Zimski športi

Slovenski orli na prvi tekmi v Saporu niso krojili vrha, zmagal Kobajaši

Saporo, 20. 01. 2023 09.01 |

Japonski smučarski skakalec Rjoju Kobajaši je pred domačimi navijači uprizoril veliko vrnitev na vrh. Na prvi od treh tekem v Saporu je slavil zanesljivo zmago, ki je sicer že njegova 28. v svetovnem pokalu, to zimo pa še ni bil blizu stopničk. Najboljši Slovenec Anže Lanišek je bil šesti, Timi Zajc pa tik za njim. Večina slovenskih skakalcev je v finalu napredovala. Peter Prevc je končal na 15. mestu, Žiga Jelar na 18., Lovro Kos pa je ostal na 29. mestu. Brez finala je ostal Domen Prevc, Žak Mogel pa je obstal že v kvalifikacijah.

Anže Lanišek tokrat ni krojil razpleta na vrhu. Tudi sicer so bili slovenski skakalci na prvi tekmi mini japonske turneje bolj zadaj. FOTO: AP

Karavana svetovnega pokala se je že preselila na Japonsko, kjer je v Saporu potekala prva izmed treh tekem svetovnega pokala.

V svetovnem pokalu bo še naprej rumeno majico nosil Kubacki, ki ima 134 točk prednosti pred Granerudom (956 točk) na drugem mestu, tretji je Lanišek (912).

Po prvi seriji je bil v najboljšem položaju znova Poljak Dawid Kubacki s 137 metri in 140,8 točkami pred domačinom Rjojujem Kobajašijem, ki je skočil 135 metrov in je zbral 136,9 točk, tretji je bil Norvežan Halvor Egner Granerud s 130.5 metri in 136,2 točkami za dveh naletnih mest nižje. Anže Lanišek je skočil 130.5 metrov, 128,9 točk pa je bilo dovolj za sedmo mesto po prvem skoku, Timi Zajc je s 128.5 metri in 122,5 točkami zasedal 13. mesto, Peter Prevc je bil s 127 metri in 120,6 točkami na 17. mestu, Žiga Jelar je s 123.5 metri in 118,9 točkami zasedal 21. mesto, točke pa je ujel tudi Lovro Kos s 122.5 metri in 109,0 točkami na 29. mestu. Žal je izven finala ostal Domen Prevc na 40. mestu s 114.5 metri in 101,2 točkami.

Kos je v finalni seriji s 117.5 metri in 202,9 točkami zadržal končno 29. mesto. Zadovoljen je bil po doskoku pri 126 metrih v finalu Jelar, ki je z 232,7 točkami končal na 18. mestu. Prevc je s 130 metri in 239,2 točkami prav tako prevzel vodstvo po doskoku in napredoval na končno 15. mesto. Tudi Zajc je po doskoku pri 132 metrih izkazal zadovoljstvo, z 245,9 točkami je napredoval na končno 7. mesto. Tik pred njim je končal Lanišek, s 127 metri v finalu in z 247,9 točkami. Zmage se je razveselil domačin Kobajaši s 130 metri v zahtevni finalni seriji z 271,5 točkami pred Poljakom Kubackim , ki je s 125.5 metri in 264,3 točkami torej zasedel 2. mesto, tretji pa je bil Granerud s 126 metri in 262,6 točkami. "Glede na vse težave, ki sem jih imel s spanjem, sem zelo zadovoljen. Lep, vrhunski rezultat, šesto mesto in upam, da te skoke stopnjujem naprej," je za uradno spletno SZS stran dejal Lanišek. "Lep ekipni uspeh, dva med deset. Anže na odličnem šestem mestu, Timi na najboljšem mestu letos, sedmem. Peter 15., tudi Žiga z 18. mestom je lep rezultat. Mogoče je manjkala pika na i, da bi bili v igri za zmagovalni oder, ampak po manjših težavah, ki smo jih imeli s prilagajanjem, je to zelo soliden začetek Sapora, tako da se že zelo veselimo naslednjih dveh tekem," je povedal prvi trener Robert Hrgota.

1. Rjoju Kobajaši (Jap)       271,5 točke (135/130 m)

2. Dawid Kubacki (Pol)         264,3 (137/125,5)