Zimski športi

Hectorjeva zlata, Hrovatova brez medalje

Peking, 07. 02. 2022 08.59 |

Švedinja Sara Hector je zmagovalka olimpijskega veleslaloma na progi Ledena reka v Jančingu. Drugo mesto je osvojila Italijanka Federica Brignone, bron pa Švicarka Lara Gut-Behrami. Najboljša slovenska veleslalomistka Meta Hrovat, četrta po prvi vožnji, je na koncu osvojila sedmo mesto. Ana Bucik je bila 11. Tina Robnik 18., Andreja Slokar pa je v finalu odstopila.

Za alpskimi smučarkami je izjemno dolg in naporen dan. Prva vožnja veleslaloma jih je čakala že ob 2:30 uri po slovenskem času. Na njej se je odlično izkazala Meta Hrovat, ki je dosegla 4. (+0,92) čas in je bila v odličnem položaju, da napade tretjo slovensko kolajno v Pekingu.

Meta Hrovat
Meta Hrovat FOTO: AP
Sara Hector je vodila že po prvi vožnji, v finalu pa ubranila prednost za svojo prvo olimpijsko kolajno. V finalu je s prednostjo 28 stotink sekunde osvojila tretje olimpijsko veleslalomsko zlato za Švedsko po Pernilli Wiberg (1992) in Ingemarju Stenmarku (1980). Švedinja je sicer dobila oba zadnja veleslaloma pred OI na Kronplatzu in v Kranjski Gori, pred tem je zmagala tudi na drugem veleslalomu zime v Courchevelu.

Za kolajno je zaostajala natanko pol sekunde.  Z nekaj težavami, a vseeno zanesljivo so se v drugo vožnjo uvrstile tudi Ana Bucik (16., +1,86), Andreja Slokar (20., +2,52) in Tina Robnik (21., +2,62). Vodilna po prvem teku je bila najboljša veleslalomistka sezone Sara Hector iz Švedske. Tina Robnik je v finalu, ki se je začel ob 7:45 uri, napredovala za 3. mesta in je bila na koncu 18. Verjetno bi napredovala še več mest, saj je bila odlično na poti, a je tik pred ciljem naredila napako, ki jo je stala kar nekaj časa. Andreja Slokar je imela izjemne vmesne čase, a je nato žal storila napako in odstopila. Znova se je v finalu izkazala Bucikova, ki je prišla do zelo spodbudnega 11. mesta in si je pripravila odličen obet za slalomsko preizkušnjo. Tudi Meta Hrovat se finalne vožnje ni ustrašila. Začela je zelo agresivno in do prvega vmesnega časa povečala prednost pred tedaj vodilno Laro Gut-Behrami. Na zahtevni snežni podlagi je nato malce izgubila občutek in prednost se je začela topiti. Žal je do prihoda v cilj povsem pošla in Meta je ob prihodu v cilj zasedla 4. mesto, na koncu pa osvojila odlično 7. mesto.

Sara Hector
Sara Hector FOTO: AP

Sara Hector je tudi v finalu zadržala vodstvo in je prišla do naslova olimpijske prvakinje. Drugo mesto je pripadlo Italijanki Federici Brignone, tretja pa ej bila Gut-Behramijeva. Veliko razočaranje sta doživeli veliki zvezdnici alpskega smučanja Petra Vlhova in Mikaela Shiffrin. Američanka je odstopila že na prvi progi, Slvakinja pa je bila zgolj 14. V finalu pa se je tik pred ciljem huje poškodovala Američanka Nina O'Brien.

Za Slovenke bo naslednja olimpijska tekma v tehničnih disciplinah slalom, na katerem pa ne bo tekmovala Robnikova, ki je na Kitajskem na seznamu zgolj še za paralelno ekipno tekmo. Tekmovalke so imele kar nekaj težav. Ne le nova proga, tudi snežna površina je bila posebna. Vsa prizorišča so pokrita z umetnim snegom. Sneg je drugačen kot v Evropi in tekmovalke presenetijo odzivi smučk na tej podlagi.