Zimski športi

Lanišek tik pod stopničkami, druga zmaga Graneruda

Engelberg, 20. 12. 2020 16.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 6 min

Na drugo zaporedno tekmo svetovnega pokala v smučarskih skokih v Engelbergu se je skozi kvalifikacije uvrstilo vseh sedem Slovencev, nastop v finalni seriji pa si je priborila trojica, Anže Lanišek ter Domen in Cene Prevc. Lanišek je bil znova najboljši slovenski orel, po prvi seriji je bil šesti, na koncu pa je zasedel četrto mesto. Drugič zapored je zmagal Norvežan Halvor Egner Granerud.

Zelo zanesljivo se je na tekmo znova prebilo vseh sedem naših skakalcev. Najboljši v kvalifikacijah je bil Tilen Bartol, ki je s 125 metri in 129,9 točkami dolgo časa vodil, na koncu pa je zasedel 11. mesto. Takoj za njim sta se uvrstila Anže Lanišek s 125 metri in 129,2 točkami ter Peter Prevc s 123,5 metri in 126,7 točkami. Zelo zanesljiv je bil tudi Cene Prevc s 121,5 metri in 121,0 točkami na 20. mestu. Domen Prevc je skočil 116 metrov in zbral 115,9 točk na 28. mestu, Bor Pavlovčič je s 116 metri in 109,1 točkami končal na 36. mestu, Rok Justin pa je drugo zaporedno uvrstitev na tekmo ujel s 110 metri in 100,1 točkami na 46. mestu. Fantastično formo je še enkrat več potrdil Norvežan Halvor Egner Granerud s 136 metri in 144,3 točkami na 1. mestu, drugi je bil Avstrijec Daniel Huber s 134 metri in 142,9 točkami, tretji pa Poljak Kamil Stoch s 129,5 metri in 142,2 točkami.

Po prvi seriji je bil znova odličen Anže Lanišek, ki je skočil 132 metrov, s 151,0 točkami pa je zasedel šesto mesto. Vodil je Poljak Piotr Zyla s 132,5 metri in 156,0 točkami pred Japoncem Jukijem Satom, ki je skočil 135,5 metrov in je zbral 154,5 točk, tretji je bil Norvežan Halvor Egner Granerud s 141,5 metri in 153,1 točkami. Cene Prevc je s 127 metri in 139,7 točkami dolgo vodil, po prvi seriji pa je bil na 11. mestu. Nedaleč za njim je bil s 122 metri in 131,4 točkami Domen Prevc, preostalim pa se tokrat ni uspelo prebiti v finalno serijo. Peter Prevc je končal na 33. mestu s 117,5 metri in 120,3 točkami, Bor Pavlovčič je skočil 120,5 metrov in je zbral 119,4 točk na 35. mestu, Rok Justin je s 115,5 metri in 114,1 točkami končal na 40. mestu, Tilen Bartol pa je ob pribitku kar 36,1 točk zaradi slabega vetra zasedel 43. mesto, pristal pa je pri 109,5 metrih in je zbral 110,1 točk.

V finalni seriji je znova kazalo na slovenske stopničke, včeraj je Lanišek na istem prizorišču zasedel tretje mesto. Danes je bil najboljši slovenski skakalec v tem trenutku malce prekratek za stopničke, le za šest desetink točke je zaostal za novo uvrstitvijo na zmagovalni oder. V finalni seriji je dober skok v zahtevnih razmerah prikazal Domen Prevc, ki je s 128 metri skočil na trenutno drugo mesto, z 271,1 točkami pa je svojo drugo tekmo v letošnjem svetovnem pokalu končal na 17. mestu. Ceneta Prevca je odneslo do 128 metrov, z 282,6 točkami pa je prišel do 10. mesta.

Lanišek, daljava 131 metrov in skupno 295,6 točk, je po skoku v finalni seriji zasedel 2. mesto, a do konca serije sta ga prehitela le še dva tekmovalca. Norvežan Granerud, ki je s 135,5 metri in s skupno 305,4 točkami prišel že do pete zaporedne zmage, kar ni uspelo še nobenemu Norvežanu, ter Zyla s 127,5 metri in 296,2 točkami. Poljak je bil tretji, drugi pa Nemec Markus Eisenbichler s 303,7 točkami.

"Še en vrhunski rezultat, četrto mesto, žal sem za malo zgrešil stopničke, a nič za to! Nimaš kaj, tak je šport, igra desetink. Naslednjič se bomo potrudili, da bomo boljši. Engelberg zapuščam z zelo dobrim občutkom, tudi bolečine so že povsem na minimumu, tako da se že veselim novih preizkušenj," je po tekmi dejal Lanišek.

"Za nami je še en vrhunski dan. Čestitke Anžetu za odlično četrto mesto z manjšimi kiksi, z bolečinami v hrbtu, a še vedno visoko, kar pomeni, da je v zelo dobri formi. Cene tudi odličen, deseti, pokazal je, da v petek to ni bila sreča in da je dobro pripravljen. Tudi Domen se je malo zbudil. Vemo, da je sposoben še veliko več, a je to vzpodbudno za naprej. Peter in Tilen žal danes res nista imela možnosti, vremenski pogoji jima res niso bili naklonjeni. Ostali fantje pa preslabo oz. prekratko za finale. Škoda Bora, včeraj odličen, danes pa se ni izšlo. Fantje so dobro pripravljeni in jaz se mirno veselim novoletne turneje," pa je tekmo v izjavi SZS ocenil glavni trener Robert Hrgota.

To je bila zadnja tekma svetovnega pokala pred 69. novoletno turnejo, svetovni pokal se bo nadaljeval 28. decembra v Oberstdorfu.