Slovenski navijači spodbujajo igralce na OI
Olimpijske igre so magnet za gledalce s celega sveta. Med njimi so tudi Slovenci. V prvih dveh dneh OI jih je bilo največ na kolesarstvu in tenisu, medtem ko bodo na ostale športe, kjer Slovenci pričakujemo visoke uvrstitve prišli šele v zaključnih bojih. Za Andreja Hauptmana&Co. sta pesti držali skupini desetih navdušencev, ena iz Kranja, druga pa iz Novega mesta, na tenisu pa so zmago Maje Matevžič slavili nekdanji sošolci na bežigrajski gimnaziji v Ljubljani. Zanimivo, da so slednji nastanjeni na otoku uro vožnje z ladjo od Aten in se bodo ves prvi teden OI vozili v središče zibelke olimpizma.
Debevec spi s čepki
Športniki pred tekmovanjem nujno potrebujejo mir in počitek. Glede prvega v slovenski hiši v olimpijski vasi ni težav, saj so športniki eden do drugega korektni, za slednje pa mora vsak poskrbeti po svoje.
Naš najboljši strelec in šestkratni olimpijec Rajmond Debevec ima za dober spanec zelo enostaven recept. V ušesi si zatlači čepka in hitro zaspi "kot angelček".
Največ značk za Mimo
Hit olimpijskih iger so značke nacionalnih olimpijskih komitejev, ki si jih športniki izmenjujejo med seboj. Zaenkrat jih je v slovenski odpravi na OI v Atenah največ zbrala Mima Jaušovec, ki ima z njimi okrašen že cel trak za akreditacijo. Najbolj je ponosna na tisto, ki jo je dobila od legendarne Martine Navratilove. "Podarila mi jo je kljub temu, da ji v zameno nisem mogla dati naše, saj jih v slovenskem taboru že zmanjkuje," je povedala Jaušovčeva.
Velika družina ljudi za normalen potek iger
Na otvoritveni slovesnosti v Atenah je bilo za t.i. "olimpijsko družino" - predstavnike Mednarodnega olimpijskega komiteja in nacionalnih olimpijskih komitejev, rezerviranih 8.900 vstopnic. Še sto več (9.000) so si jih prilastili pokrovitelji, predstavniki medijev pa so zasedli 11.000 sedežev. Za uspešen potek mimohoda kakšnih 9.000 športnikov in športnic je skrbelo 4.700 prostovoljcev in prostovoljk, 3.500 umetnikov in 400 tehnikov. Od skupno 88.000 gledalcev, kolikor jih je sprejel stadion, si je prireditev tako lahko ogledalo 45.000 "normalnih" navdušencev olimpijskih iger.
Smrtna nesreča na novi tramvajski progi
Nova atenska olimpijska tramvajska proga Tram, ki je začela obratovati pred dvema tednoma, je zahtevala prvo smrtno žrtev. V tragični nesreči blizu olimpijske dvorane Faliron, kjer potekajo tekmovanja v rokometu in taekwondoju, je življenje izgubil uslužbenec tramvajske službe Tram, južnokorejski tehnik, ki je skrbel za nemoteno obratovanje tramvaja.
Omenjeni dramatični dogodek je prva težka nesreča na novi tramvajski progi, ki so jo prireditelji zgradili posebej za potrebe olimpijskih iger. Tramvaj naj bi bil sposoben v kratkem času na prizorišča ob južni obali Aten dnevno prepeljati tudi do 20.000 gledalcev. Od začetka obratovanja 19. julija so odgovorni zabeležili 13 nesreč na progi, vendar se v nobeni izmed njih ni nihče resneje poškodoval.
Predstavitev kandidatur za OI leta 2012
Olimpijske igre v Atenah so tudi priložnost za predstavitev mest, ki kandidirajo za organizacijo iger leta 2012. Na javni razpravi v konferenčni dvorani olimpijskega novinarskega središča se je prvi predstavil Pariz, sledile pa so še predstavitve New Yorka, Moskve, Londona in Madrida. V skladu z navodili Mednarodnega olimpijskega komiteja je imelo vsako mesto na voljo 30 minut, v ta čas pa so bila vključena tudi vprašanja.
Na predstavitvi Pariza sta sodelovala tudi dva slovita francoska športnika, atletinja Marie-Jose Perec in judoist David Douillet. Predsednik organizacijskega komiteja za pripravo iger v Parizu Philippe Baudillon je izpostavil nekaj močnih strani kandidature francoske prestolnice: 65 odstotkov objektov in 95 odstotkov infrastrukture že obstaja, 80 odstotkov športnih prizorišč pa je od olimpijske vasi oddaljenih največ deset minut.
Antični olimpijci precej drugače od današnjih
Kot so ugotovili zgodovinarji Mednarodnega olimpijskega komiteja, so olimpijci v antični Grčiji tekmovali precej drugače kot današnji. Tako so na primer vsi teki potekali na stadionu, tekmovalci pa so merili moči na razdaljah od približno 182 metrov (200 jardov) do 4,51 kilometra (2,8 milje). Pri skokih so športniki nosili posebne kamne kot utež in pri tem skušali skočiti čim višje, met diska pa je bil za razliko od materiala, iz katerega je bilo orodje (kamen, železo, svinec ali bron), precej podoben današnjemu. Pri rokoborbi ni bilo razlik v kategorijah, dvoboj pa se je končal, ko je eden od tekmovalcev predal srečanje ali trikrat padel na tla.
Boksarji so si povezovali dlani, najprej s tkanino, kasneje z usnjenimi trakovi, prav tako pa so boksarji kot rokoborci imeli enotno kategorijo. V konjeniškem športu si je nagrado po zmagi svojega konja in jahača prislužil lastnik živali. Peteroboj je bil sestavljen iz meta diska in kopja, teka, rokoborbe in skokov.
Antični olimpijci so tekmovali tudi v posebni športni panogi, sestavljeni iz rokoborbe in boksa, pri tem pa so se borili z golimi pestmi. Dovoljeno je bilo vse, razen grizenja in bodenja v oči. Pesnik Ksenofanes je takšno borbo poimenoval grozovito tekmovanje.