Košir na stopničkah, Mastnak izpadel v osmini finala

Carezza, 17. 12. 2020 11.55 |

T.Š., J.K., STA
8

V kvalifikacijah pred drugo tekmo svetovnega pokala v paralelnem veleslalomu sta se v izločilne boje uvrstila dva slovenska deskarja na snegu. Tim Mastnak je dosegel drugi čas, Žan Košir pa šestega. Mastnak je izpadel v osmini finala, Košir je izgubil v polfinalu, v malem finalu je nato zmagal in zasedel tretje mesto in se po marcu 2019 vrnil na zmagovalni oder tekem svetovnega pokala.

Na sporedu je bila druga letošnja tekma alpskih deskarjev za svetovni pokal, še drugič v tej sezoni so se najboljši deskarji merili v olimpijski disciplini, paralelnem veleslalomu. Na progi Pra di Tori, ki že deseto leto zapored gosti najboljše alpske deskarje, je v kvalifikacijah nastopilo tudi pet slovenskih reprezentantov, dvema se je uspelo uvrstiti v izločilne boje. Tim Mastnak je v kvalifikacijah paralelnega veleslaloma dosegel drugi čas, Žan Košir pa šestega.

Mastnak se je v osmini finala pomeril s Poljakom Oskarjem Kwiatkowskim, začel je dobro in vodil, nato pa naredil napako in tekmec je tako prvi prevozil ciljno črto. Košir je v ponovitvi olimpijskega finala v Sočiju z Rusom Vicom Wildom zmagal, v četrtfinalu ga je čakal Švicar Dario Caviezel. Tudi tokrat je bil Košir na modri progi. Švicar je naredil napako, zaostal in ni končal nastopa, slovenski reprezentant pa se je uvrstil v polfinale. Njegov naslednji tekmec je bil Benjamin Karl. Avstrijec je dobil ta dvoboj in se uvrstil v finale, v katerem se je meril z rojakom Andreasom Prommeggerjem. Koširju je ostal boj v malem finalu, za končno tretje mesto je bil njegov tekmec Italijan Roland Fischnaller. Košir je, znova na modri progi, prvi prevozil ciljno črto, saj je Italijan naredil napako in zaostal, Slovenec pa se je veselil stopničk in tretjega mesta ter zmage proti lanskemu dobitniku kristalnega globusa. V velikem finalu je Karl za stotinko sekunde premagal tekmeca. Za Koširja, trikratnega dobitnika olimpijskih kolajn, so to 19. stopničke v svetovnem pokalu, jubilejne, 70. za slovensko reprezentanco, za Karla po 18. zmaga.

Mastnak je leta 2018 je tu zabeležil eno od svojih treh zmag v svetovnem pokalu, lani pa je bil tudi na dobri poti, bil je najboljši kvalifikant, nato pa je bila tekma zaradi slabih razmer na progi prekinjena in odpovedana. Košir v Carezzi zmage še nima, bil pa je dvakrat drugi.

Rok Marguč je bil za izločilne boje malenkost prepočasen, dosegel je 19. čas, za 16. mestom je zaostal dve desetinki sekunde. Črt Ikovic je bil 50., Jernej Glavan pa 52. Najhitrejši je bil Italijan Daniele Bagozza.

Pri ženskah Slovenija ni imela predstavnice, ob odsotnosti Čehinje Ester Ledecke, pa je 11-ič v karieri zmagala Nemka Ramona Hofmeister. Drugo mesto je zasedla Švicarka Ladina Jenny, tretja pa je bila še ena Nemka Selina Jörg.