Šport

Zmagovalca Roma in Peterhansel

Dakar, 18. 01. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

Španec Roma (KTM) med motociklisti in Francoz Peterhansel (Mitsubishi) med avtomobilisti sta zmagovalca relija Dakar.

Dakar vedno pobere visok davek odstopov med nastopajočimi in letos ni bilo nič drugače. Na startu je bilo 607 vozil, 146 avtomobilov, 200 motociklistov, 65 tovornjakov in številna spremljevalna vozila, cilj v Senegalu pa je videlo le 65 motociklistov, 60 avtomobilov in 38 tovornjakov.

Vsakoletna najtežja vzdržljivostna tekma za avtomobiliste in motocikliste je končana. V zadnji etapi, 106 kilometrov dolgi preizkušnji v okolici Dakarja, sta slavila Cyril Despres (KTM) in Colin McRae (Nissan). Slovenski predstavnik Miran Stanovnik (KTM) je v zadnji etapi z 12. mestom ubranil 15. mesto v skupnem seštevku, avtomobilista Brane Krajnc/Barbara Prislan (Mercedes) pa sta bila v 17. etapi 49., skupno pa sta svoj prvi reli končala na 59. mestu.

Stephane Peterhansel je dočakal tudi zmagoslavje na štirih kolesih. Potem ko je bil na puščavskih preizkušnjah šestkrat prvi v konkurenci motociklistov (1991, 1992, 1993, 1995, 1997 in 1998), je letos doživel zmagoviti prvenec še med avtomobilisti. Skupaj s sovoznikom Jean-Paulom Cottretom sta za slabo uro premagal vse tekmece. "Šest let sem čakal na to zmago, lani sem bil tako blizu. Tokrat sem se maščeval," je bil po napornih skoraj treh tednih relija zadovoljen 38-letni Francoz. Peterhansel se je pridružil rojaku Hubertu Auriolu kot edini, ki mu je na Dakarju uspelo zmagati tako na dveh kot na štirih kolesih. Obenem pa je dosegel še rekord v številu zmag, saj je doslej Čeh Karel Loprais v konkurenci tovornjakov prav tako imel šest zmag.

Veselje ob osvojeni trofeji
Veselje ob osvojeni trofeji FOTO: Reuters

Lanski in predlanski zmagovalec Hiroši Masuoka (Mitsubishi) je končal z 49 minutami zaostanka na drugem mestu, tretji pa je bil Francoz Jean-Louis Schlesser (Schlesser Ford) z dobrimi tremi urami zaostanka. Nekdanji svetovni prvak v smučanju Francoz Luc Alphand (BMW) pa se je dobro znašel tudi v povsem drugačnem podnebju in je pristal na zelo dobrem četrtem mestu. Nekoliko slabši je bil nekdanji svetovni prvak v reliju Colin McRae (Nissan), ki je svoj prvi nastop na puščavskem reliju končal kot 20. Voznika Mitsubishija sta za hitrostne preizkušnje preko Francije, Španije in petih afriških držav potrebovala 53 ur, 47 minut in 37 sekund. Skupno je bilo na letošnjem reliju, ki se je začel v Clermont Ferrandu in se nato prek Španije, Maroka, Mavretanije, Malija, Burkine Faso končal v senegalski prestolnici, predvidenih 11.052 kilometrov, od tega 5.430 kilometrov hitrostnih preizkušenj. Toda dirkači so bili na eni najnapornejših izvedb relija doslej deležni nepričakovanega počitka, saj so morali dve etapi odpovedati zaradi varnostnih razlogov.

Zmagovalec med motociklisti je Nani Roma
Zmagovalec med motociklisti je Nani Roma FOTO: Reuters

Španec Nani Roma je tudi prvič slavil na naporni preizkušnji. Na koncu je imel nekaj več kot 12 minut naskoka pred Francozom Richardom Sainctom, uspeh voznikov na motorjih KTM pa je dopolnil še Cyril Despres na tretjem mestu s 44 minutami zaostanka. Roma je prvi Španec z motociklistično lovoriko na Dakarju, po sedmih odstopih na zadnjih osmih relijih pa je bil vse do konca dirke zelo previden: "Šele na koncu sem se lahko sprostil. Dve noči nisem spal."

Že tradicionalno ima reli tudi slovensko udeležbo. Poleg motociklista Mirana Stanovnika, ki je že pravi veteran v afriških puščavah, še avtomobilsko posadko Brane Krajc in Barbara Prislan (Mercedes). Slednja sta si za cilj zadala predvsem priti do konca relija, kar jima je tudi uspelo. V karavani avtomobilistov sta zasedla predzadnje 59. mesto. Precej uspešnejši je bil Stanovnik, ki je s konstantnimi vožnjami nekje med 15. in 20. mestom pristal na končnem 15. mestu, pa čeprav se je na dirki spopadal s številnimi težavami, med drugim je v zanj skorajda usodni 13. etapi trčil v kravo in jo na srečo odnesel le z rano pod očesom...

Stanovnik pa ima še vedno težave s prireditelji. Poleg tega, da je končal v prvi petnajsterici absolutne konkurence, je v Dakar pripeljal tudi kot vodilni v razredu maraton. Vendar pa ga organizatorji v korist španskih in francoskih dirkačev skušajo iz njega izločiti. "To sploh ni pomembno, bistveno je da sem letošnji Dakar, ki je bil eden najtežjih sploh, gotovo pa z najmočnejšo konkurenco vseh časov, oddirkal na polno. Tega si ne more nihče predstavljati, saj na 11.000 kilometrih dirke ni bilo metra, da bi lahko počil ali vsaj upočasnil ritem. Da je šlo še danes na tako imenovani paradni etapi še kako na nož pokaže tudi dejstvo, da je zaostanek Lundmarka in Charbonnela za menoj le tri minute, skupni čas dirke pa več kot šestdeset ur," je "puščavski lisjak" povedal v cilju.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10