Smučarski delavec, na katerega letijo očitki, je Anthony Sechaud, nekoč trener dvakratne svetovne prvakinje v veleslalomu Tesse Worley, pozneje direktor alpskih reprezentanc. Smučarke mu očitajo neprimerno in žaljivo komunikacijo, ki je vključevala zaničevanje, seksizem, ustvarjanje nepravičnih delitve in nepošteno izključevanje.
Sechauda je takrat v vlogi nacionalnega direktorja zveze za tehnični disciplini zaposlil Fabien Saguez, zdajšnji predsednik francoske zveze (FFS). Saguez je prejšnji petek za francosko tiskovno agencijo AFP obsodil nadlegovanje, o katerem so spregovorile nekdanje mlajše smučarke. Hkrati z obsodbo spornih ravnanj je stopil v bran zvezi in športu.
Za Saqueza je bil takrat začrtan projekt "zahteven, a ne nepošten" in zastavljen, "da bi iz športnikov izvlekli najboljše". "Seveda so bile razprave o sprejetih usmeritvah, vendar ni bilo nobenega namena povzročati škode," je dejal in priznal, da je morda prišlo do "napak".
O mobingu je spregovorilo več nekdanjih francoskih smučarskih upov, vključno z v Franciji rojeno Estelle Alphand. Tridesetletnica od leta 2018 tekmuje za Švedsko, državo svoje matere, pred tem pa je nastopala za Francijo. Gre za hčerko nekdanjega smučarskega veterana in voznika relija Luca Alphanda.
Časnik Le Monde je konec minulega tedna objavil preiskovalno zgodbo, v kateri je razkril "sistematično psihološko trpinčenje, ki so ga trpele članice smučarske ekipe med letoma 2014 in 2018, ko je bil Anthony Sechaud direktor francoske ženske ekipe".
"Če so se športnice zaradi okoliščin počutile nesrečne, me to prizadene in tudi žalosti," se je za AFP odzval Fabien Saguez. "Če je bilo temu res tako, to obsojamo, tega ne odobravamo in tega nikoli nismo odobravali." Estelle Alphand se spominja "groznega obdobja". "Za to, da bom nastopila na tekmi, sem izvedela iz medijev, čeprav sem bila najhitrejša na treningu," pravi.

Druga smučarka, omenjena v članku Le Monda, je Marie Massios, ki je leta 2018 končala športno kariero, potem ko se je počutila, kot da bo "znorela": "Na vsak trening sem prišla pod velikim stresom, nisem več vedela, kaj naj naredim."
Športnice so pripovedovale o občutkih izobčenosti, nepravičnem sistemu, ko niso nastopile, čeprav so kazale dobre vožnje, peklenskem vzdušju na treningih. Gre za športnice, rojene med letoma 1992 in 1995, ki so spregovorile o problematičnem zveznem sistemu; ta naj bi ščitil "priviligirane varovance" na eni strani in ustvarjal "izobčence" na drugi.
Med žrtvami naj bi bilo več smučark, tudi Jennifer Piot, medtem ko je glavna žvižgačka želela ostati anonimna.
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.