Zimski športi

Super Ilka že četrtič zapored na stopničkah, dvojna zmaga Avstrijk

Cortina d'Ampezzo, 19. 01. 2019 11.18 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Na smukaški preizkušnji svetovnega pokala alpskih smučark v Cortini d'Ampezzo sta Ramona Siebenhofer in Nicole Schmidhofer poskrbeli za veliko slavje v avstrijskem taboru ter dvojno zmago. Najbolj se je zmagovalki Siebenhoferjevi poleg njene rojakinje Schmidhoferjeve (+0,04 sekunde) približala slovenska šampionka Ilka Štuhec (+0,51), ki se je s tretjim mestom tako še četrtič zapored prebila na stopničke.

Štuhčeva (na fotografiji) v cilju sobotne preizkušnje.
Štuhčeva (na fotografiji) v cilju sobotne preizkušnje. FOTO: AP

Ilka Štuhec je po zmagah v obeh hitrih disciplinah v Val Gardeni odlično formo potrdila tudi v bližnji Cortini d'Ampezzo. Drugo mesto na petkovem smuku je bila odlična popotnica za sobotno novo smukaško preizkušnjo, ki jo je Štuhčeva začela s številko sedem. Toda na tokrat veliko daljši progi, petkova je bila namreč skrajšana, je preveč izgubila v zgornjem delu, tako da v cilju ni uspela prehiteti tokrat neulovljivih Avstrijk Ramone Siebenhofer in Nicole Schmidhofer. Avstrijki so ločile pičle štiri stotinke, medtem ko je Štuhčeva v cilj prišla zadovoljna, kljub 51 stotinkam zaostanka.

Mariborčanka se je tako v manj kot 24 urah na oder za zmagovalke uvrstila še v drugem poskusu na progi Olympia delle Tofane. Tokrat sta bili na vrhu razred zase avstrijski tekmovalki, ki sta na neskrajšani olimpijski progi v Dolomitih prikazali predstavi brez napak. Nova izvrstna predstava je uspela 27-letni Siebenhoferjevi, ki je zmagala dvakrat v razmaku manj kot 24 ur. Tako v petek na za približno 20 stotink sekunde skrajšani progi kot tudi v soboto je bila nepremagljiva. Drugo mesto, za dvojno avstrijsko zmago, je osvojila Schmidhoferjeva, ki je za rojakinjo zaostala le štiri stotinke sekunde. Avstrijki sta imeli startni številki 3 in 5.

'Nekaj je bilo napakic'
Uvrstitve na zmagovalnem odru je zakrožila najboljša slovenska tekmovalka na smukih, ki je startala kot sedma, bila ves čas hitra in konkurenčna, a se je ob prihodu v cilj uvrstila za Avstrijkama na vrhu, njen zaostanek za Siebenhoferjevo je znašal 51 stotink sekund. Je pa Štuhčeva do konca ubranila svoj čas ter se veselila še sedemnajstih stopničk v svetovnem pokalu. Malenkost je za stopničke še zatrepetala ob 17 startni številko, to je nosila Nemka Kira Weidle, ki je za Slovenko zaostala le 12 stotink sekunde in se uvrstila na četrto mesto.

Štuhčeva (desno) na stopničkah z avstrijskima tekmicama.
Štuhčeva (desno) na stopničkah z avstrijskima tekmicama. FOTO: AP

"Super, da smo danes šle z vrha, kar da še tisto posebno značilnost temu smuku. Res je lepo, pogled s starta, začetek iz luknje ven in ko se spustiš v Tofano. Nekaj je bilo napakic, malo sem tu pa tam slabo videla, mogoče me je kje presenetila kakšna grbina, ampak sem vedela, da moram pustiti smuči teči. Sem zadovoljna," je za TV Slovenija dejala najuspešnejša slovenska udeleženka v karavani v tej sezoni.

Tudi nepopolne vožnje dovolj za stopničke
"Vse se vsak dan trudimo, da bi bile čim višje in vesela sem, da mi uspe, da sem na stopničkah. Vožnje še niso čisto popolne, pa sem vseeno čisto pri vrhu," je še dejala Štuhčeva. Po petih smukih so na vrhu smukaškega seštevka majhne razlike. Schmidhoferjeva, zmagovalka obeh smukov v Lake Louisu, je ohranila rdečo majico vodilne in ima 328 točk. Z dvema zmagama se je na drugo mesto zavihtela Siebenhoferjeva, ki jo od rojakinje loči le osem točk.

Zmagovalka Val Gardene Štuhčeva je v boju za smukaški globus tretja z 298 točkami, od prvega mesta pa jo loči 30 točk. Štuhčeva je napredovala tri mesta v skupnem seštevku in je po novem šesta s 442 točkami. Čeprav je izpustila tokratna smuka, skupno še naprej prepričljivo vodi Američanka Mikaela Shiffrin (1394). Osemindvajsetletna Štajerka je v Cortini osvojila še četrte stopničke za popoln komplet na tem prizorišču. Pred dvema letoma, v svoji najboljši šampionski sezoni, je zmagala na superveleslalomu in bila tretja na smuku, letos pa je smukaškemu drugemu mestu dodala še tretje.

'CorTina' zdaj že bolj 'Cortina d'Štuhezzo'
Štuhčeva je v Cortini osvojila svoje še tretje smukaške stopničke ter postala najuspešnejša slovenska smukačica na tem prizorišču, manjka ji le še smukaška zmaga. Tina Maze je pred Štuhčevo osvojila zmago in drugo mesto na smukih v Cortini v letih 2014 in 2013, Mojca Suhadolc pa je bila leta 2000 v Cortini tretja. Štuhčeva in Mazejeva sta poravnani po številu stopničk v Cortini, upoštevajoč smuke in superveleslalome. Obe imata kot najuspešnejši Slovenki po štiri uvrstitve na oder za zmagovalke. To se lahko spremeni že v nedeljo, ko se bo Štuhčevi ponujala priložnost za še peto vrhunsko uvrstitev na stopničke na Olympii, ko bo Cortina prizorišče superveleslaloma.

Štuhčeva je v Cortino prišla z izjemno popotnico dveh zmag, potem ko je v Val Gardeni 18. in 19. decembra osvojila smuk in superveleslalom. Po enomesečnem premoru zaradi odpovedi tekem v St. Antonu pa je niz vrhunskih uvrstitev nadaljevala tudi v Cortini, kar je zelo dobro izhodišče za napad na svetovnem prvenstvu, ki bo februarja v Aareju. Aktualna svetovna smukaška prvakinja ostaja pri devetih zmagah v svetovnem pokalu, petih smukaških.