančič. Slovenski športniki so po zaslugi Tine Maze in Petre Majdič osvojili tri kolajne, poleg odličij pa še številne druge odlične uvrstitve. Skupno so zabeležili 18 uvrstitev med najboljših 10, 22 med najboljših 15 in 32 med najboljših 20.
Slovensko olimpijsko mesto v Ljubljani je doživelo vrhunec in rekordno udeležbo. Prešernov trg je tisto mesto v Ljubljani, kjer navijači po velikih športnih uspehih pozdravijo svoje junake. Nazadnje so bili navdušenega sprejema konec lanskega leta deležni nogometaši, ki so se uvrstili na SP. Ljubljana je v nedeljo sprejela Tino Maze, ki je na ZOI v Kanadi z dvema drugima mestoma prestavila zgodovinsko letvico slovenskih uspehov na ZOI še za stopnjo višje, ter danes še glavnino ekipe s Petro Majdič na čelu.
Pred sprejemom na Prešernovem trgu je olimpijce sprejel predsednik države Danilo Türk. Olimpijci so se srečali tudi z ljubljanskim županom Zoranom Jankovićem, ki je športnike in športnice pozdravil tudi na Prešernovem trgu. Zahvalil se je vsem za sijajne dosežke, katerim se lahko s ponosom priklonimo, a posebne pozornosti ljubljanskega župana je bila deležna Majdičeva, "diamantna kraljica", kot jo je označil, in ji izročil kristalni krožnik.
Besedo je dobila tudi predstavnica glavnega sponzorja olimpijske delegacije. Predsednica uprave banke SKB Cvetka Selšek je Majdičevi izročila ček v vrednosti 5000 evrov ter Petro, ki je do cilja prišla, ko je stisnila zobe, postavila tudi za vzor vsem slovenskim gospodarstvenikom. "Petra, bodite nam vzor, da pridemo iz te krize," je dejala Selškova.
Petra se je denarni nagradi odpovedala in jo bo namenila v dobrodelne namene. Vodjo olimpijske odprave Toneta Vogrinca ta gesta ni pustila hladnega ter ga je tako presunila, da ni mogel zadrževati solz: "Spet si mi povzročila solzne oči. Pokazala si, kako velika športnica si. Petra ni požrešna na denar, ob takih prilikah mi pridejo solze na oči. Bil sem vodja prekrasne ekipe, vsem se lahko zahvalim za izjemno korektno sodelovanje," je dejal Vogrinec.
Pred tem je zbrano množico, navijačev, ljubiteljev športa in športnih navdušencev nagovorila "njihova" Petra. "Ko vidim vse Slovence in navijače, lahko rečem le, da sem super. Vesela sem, da je vse mimo. Ko pomislim za nazaj, ni videti tako hudo. Še enkrat bi šla čez vse to za to medaljo," je dejala Majdičeva. Na vprašanje moderatorja o njenem podvigu, ko je po padcu v globoko brezno in z zlomljenimi petimi rebri ob strašnih bolečinah osvojila bron v šprinterski preizkušnji smučarskega teka, je odvrnila, da je "bilo lahko". Na vprašanje, ali že razmišlja o naslovu knjige in filma, ki bo posnet po njeni zgodbi, pa je dejala, da bo naslov najverjetneje: "Koliko je globoka 'lukna' ...". Majdičeva je ponosna, da je v Kanadi za izkazano junaštvo kot prva tujka prejela prestižno Foxovo nagrado, danes pa ji je predsednik države podelil še najvišje slovensko odlikovanje zlati častni znak.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.