
Slovenci so spet nastopili slabše od pričakovanj, to predvsem velja za Mitjo Oraniča. Tržičan je bil po skokih 32., v teku pa mu ni uspelo napredovati, tako da je tekmovanje tudi končal na 32. mestu. Gašper Berlot, 23. po skokih, je bil 38., Marjan Jelenko pa 55. oziroma zadnji med uvrščenimi.
Dvaintridesetletni Lodwick je najbolj vroče ime svetovnega prvenstva v Liberecu, saj piše neverjetno zgodbo. Mnogi so ga namreč že odpisali, ko je po olimpijskih igrah v Torinu že zaključil kariero, toda vrnil se je na najboljši možen način. Na svetovnem prvenstvu – doslej z velikih tekmovanj ni imel niti ene kolajne, ima le šest zmag v svetovnem pokalu , je na desetkilometrski preizkušnji osvojil že drugo zlato kolajno. Do nje je prišel predvsem z odličnim skokom, po katerem je že vodil, toda tudi v teku ni veliko zaostajal.
"Na prvenstvo sem prišel po kolajno. Že na prvi tekmi sem osvojil zlato, kar me je razbremenilo. Vse, kar bi danes dosegel, bi bil le plus. A prav to, da nisem bil obremenjen z rezultatom, je bil eden od največjih razlogov, da sem osvojil še drugo najžlahtnejšo kolajno. Drugi in še kako velik razlog je naš servis. Prav dobro pripravljene smuči imajo zasluge za današnji zgodovinski dan ameriške kombinacije. To se je videlo tudi pri Demongu, za katerega sem ravno toliko vesel kot za sebe. Ne smem pozabiti trenerjev. Z njimi smo že v poletni sezoni odlično delali, pripravili dober program, izpustili nekaj tekem svetovnega pokala in v Liberec prišli v najboljši formi," se je ameriškega uspeha veselil Lodwick, ki že misli na naslednje tekme: "Svetovno prvenstvo še ni končano. Američani računamo še na kakšno odličje, želimo si ga predvsem na ekipni tekmi. Vendar pa se mi misli že usmerjajo na olimpijske igre. Tudi z največjega športnega dogodka še nimam uspehov, zato je Vancouver moj naslednji velik cilj."
Nedeljska tekma je bila polna razočaranj. Prvi med tistimi z 'dolgim nosom' je bil vodilni v svetovnem pokalu Finec Anssi Koivuranta, nič boljše volje niso bili v avstrijskem in nemškem taboru, njihovi tekmovalci prav tako niso izpolnili ciljev, tako je branilec naslova Nemec Ronny Ackermann zasedel šele 13. mesto. Tudi v slovenskem taboru razpoloženje ni bilo najboljše.
Od Oraniča so kar veliko pričakovali, saj naj bi bila to njegova paradna disciplina. Tudi po njegovem skoku optimizem še ni skopnel, saj ni imel velikega zaostanka, toda v teku ni bil pravi. Začel je sicer dobro, pridobil nekaj mest, toda na koncu se je vrnil na mesto, ki ga je zasedel že po skokih.
"Razočaran sem. Smuči niso tekle kot bi morale. Na začetku še, ko pa se je izrabila prva maža, ni več šlo. Tekmeci so me prehitevali na spustih in ravnini, na koncu sem zaradi tega izgubil še voljo. Zdaj se moram umiriti, se sprostiti, za nekaj časa pozabiti na šport in upam, da bom na naslednjih tekmah vendarle boljši," je bil razočaran Oranič. Z besedami je dal jasno tudi vedeti, da se v težkih razmerah težko meri z najboljšimi, tudi zaradi stanja, v katerem je slovenska nordijska kombinacija. Če bi imel boljši servis, bi najbrž posegel po višjih mestih. A ne samo Oranič, tudi Berlot in Jesenko, ki sta na prvenstvo prišla predvsem nabirat izkušnje, bi bila kakšno mesto višje.
Izidi:
1. Todd Lodwick (ZDA) 24:22,3
2. Jan Schmid (Nor) + 13,0
3. Bill Demong (ZDA) 33,5
4. Anssi Koivuranta (Fin) 54,7
5. Norihito Kobajaši (Jap) 1:02,9
6. Jusuke Minato (Jap) 1:11,4
7. Sebastian Haseney (Nem) 1:14,9
8. Christoph Bieler (Avt) 1:22,7
9. Mario Stecher (Avt) 1:27,7
. Tino Edelmann (Nem) 1:27,7
...
32. Mitja Oranič (Slo) 3:52,9
38. Gašper Berlot (Slo) 4:20,7
55. Marjan Jelenko (Slo) 7:44,0
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.