Po sobotnem požaru na ostrešju 12-nadstropne stolpnice v Domžalah so se danes prvi stanovalci opoldan vendarle lahko vrnili v svoje domove. Kot so sporočili iz domžalske civilne zaščite, je objekt zdaj dovolj varen, da se stanovalci lahko vrnejo. V svoja stanovanja se je tako vrnilo 140 od 174 stanovalcev. Drugim, ki so ostali brez stanovanj, teh je 34 oziroma devet družin, pa občina išče primerna stanovanja, kamor se bodo lahko za daljši čas naselili.
Kot je pojasnil domžalski župan Toni Dragar, so stanovalce v stanovanja peljali v spremstvu upravnika, taborniki pa so jim dostavili vodo v plastenkah. Uradno namreč voda v stolpnici ni pitna, vendar pričakujejo, da bo vse jasno v sredo do 9. ure, ko naj bi bila težava rešena. Dvigala še ne obratujejo, prav tako so pozvali vse stanovalce, naj se ne zadržujejo na balkonih. Večina stanovalcev se je novice, da se lahko vrnejo na svoje domove, zelo razveselila.
Župan se je zahvalil vsem gasilcem, predstavnikom civilne zaščite, alpinistom, jamarjem in drugim prostovoljcem, ki so in še vedno pomagajo pri urejanju razmer. Poudaril je, da je čiščenje materiala na strehi stolpnice, ki je zgorel v požaru, zelo naporno. Ker gre za zahtevno operacijo, so na pomoč priskočili alpinisti in jamarji. Ti so s strehe že odstranili okoli 100 kubikov materiala, čiščenje pa se še nadaljuje. Pri gašenju in sanaciji je sodelovalo okoli 200 oseb.
V nadomestna stanovanja predvidoma v torek
Z Občine Domžale so sporočili, da bodo stanovalci, ki so v požaru ostali brez stanovanj, primerna stanovanja dobili v torek, 5. novembra. Vsa stanovanja so v občini Domžale, kar nekaj prostorov pa so zagotovili občani. Te bodo po potrebi uredili za primerno bivanje, ostala stanovanja pa bo zagotovila občina. Stanovanja bodo družinam na voljo pol leta.
Če občinskih stanovanj ne bo dovolj, se lahko občina obrne po pomoč tudi na ministrstvo za obrambo. Minister Roman Jakič je namreč med včerajšnjim ogledom stanovanjskega bloka dejal, da bodo v primeru potreb občine na ministrstvu za obrambo preverili, ali bi bilo mogoče za tiste, ki so ostali brez stanovanja, najti primerno bivališče. Kot je pojasnil, v Domžalah in Kamniku ministrstvo nima stanovanj, ima pa jih nekaj v širši okolici Ljubljane in v Celju, in od teh sta dve prazni.
Preiskava vzroka požara še poteka, so sporočili s PU Ljubljana. Možnost požiga in samovžiga je že izključena, neuradno pa se omenja, da bi bila za požar lahko kriva tudi sanacijska dela na strehi, a uradne potrditve ni. Na policiji so zgolj potrdili, da v povezavi s požarom preiskujejo sum storitve kaznivega dejanja povzročitve splošne nevarnosti.
Zbirajo denar, hrano, oblačila, tudi pohištvo
Občina Domžale je preko Rdečega križa Domžale v ta namen odprla transakcijski račun št. 02300-0010083262, sklic Pomoč v požaru. Transakcijski račun je odprl tudi študentski klub Domžale, in sicer s št. 0230 0001 6396 992, sklic: 01230, prispevki za žrtve požara. Če bi želeli pomagati prizadetim družinam, lahko na ta računa nakažete denar. Zbirajo tudi druge življenjske potrebščine, kot so oblačila, obutev, hrana, pohištvo in še marsikaj bi jim prišlo prav.
Cenilci so že na terenu
Glede škode in povračila le-te smo se obrnili na Zavarovalnico Maribor, kjer je zavarovana etažna lastnina omenjenega večstanovanjskega objekta. Na zavarovalnici so za 24ur.com pojasnili, da so si cenilci že včeraj ogledali kraj dogodka in začeli s cenitvami škode. "Naši strokovni sodelavci so v stalnem kontaktu z upravljavcem stavbe, prav tako bodo v naslednjih dneh, ko bodo stanovalci lahko stopili v objekt, nadaljevali s cenitvami škode v posameznih stanovanjih. Vse zavarovance obveščamo, da jim bodo svetovalci jutri na voljo tudi neposredno na kraju dogodka, kjer se bodo med 9.30 in 13.30 ustavili z mobilno cenilno pisarno ZM. Zavarovanci bodo v tem terminu lahko prijavili škodo in se dogovorili za čas ogleda," so sporočili z mariborske zavarovalnice.
Škoda na stanovanju, skupnih delih in napravah je v primeru bloka v Domžalah krita z naslova zavarovanja etažne lastnine. Oprema stanovalcev pa se povrne le z naslova individualnega premoženjskega zavarovanja opreme, seveda če so ga imeli oškodovanci sklenjenega.
V primeru, da se izkaže, da so za požar kriva dela na strehi, bo zavarovalnica na povzročitelja škode naslovila regresni zahtevek, ki ga le-ta poplača, ko je ugotovljena njegova krivda.
V spodnji galeriji so posnetki požara, v katerem je zgorelo celotno ostrešje in zgornji dve nastropji 12-nadstropne stolpnice v središču Domžal.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.