Zimski športi

Ema Klinec druga na prvi tekmi sezone, Bogatajeva četrta

Nižni Tagil, 26. 11. 2021 13.06 |

Začela se je 11. sezona svetovnega pokala za smučarske skakalke, prva tekma je bila na sporedu v ruskem Nižnem Tagilu. Zmagala je Avstrijka Marita Kramer, od šesterice Slovenk pa je bila najboljša Ema Klinec, ki je zasedla drugo mesto. Le malo od stopničk je ostala Urša Bogataj na četrtem mestu.

Slovenska ekipa je v Nižnem Tagilu začela dobro, vseh šest reprezentantk se je skozi kvalifikacije uvrstilo na prvo tekmo sezone. Kvalifikacije je dobila Avstrijka Marita Kramer, od Slovenk je bila najboljša Urša Bogataj na četrtem mestu, nato so sledile do sedmega mesta še tri njene rojakinje: Nika Križnar, Ema Klinec in Jerneja Brecl. Nika Prevc je zasedla 12., Špela Rogelj pa 17. mesto.

Marita Kramer je z daljavo 104,5 metra postavila rekord naprave in zanesljivo prevzela vodstvo po prvi seriji, druga je bila Ema Klinec, tretja pa Japonka Sara Takanaši (108,1 točke). V finalu je bilo pet Slovenk, prekratka je bila le Špela Rogelj. Kramerjeva je imela velikansko prednost (132,3 točke), Klinčeva jih je z daljavo 92 metrov zbrala 111,8.

Bogatajeva z 88 metri in 99 točkami zasedla sedmo mesto, Breclova je skočila 83,5 metra in je na 12. mestu imela 90,7 točke, Križnarjeva je bila z 90,4 točke in 82 metri na 13. mestu. Do prvih točk je na prvi tekmi kariere med elito svetovnega skakanja prišla 16-letna Nika Prevc s 74 metri in 80,9 točke na 25. mestu. Nastop se je ponesrečil Rogljevi, ki je skočila 65 metrov, in je zasedla 39. mesto in ostala brez finalne serije.

V drugi seriji je Kramerjeva zanesljivo ubranila prednost in vpisala zmago, druga je bila Klinčeva, tretja pa Avstrijka Daniela-Iraschko Stolz. Finalno serijo je Prevčeva odprla s 76,5 metri in je s 160,3 točke na koncu pridobila eno mesto ter je tako končala na 23. mestu. Na 25. mestu je s ponesrečenim finalnim skokom končala Breclova, ki je pristala pri 74,5 metra in je zbrala 159,1 točke. Križnarjeva, ki je skočila 87,5 metra, končnih 195 točk pa je pomenilo osmo mesto. Bogatajeva je v finalu doskočila pri 90,5 metra, z 206,9 točke pa je napredovala na rezultatski lestvici vse do četrtega mesta in je za pol točke zgrešila stopničke.

Ema Klinec je skočila 91 metrov in je zbrala 211,8 točke, kar je pomenilo končno drugo mesto. Tretja je bila izkušena Daniela Iraschko-Stolz, ki je zbrala 207,4 točke, premočno pa je z 253,5 točke in veliko prednostjo zmagala Kramerjeva, ki je kot kaže na uvodu v sezono v vrhunski formi.

Naslov skupne zmagovalke svetovnega pokala iz minule sezone brani Slovenka Nika Križnar.