
Slovenski predstavniki Peter Dokl, Klemen Bauer, Vasja Rupnik in Janez Marič so osvojili 17. mesto (+8:14,3/19).
Avstrijska ekipa, ki je to sezono na treh od štirih štafetnih tekem končala na zmagovalnem odru, se je tudi na igrah v Vancouvru pričakovano povzpela še na olimpijski oder. Čeprav so imeli na papirju naši severni sosedje najmočnejšo ekipo, saj so Simon Eder, Dominik Landertinger, Daniel Mesotitsch in Christoph Sumann vsi člani elitne petnajsterice svetovnega pokala, pa so morali premoč priznati Norvežanom na čelu z legendarnim Olejem Einarjem Bjoerendalnom, poleg njega pa so se zlata veselili še Halvard Hanevold, Tarjei Boe in Emil Hegle Svendsen.
Bjoerendalen je tekel kot zadnji in se v cilju veselil zlate kolajne, že svoje šeste zlate na olimpijskih igrah, skupaj pa je norveški veteran prišel še do svojega 11. olimpijskega odličja (od 1998 do 2010). Branilci naslova iz Torina 2006 Nemci so ostali daleč za željami, saj so končali na petem mestu.
Slovenci so si želeli višje, a že po nastopu prvega tekmovalca Petra Dokla je bilo jasno, da bodo v tako zahtevnih razmerah težko dosegli vidnejši uspeh, daleč pa so zaostali tudi za rezultatom iz Torina, kjer so na štafetni tekmi prijetno presenetili z desetim mestom.
“V bistvu smo že po prvi predaji izgubili vsakršno upanje na kakšno vidnejšo uvrstitev. Saj je bilo v močnem sneženju zaostanek treh minut in pol težko zmanjšati. Kljub temu so se fantje borili po vseh močeh, kar jim štejem v dobro. Niso obupali, niso se predali, ampak so se kljub temu, da smo bili praktično ves čas na repu, borili in skušali napredovati,” je današnje nastope svojih varovancev ocenil glavni trener reprezentance Uroš Velepec.
“Klemen je nato v želji po napredovanju malo preveč tvegal in se je zgodilo to, kar se rado zgodi: dva kazenska kroga. Vasja in Janez sta nato korektno nastopila, nista delala preveč napak, a zaostanka se ni več dalo nadoknaditi. Na koncu nam je morda en kazenski krog manj zmanjkal za dve mesti višjo uvrstitev, a še vseeno s tem ne bi popravili bledega vtisa, ki smo ga danes pustili,” je dejal Velepec in dodal: “Ko si enkrat zadaj, sam, je zelo težko ujeti priključek, sploh v takšnih razmerah, ko zelo močno sneži, saj ko tečeš minuto za enim pred tabo, ti vmes progo že povsem ‘zameče’ in je težko napredovati.”
Olimpijske igre so se z današnjo tekmo končale tudi za biatlonce. V slovenskem taboru so olimpijske nastope začeli odlično, vmes je bilo nekaj zelo dobrih rezultatov, končali pa so jo zelo slabo, meni Velepec: “Tako pač je. To je realnost slovenskega biatlona. Imamo le štiri tekmovalce, nimamo nobene rezerve in s temi štirimi moramo, ne glede na to, ali so zdravi ali ne, če so v formi ali ne, nastopati v štafeti. Sicer smo pričakovali več, a takšna je trenutno naša realnost kot ekipa.”
“Če primerjamo te igre s tistimi pred štirimi leti, smo gotovo naredili korak naprej. Imamo nekaj posameznikov, ki so sposobni posegati po najvišjih mestih, a zelo težko je sestaviti močno ekipo, ker imamo tako majhno bazo. V Sloveniji imamo štiri, pet članov in te vozimo s seboj na tekme. Če bi imeli koga drugega na voljo, bi Petra vsekakor zamenjali, saj ni v formi. A odvisni smo od vseh, ki jih imamo,” je glavni trener povedal o slovenskih olimpijskih nastopih in dodal: “Sicer pa smo lahko s celotnimi olimpijskimi nastopi izredno zadovoljni. Sam štejem v našo ekipo tudi Jakova in tako smo nanizali kar sedem uvrstitev med najboljših deset, kar je bistveno, bistveno več, kot smo pričakovali.”
- štafeta, moški, 4 x 7,5 km:
- ZLATO: Norveška
- SREBRO: Avstrija
- BRON: Rusija
Izidi:
- moški, štafeta, 4 x 7,5 km:
1. Norveška 1:21:38,1/7
(Halvard Hanevold, Tarjei Boe, Emil Hegle Svendsen, Ole Einar
Bjoerndalen)
2. Avstrija + 0:38,6/9
(Simon Eder, Daniel Mesotitsch, Dominik Landertinger, Christoph
Sumann)
3. Rusija 0:38,8/4
(Ivan Čerezov, Anton Šipulin, Maksim Čudov, Jevgenij Ustjugov)
4. Švedska 1:23,9/11
5. Nemčija 1:37,9/9
6. Francija 1:38,1/10
7. Češka 2:17,1/9
8. Ukrajina 2:47,0/4
9. Švica 2:58,7/9
10. Kanada 3:12,6/7
...
17. Slovenija 8:14,3/19
(Peter Dokl, Klemen Bauer, Vasja Rupnik, Janez Marič)
...
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.