Zimski športi

Yuki Ito zmagovalka v Lillehammerju, Nika Prevc deseta

Lillehammer, 02. 12. 2023 13.50 |

Japonka Yuki Ito (244,6 točke) je po izjemnem finalnem skoku zmagovalka uvodne tekme smučarskih skakalk v norveškem Lillehammerju. Na srednji skakalnici se Slovenke niso najbolje znašle, najboljša med njimi je bila Nika Prevc (225,5), ki je v finalu z osmega nazadovala na deseto mesto.

Nika Prevc
Nika Prevc FOTO: Damjan Žibert

Med slovenskimi skakalkami se je na srednji skakalnici, na kateri je še vedno rekorderka Ema Klinec, ki je pred desetimi leti pristala pri 104,5 metra, najboljše znašla Prevc. Vendar pa je v finalu malenkost pokvarila svojo uvrstitev po polovici tekme.

Za mesto sta v finalu napredovali najbolj izkušeni slovenski skakalki, Nika Križnar in Ema Klinec. Križnar (216 točk) je bila na koncu 13., Klinec (215,4) pa 14. Med finalistkami je nastopila tudi mlada Ajda Košnjek (194,2), ki je v finalu napredovala na 26. mesto, brez trideseterice je za las ostala Taja Bodlaj na 31. mestu.

Zmago si je na uvodni tekmi priskakala izkušena, 29-letna Ito, ki je tako slavila osmi uspeh v svetovnem pokalu doslej. Na vrhu vodilna po prvi seriji, svetovna prvakinja z Bloudkove velikanke v Planici Kanadčanka Alex Loutitt (241,6) kljub veliki prednosti ni zdržala pritiska in je nazadovala na tretje mesto. Druga je bila Francozinja Josephine Pagnier (242,7).

Že v nedeljo skakalke čaka nova preizkušnja, le da se bodo preselile na veliko napravo v Lillehammerju.