Zimski športi

Italijanki Marti Bassino uvodna tekma sezone, Meta Horvat šesta

Sölden, 17. 10. 2020 11.47 |

Medtem ko je bila lanska prva preizkušnja sezone v znamenju novozelandske senzacije z imenom Alice Robinson, se je letošnja veleslalomska uvertura odvila po italijanskih taktih. Marta Bassino je zmagovalka uvodnega ženskega veleslaloma nove sezone svetovnega pokala v alpskem smučanju na ledeniku Rettenbach. Na vrhu sta dve Italijanki. Lanska skupna zmagovalka Federica Brignone je osvojila drugo mesto, tretje pa Slovakinja Petra Vlhova, ki je dosegla najboljši čas drugega teka. V finalu so bile tri Slovenke. Najboljša Meta Hrovat na zelo dobrem šestem mestu, točke je za 21. osvojila tudi Ana Bucik.

Meta Hrovat (na fotografiji) med prvo vožnjo na ledeniku Rettenbach.
Meta Hrovat (na fotografiji) med prvo vožnjo na ledeniku Rettenbach. FOTO: AP

Marta Bassino je po vodstvu v prvi vožnji v drugi dobila tudi obračun za zmago. Skupna zmagovalka svetovnega pokala v minuli sezoni Federica Brignone je bila druga, boj za tretje mesto je dobila Slovakinja Petra Vlhova (+1,13). Hrovatovi je lani napaka v drugi vožnji vzela uvrstitev na ledeniški preizkušnji nad dolino Ötz. Tokrat pa je bila tekmovalka iz Podkorena veliko bolj zanesljiva. V prvi vožnji je še nekoliko tipala ter bila 13., a je bila v finalu hitrejša in veliko bolj natančna v zavojih ter se prvič v Söldnu zavihtela med deseterico najboljših. Končni zaostanek je znašal 2,47 sekunde. Tina Robnik je po napaki v finalu ostala brez uvrstitve. Za slovenske točke je poskrbela še Ana Bucik z 21. mestom (+5,37). Neja Dvornik je bila prepočasna za finale.

Marta Bassino
Marta Bassino FOTO: AP

Bucikova je v drugo smučala bolje in se lahko nadejala napredovanja po lestvici, še večji skok pa je uspel Hrovatovi, ki se je odrezala izjemno in ob prihodu v cilj prevzela vodstvo. Napad je uprizorila tudi Robnikova, žal pa ji načrt ni uspel, saj je v strmem delu proge naredila serijo napak, po katerih je odstopila. Vodilni Italijanki sta se tudi v finalu odrezali odlično in uspeli obraniti prvi dve mesti, z najboljšim časom drugega teka pa se je na stopničke povzpela tudi Slovakinja Petra Vlhova. Meta se je na koncu lahko veselila zelo spodbudnega starta v sezono, saj je končala kot šesta, Ana pa je z 21. mestom prišla do svojega drugega najboljšega veleslalomskega rezultata v karieri. "Današnji dan je bil zelo zanimiv oziroma razgiban, saj mi prva vožnja ni najbolje uspela. Celo vožnjo sem se nekako iskala. V glavi nekako nisem imela prave predstave kako dobro izpeljati progo. Vesela sem, da mi je v drugo uspelo prikazati boljšo vožnjo, tako da je na koncu to lep rezultat," je za uradno spletno stran SZS dejala Meta Hrovat. "Želela bi si boljšega smučanja, mislim, da sem sposobna veliko več, kot sem pokazala. Res je, da so bili pogoji izredno težki in da mi v zadnjih tednih ni šlo vse po načrtu, a ne glede na vse bi si želela boljšega smučanja. Upam, da bom na prihodnjih tekmah to pokazala," pa je po tekmi za spletno stran krovne Zveze povedala Ana Bucik.

1. Marta Bassino (Ita)          2:19,69        1:09,54 1:10,15
2. Federica Brignone (Ita)      2:19,83 +00,14 1:10,12 1:09,71
3. Petra Vlhova (Slk)           2:20,82 +01,13 1:11,56 1:09,26
4. Michelle Gisin (Švi)         2:20,99 +01,30 1:10,72 1:10,27
5. Mina Fürst Holtmann (Nor)    2:21,44 +01,75 1:10,46 1:10,98
6. Sofia Goggia (Ita)           2:22,16 +02,47 1:11,30 1:10,86
. Meta Hrovat (Slo)            2:22,16 +02,47 1:11,95 1:10,21
8. Lara Gut-Behrami (Švi)       2:22,25 +02,56 1:10,93 1:11,32
9. Tessa Worley (Fra)           2:22,48 +02,79 1:12,20 1:10,28
10. Paula Moltzan (ZDA)          2:22,50 +02,81 1:12,43 1:10,07