Zimski športi

Granerud preprečil poljsko veselico, Lanišek četrti

Zakopane, 15. 01. 2023 17.46 |

Norvežan Halvor Egner Granerud je zmagovalec posamične tekme smučarskih skakalcev za svetovni pokal v domačih Zakopanah. Drugi je bil kljub veliki prednosti po prvem skoku Poljak Dawid Kubacki, tretji pa Avstrijec Stefan Kraft. Najboljši Slovenec po boljšem drugem skoku Anže Lanišek je bil na koncu četrti.

Anže Lanišek po tekmi v Zakopanah
Anže Lanišek je postal četrti Slovenec z uvrstitvijo na zmagovalni oder v skupnem seštevku novoletne turneje. FOTO: AP

Najboljši slovenski skakalec v tej sezoni Anže Lanišek je ob precejšnjem vetrovnem pribitku s 136,5 m dolgim skokom prepričljivo prevzel vodstvo, nato pa je moral počakati še na devet boljših iz prve serije. Prvi ga je celo ob izdatni pomoči vzgornika prehitel Stefan Kraft, ki se je s tem povzpel na stopničke. Lanišek je ostal tik pod njimi, potem ko sta svoji nalogi dobro opravila Halvor Egner Granerud v nekoliko boljših ter Dawid Kubacki v zelo zahtevnih vetrovnih razmerah. Granerud je s peto zmago v sezoni nekoliko utišal številne poljske navijače, Dawid Kubacki pa je dosegel 11. stopničke v tem tekmovalnem obdobju.

V skupnem seštevku je Poljak prvi presegel mejo 1000 točk. Po 14 tekmah jih je zbral 1010, na drugo mesto pa se je prebil Halvor Egner Granerud, ki jih ima 896. Lanišek je padel na tretje mesto, a ostaja blizu najboljšima z 872 točkami. Te so osvojili še trije varovanci glavnega trenerja Roberta Hrgote. Lovro Kos je po devetem mestu v prvi seriji v drugi nekoliko zdrsnil po lestvici in zasedel končno 13. mesto. Še več je v finalu izgubil Žiga Jelar, ki je nazadoval za osem mest in končal na 16., Peter Prevc pa je v finalu pridobil eno mesto in bil 17. Brez finalnega nastopa so ostali debitant na tekmah svetovnega pokala Rok Masle na 31. mestu, 35. Domen Prevc, ki je po doskoku padel, ter Timi Zajc. Po ponesrečenem skoku je zasedel 37. mesto.

Naslednji teden se bo karavana preselila v japonski Saporo, kjer bodo od petka do nedelje na sporedu tri posamične preizkušnje.