Odermatt junak Vitranca, Slovenca v ozadju

Kranjska Gora, 13. 03. 2021 13.25 |

M.J., STA, M.F., T.Š.
9

V Kranjski Gori je bil na sporedu veleslalom za točke svetovnega pokala alpskih smučarjev, prvi del jubilejnega 60. pokala Vitranc. Glavni domači favorit Žan Kranjec je bil tokrat daleč od najboljših in preizkušnjo končal zgolj na 22. mestu. Malce bolj razpoložen je bil drugi slovenski predstavnik Štefan Hadalin, ki je po 29. času prvega teka na koncu napredoval na 18. mesto. Zmagal je Švicar Marc Odermatt. Deveti moški veleslalom sezone svetovnega pokala 2020/21 je bil tudi tokrat brez navijačev na tribunah.

• Izjava Žana Kranjca po veleslalomski tekmi v Kranjski Gori
    00:48
    Izjava Žana Kranjca po veleslalomski tekmi v Kranjski Gori
  • Izjava Štefana Hadalina po veleslalomski tekmi v Kranjski Gori
    00:40
    Izjava Štefana Hadalina po veleslalomski tekmi v Kranjski Gori

Švicar Marco Odermatt je zmagovalec veleslaloma za 60. pokal Vitranc. Odermatt je na prvo mesto razpredelnice skočil s četrtega mesta prve vožnje. Za dvojno švicarsko zmago je na drugem mestu poskrbel Loic Meillard (+1,06). Tretji je bil Avstrijec Stefan Brennsteiner (+1,09). Štefan Hadalin je bil najboljši Slovenec na 18. mestu. Žan Kranjec je domačo veleslalomsko preizkušnjo končal na 22. mesti. Odermatt je z zmago in 625 točkami, zmagal je z najboljšim časom finala, prevzel tudi vodstvo v veleslalomskem seštevku svetovnega pokala. Na sporedu sezone je le še en veleslalom na finalu v Lenzerheideju v Švici, kjer bodo najboljšemu veleslalomistu sezone podelili mali kristalni globus. Francoz Alexis Pinturault na drugem mestu zaostaja 25 točk. V skupnem seštevku je Pinturault (1100 točk) ohranil mesto vodilnega, vendar pa Odermatt na drugem mestu zaostaja zgolj 31 točk.

Štefan Hadalin
Štefan Hadalin FOTO: Damjan Žibert

Po prvem polčasu vitranških bojev je bil najhitrejši Meillard. Enajst stotink sekunde je na drugem mestu zaostal Pinturault, Avstrijec Brennsteiner je bil tretji (+0,52). V boju za globusa, veliki in veleslalomski, se je Pinturault v prvo uvrstil pred izzivalca Odermatta, ki je bil z zaostankom 61 stotink sekunde četrti. A se je v finalu vse spremenilo. Triindvajsetletni Odermatt je odpeljal enega svojih najboljših veleslalomov ter po superveleslalomu v Saalbachu osvojil drugo zaporedno zmago v sezoni. Decembra je dobil tudi veleslalom v Santa Caterini. Skupno je v svetovnem pokalu osvojil četrto zmago, prvič je slavil leta 2019 na superveleslalomu v Beaver Creeku. Domača aduta na prvi progi nista bila konkurenčna najboljšim. Oba sta zaostala več kot dve sekundi, zasedala pa sta 19. in 29. mesto. V drugo je Hadalin v celoti izkoristil dejstvo, da je bil drugi na startu ter dobil slovenski dvoboj s Kranjcem, a izgubil boj za mesto na finalnem veleslalomu sezone.

Kranjec je tudi po predzadnjem veleslalomu sezone obdržal sedmo mesto v seštevku discipline. Hadalin, kljub temu da je imel v finalu drugi najboljši čas, ni nadoknadil zaostanka. Veleslalomsko sezono je končal na 29. mestu. V Lenzerheideju se bo na finalni tekmi v tej disciplini pomerilo 25 najboljših.

Jubilejni 60. pokal Vitranc se bo sklenil s slalomom, na katerem bodo nastopili štirje Slovenci, Kranjcu in Hadalinu se bosta pridružila še Tijan Marovt in Aljaž Dvornik.