Veleslalom na Kronplatzu: zmaga Worleyjevi, Hrovatova peta

Brunico, 26. 01. 2021 11.25 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min
STA, T.Š., J.K.
13

Na Kronplatzu v Italiji so se najboljše veleslalomistke merile za točke svetovnega pokala. Švicarka Michelle Gisin je bila najhitrejša po prvi vožnji, v drugo pa je naredila napako, zato je zmago slavila Francozinja Tessa Worley. V finalni vožnji sta nastopili dve Slovenki, Meta Hrovat je bila peta, Ana Bucik pa je zasedla 14. mesto.

Meta Hrovat (na fotografiji) med prvo vožnjo na južnotirolski gori.
Meta Hrovat (na fotografiji) med prvo vožnjo na južnotirolski gori. FOTO: AP

V drugi vožnji je Meta Hrovat, ko je privozila v cilj, zasedla drugo mesto, a je nato do konca še zdrsnila po lestvici. Vseeno je bila na koncu med najboljšimi, zasedla je peto mesto (+1,23 sekunde), za mesto je izboljšala uvrstitev iz prve vožnje. Veliko napako je v spodnjem delu naredila vodilna po prvi vožnji Michelle Gisin, ki je bila na zanesljivi poti do zmage, v zgornjem delu je imela lepo prednost. Napaka ji je odnesla zmago in tudi stopničke, zasedla je mesto za Hrovatovo.  Zmage se je veselila Francozinja Tessa Worley, sicer peta po prvi vožnji, druga je bila Švicarka Lara Gut-Behrami (+0,27), tretja je bila Italijanka Marta Bassino (+0,72). Precej je uvrstitev popravila tudi Ana Bucik, zasedla je 14. mesto (+2,37).

Worleyjeva je osvojila svojo še 14. veleslalomsko zmago v svetovnem pokalu. Prvo po 822 dneh, po več kot dveh letih. Pred Kronplatzom je bila nazadnje na najvišji stopnički v tej disciplini 27. oktobra 2018 v Söldnu. S 14 veleslalomskimi zmagami se je pridružila klubu upokojenih smučark, v katerem so Avstrijka Anita Wachter, Švicarka Lise-Marie Morerod, Slovenka Tina Maze in Nemka Viktoria Rebensburg. Pred Worleyjevo pa sta le še Avstrijka Annamarie Moser-Pröll s 16 in Švicarka Vreni Schneider z 20 veleslalomskimi zmagami v svetovnem pokalu.

Hrovat: To je ta občutek
Prav pred nastopom Hrovatove je prišlo do spremembe vodstva. Bassinova je za 64 stotink prehitela rojakinjo Sofio Goggio. Hrovatova je nastopila tako kot na prvi progi napadalno ter v cilju prehitela Goggio. Čas Bassinove pa je bil nedosegljiv. Za najboljšo veleslalomistko sezone je zaostala pol sekunde. Končni zaostanek Hrovatove, ki je bila na domači 57. Zlati lisici v Kranjski Gori tretja, pa je znašal 1,23 sekunde. V primerjavi s prvo vožnjo, ko je bila šesta, je pridobila eno mesto.

"Vesela sem, da sem spet začutila to, da lahko dirkam, da se v bistvu zjutraj zbudim in ne morem dočakati trenutka, ko stopim na start. To je ta občutek, ki sem ga zelo dolgo pogrešala in res fino ga je imeti nazaj," je dejala Hrovatova.

Izjemna vožnja zmagovalke na zahtevni progi
Nato je razmere na vrhu na novo skrojila 31-letna francoska veteranka, svetovna prvakinja v disciplini iz leta 2017. Worleyjeva je na zahtevni progi uprizorila izjemno vožnjo. Z drugim časom finalne vožnje je prevzela vodstvo. Bassinovo je prehitela za 73 stotink sekunde. Med Bassinovo in Worleyjevo na vrhu se je uvrstila zmagovalka superveleslaloma v Crans Montani Gut-Behramijeva (+0,27).

Tako prvo-, drugo- kot tretjeuvrščena po prvi vožnji, Gisinova, Američanka Mikaela Shiffrin in Italijanka Federica Brignone, niso bile kos najboljši trojici. Shiffrinova, olimpijska prvakinja iz Pjongčanga, je bila četrta, Gisinova šesta, Brignonejeva osma. Aktualna veleslalomska svetovna prvakinja Slovakinja Petra Vlhova je tekmo končala na 12. mestu. V seštevku zime vodi s prednostjo okroglih 100 točk pred Gisinovo.

Bucik: Poskušala sem nekaj dodati
Zelo dobro je na drugi progi nastopila druga slovenska finalistka Ana Bucik. Dvaindvajseta po prvi vožnji je v finalu pridobila osem mest. Njen zaostanek je znašal 2,37 sekunde. Novogoričanka je vpisala četrti najboljši čas druge vožnje. S 14. mestom je izenačila svoj najboljši veleslalomski dosežek v svetovnem pokalu.

"V drugo sem poskušala nekaj dodati in to mi je kar dobro uspelo. Po tistem slabem vikendu v Kranjski Gori sem lahko kar zadovoljna," je bila nove uvrstitve vesela Bucikova.

Na startu so bile štiri Slovenke. Tina Robnik in Neja Dvornik sta bili prepočasni za finale. Zadnji preizkušnji alpskih smučark v svetovnem pokalu pred odhodom na svetovno prvenstvo v Cortini d'Ampezzo bosta smuk in superveleslalom 30. in 31. januarja v Garmisch-Partenkirchnu.