Košarkarji Uniona Olimpije so v 18. krogu lige NLB premagali Cibono z 91:69 (26:18, 51:36, 75:60).
Senzacija v Tivoliju. Razpadajoča zasedba Uniona Olimpije je nepričakovano visoko premagala vodilno ekipo lige. Zmaga z 22 točkami razlike je najvišji uspeh Uniona Olimpije v osemnajstih krogih, hkrati pa najvišji, šele četrti poraz Cibone.
Ovacije gledalcev, ki so jih bili deležni igralci Uniona Olimpije po koncu tekme, zgovorno pričajo o velikem presenečenju in veliki zmagi. Cibona je v štiridesetih minutah le enkrat vodila, na koncu pa zaostala v prav vseh elementih igre. Ljubljančanom se ni poznala vrzel po odhodih Miliča in Arslana v Španijo, saj so skoraj vsi varovanci trenerja Okorna presegli pričakovanja in odigrali najboljšo tekmo sezone. Rannikko je v prvem polčasu dosegel 16 točk (na koncu 23 točk, 8 podaj, 5 skokov), Jurkovič je tekmo končal z 18 točkami (9 skokov), Rizvič s 16 (7 skokov, 3 podaje), Čebular in Markoišvili pa sta jih dosegla po 13. Zmaga Uniona Olimpije v drugem polčasu ni bila niti za trenutek pod vprašajem. Cibona se je le enkrat "spustila" pod deset točk zaostanka (67:58), a so domačini do konca tretje četrtine vzpostavili razliko 15 točk iz odmora.
Union Olimpijo v prihodnjem tednu čakata dve težki preizkušnji. V četrtek bo v predzadnjem krogu evrolige gostila evropskega podprvaka iz Izraela, v soboto pa bo gostovala v Vršcu pri Hemofarmu.
Statistika tekme:
Dvorana Tivoli, gledalcev 600, sodniki: Jovčič, Mrdak (oba Srbija), Vojinovič (Črna gora).
Union Olimpija: Rizvič 16 (2:2), Rannikko 23 (4:4), Markoišvili 13 (4:4), Jurkovič 18 (2:4), Čebular 13 (4:7), D. Lorbek 8 (3:4).
Cibona: Wright 9 (1:2), Warren 11 (3:3), Kus 20 (13:13), Krasič 5 (1:1), Andrič 3 (3:4), Žuža 2, Rozič 5, Wisniewski 6 (3:4).
Prosti meti: Union Olimpija 19:25, Cibona 24:27.
Met za tri točke: Union Olimpija 10:23 (Rannikko 5, Jurkovič 2, Markošivili, D. Lorbek, Čebular), Cibona 5:17 (Bulič 2, Kus, Rozič, Wisniewski).
Osebne napake: Union Olimpija 26, Cibona 23.
Pet osebnih: Rizvič (33.), Čebular (38.).
Košarkarski klub Union Olimpija se podira kot hišica iz kart. Po odhodih Marka Miliča in Erdena Arslana ter negotovem položaju tretjega najpomembnejšega člena ekipe Teemuja Rannikka je odstopil še predsednik kluba Dag Kralj. Vzrok za takšen korak je bilo po Kraljevih besedah pomanjkanje podpore pri uresničevanju programa vodenja kluba. UO je za 29. januar sklical izredno skupščino, na kateri naj bi bila imenovana nov predsednik in nov upravni odbor kluba.
Zdaj že bivši predsednik kluba, ki je na to mesto prišel junija 2006, je v dolgem, na dveh straneh formata A4, pojasnilu navedel razloge za odstop, orisal stanje pred njegovim prihodom na mesto predsednika in igrice, ki so se dogajale med njegovim predsedovanjem.
Dag Kralj je začel: "Brez želje po pranju kakršnega koli perila v javnosti bi ob slovesu vseeno rad pojasnil nekaj ozadij, ki bodo tako splošni javnosti kot prihodnjim vodilnim v klubu izostrila sliko in, upam, omogočila uspešnejše udejstvovanje, klubu pa zagotovili svetlejšo prihodnost. Klub je poligon, na katerem se konfrontirajo različni 'vrtičkarski' interesi, povsem nepovezani s športom - tako med različnimi političnimi opcijami kot celo znotraj vsaj ene od teh. Današnje stanje kluba je pač 'kolateralna škoda' teh igric. Vplivniki slovenske politike, posledično pa tudi gospodarstva, so bili lansko zimo polni obljub o tem, kako bodo podprli projekt 'prihodnje', 'velike' in 'evropske Olimpije'. A že takoj naslednji dan so prišli očitki oziroma razlage, zakaj denarja ni in ga ne bo. Najprej je bila to 'nezdružitev s Slovanom', potem pa je prišla na vrsto 'vprašljiva primernost' vodilnih - spet argument na precej trhlih temeljih."
"Nato so prišle lokalne volitve ter pomislek, da 'če pa zdaj damo denar, se bo pa tako ali tako s tem ponašala druga stran'. Ko se je to izpelo, oziroma so 'avtorji' doumeli plitkost argumenta, je prišla 'nuja po lastninjenju', zaradi precedenčnosti primera v Sloveniji pač zalogaj, ki terja tehten premislek in čas. Na prihodnji, februarski seji upravnega odbora sta bili predvideni predstavitvi dveh alternativ lastninjenja ter posledično, ob sprejetju, začetek aktivnosti. Tedaj je tudi meni postalo jasno, da gre le za govorjenje na pamet in da v vsem skupaj ne gre iskati vsebine, pač pa predvsem navajanje priročnih izgovorov, da se nič ne zgodi," je zapisal Dag Kralj.
"V preteklosti so v klubu, tudi v vodstvu, delovali ljudje, ki so na nek način 'posodili svoje ime', ključne poteze pa so iz ozadja vlekli posamezniki sumljive preteklosti ter dvomljivih motivov. A zgoraj omenjeni vplivniki so bili odločeni, da še vedno stavijo na njih - preko njih so komunicirali svoje želje in zahteve, spoštovali njihova mnenja, jim dajali podporo za vodenje iger iz ozadja. Kljub temu, da so bili to isti posamezniki, ki so bili odločilno 'zaslužni' za to, da je klub danes, tako po financah kot morda še bolj po ugledu, v tako nezavidljivem stanju. In namesto, da bi ti posamezniki za svoja dejanja odgovarjali, morda celo kazensko (dokaze za to ima vsaj en član upravnega odbora), se jim je ponovno uspelo prikazati kot 'mesije' novodobne Olimpije. Ni kaj, vaja očitno res dela mojstra!" je bil oster Kralj.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.