Zimski športi

Zmaga Geigerja v Willingenu, Zajc deveti

Willingen, 16. 02. 2019 16.55 |

Nemec Karl Geiger je zmagovalec tekme svetovnega pokala v smučarskih skokih v Willingenu. Geiger, ki je v drugi seriji s 150,5 m dosegel daljavo dneva, je za štiri točke prehitel Poljaka Kamila Stocha, tretji pa je bil skupno vodilni Japonec Rjoju Kobajaši, ki je zaostal še dobri dve točki več. V finalu je nastopilo pet Slovencev. Timi Zajc je zasedel 9. mesto

Timi Zajc
Timi Zajc FOTO: AP
Po naporni ekipni tekmi so se najboljši smučarji skakalci pomerili še na prvi izmed dveh posamičnih tekem svetovnega pokala v nemškem Willingenu.
V dosedanjem delu sezone je vodilni Kobajaši s tekmovalnimi uspehi zbral 179.333 švicarskih frankov (158.000 evrov), Kraft 133.200, Stoch pa 130.400. Zajc je po zaslužku enajsti 67.238.
Na tekmi je nastopilo vseh sedem Slovencev, ki so nastopili v kvalifikacijah, do točk pa se je uspelo prebiti petim. Tekmo so vzpodbudno za Slovenijo odprli Žiga Jelar, Peter Prevc in Jernej Damjan. Slednji je s 132 metri in 132,2 točkami zasedal 18. mesto po prvi seriji, Jelar je bil s 134.5 metri in 128,3 točkami 22., Peter Prevc pa s 129 metri ter 127,1 točkami še dve mesti za njim. Točke je na 28. mestu s 131 metri in 121,1 točkami ujel tudi Anže Semenič, izven finala pa sta ostala Domen Prevc na 39. in Bor Pavlovčič na 44. mestu. Odličen je bil vnovič Timi Zajc, ki je bil drugi najboljši v poizkusni seriji, v prvi pa je pristal pri 140.5 metrih, zbral je 141,3 točk in to je bilo dovolj za 7. mesto.

Gorazd Bertoncelj
Gorazd Bertoncelj FOTO: Damjan Žibert
Vodil je Poljak Kamil Stoch s 144.5 metri in 154,2 točkami pred Rjojujem Kobajašijem, ki je ob enaki daljavi zbral tri točke manj, tretji je bil domačin Karl Geiger s 142 metri in 151,0 točkami.
V skupni razvrstitvi ima Kobajaši 1520 točk, sledi mu Stoch s 1109, tretji pa je Avstrijec Stefan Kraft z 991. Najboljši Slovenec je Zajc na osmem mestu s 632 točkami.

V finalni seriji je Semenič pristal pri 129.5 metrih, skupno 244,0 točk pa mu je danes prineslo končno 28. mesto. Prevc je kot naslednji skočil odličnih 139 metrov, z 261,1 točkami pa ni prevzel trenutnega vodstva, a je vseeno napredoval do končnega 20. mesta. Jelar je v finalu pristal pri 135.5 metrih, zbral je 257,4 točk, to pa ga je danes popeljalo na končno 25. mesto. Damjan je s 131.5 metri in 258,7 točkami končal med Prevcem in Jelarjem na 23. mestu. Zajc je v sicer zelo zanimivem finalu skočil 136 metrov, zbral je 280,8 točk, kar je bilo dovolj za novo vrhunsko uvrstitev z 9. mestom. Drugo zmago v karieri si je z izjemnim finalnim skokom, dolgim 150.5 metrov priskakal Geiger, ki je zbral 311,1 točk. Drugi je bil Stoch s 144.5 metri v finalu in s 307,1 točkami, tretji pa Kobajaši s 304,7 točkami.

"Če ocenjujemo Timija, skoka nista bila tista njegova prava, tako kot denimo v poizkusni seriji. Delal je napake v počepu in v odskoku in enostavno je bilo vsak skok nekaj metrov premalo. Zato je bil deveti, čeprav je v odlični formi. Z ostalimi smo zadovoljni. Peter in Jernej sta približno realizirala tisto, kar v tem trenutku zmoreta. Žiga tudi solidno in točke tudi za Anžeta. Jutri je še ena tekma in jutri bomo dokončno oblikovali ekipo šestih tekmovalcev, v torek pa odpotujemo na svetovno prvenstvo," je za SZS povedal prvi trener Gorazd Bertoncelj.

Bartol drugi v Oberstdorfu
Tilen Bartol je na drugi tekmi celinskega pokala osvojil drugo mesto. Za 2,5 točke je zaostal le za zmagovalcem, Avstrijcem Clemensom Aignerjem. Slovenski uspeh je dopolnil Rok Justin s četrtim mestom. Tretji je bil Nemec Pius Paschke. Od Slovencev so točke osvojili še Žak Mogel za 17., Jaka Hvala za 19., Nejc Dežman za 23. in Cene Prevc za 29. mesto.

1. Karl Geiger (Nem)           311,1        (142,0/150,5 m)
 2. Kamil Stoch (Pol)           307,1        (144,5/144,5)