Zimski športi

Pinturault v šampionskem slogu 'ubil dve muhi na en mah', Kranjec 12.

Lenzerheide, 20. 03. 2021 10.00 |

Zaključni moški veleslalom sezone za svetovni pokal v alpskem smučanju v švicarskem Lenzerheideju je več kot zasluženo pripadel 30-letnemu Francozu Alexisu Pinturaultu. V primerjavi s svojim tekmecem v boju tako za mali veleslalomski globus kot tudi velikega za zmago v skupnem seštevku svetovnega pokala, Švicarjem Marcom Odermattom, je zdržal vse pritiske in tudi v drugi vožnji prehitel vso konkurenco. Na zmagovalnem odru sta končala še drugi Filip Zubčić in Mathieu Faivre na tretjem mestu. Najboljši slovenski veleslalomist sezone Žan Kranjec je tekmo končal na 12. mestu.

Ravno na svoj 30. rojstni je izvrstni francoski alpski smučar Alexis Pinturault kronal večletno trdo delo z osvojitvijo velikega kristalnega globusa za skupno zmago v svetovnem pokalu.

Ob tem je z zmago na zadnjem veleslalomu sezone v neposrednem boju za mali kristalni globus v omenjeni alpski disciplini premagal Švicarja Marca Odermatta, ki ni zdržal pritiska pomembnosti tekme. Čeprav je še pred svojim startom v drugi vožnji že izvedel veselo novico, da je dobitnik velikega kristalnega globusa, se eden od najboljših alpskih smučarjev v tehničnih disciplinah zadnjega desetletja s tem ni zadovoljil, temveč je odločno krenil še po zmago v posebnem veleslalomskem seštevku sezone.

To je dosegel z novo, imenitno vožnjo na vse prej kot enostavni progi v Lenzerheideju, kjer je za 20 stotink sekunde ugnal odličnega Hrvata Filipa Zubčića, na tretjem mestu pa je končal Pinturaultov rojak Mathieu Faivre

Edini slovenski predstavnik v veleslalomskem finalu Žan Kranjec je v drugo startal s sedmega mesta, bil večji del proge na dobri poti, da v cilju zasede enega od vodilnih položajev, a je to priložnost zapravil z večjo napako v spodnjem delu in tako osvojil končno 12. mesto.

Žan Kranjec je zadnji veleslalom sezone 2020/21 za svetovni pokal v švicarskem Lenzerheideju končal na 12. mestu. FOTO: AP

Pinturault že po prvi vožnji v najboljšem položaju
Nekoliko presenetljivo se je na drugo mesto prebil Avstrijec Stefan Brennsteiner, ki za trenutno vodilnim Alexisom Pinturaultom kot edini zaostaja manj kot sekundo (+0,81).

Tretjeuvrščeni Filip Zubčić zaostaja že sekundo in štiri stotinke, medtem ko edini slovenski predstavnik v veleslalomskem finalu svetovnega pokala za sezono 2020/21, Žan Kranjec, na sedmem mestu zaostaja slabo sekundo in pol. Na startu je samo 22 smučarjev.