Veljati je začela nova evropska direktiva, zaradi katere bodo slovenski vozniki trepetali, tudi če bodo prekršek storili na primer v Nemčiji. Olajšala bo namreč izmenjavo podatkov o prekrških, storjenih v tuji državi, vozniki pa bodo kaznovani tudi za tiste, ki jih niso storili na domačih cestah.
Direktiva z oznako 2011/82/EU je stara že dve leti, a veljati je začela v četrtek. Njen namen je predvsem stopiti na prste tistim voznikom, ki takoj, ko prevozijo mejo svoje države, pozabijo na prometne predpise, s tem pa tudi na svojo varnost in varnost drugih udeležencev v prometu. Doslej so računali na to, da jih kazen skoraj gotovo ne bo doletela, zdaj pa se bodo morali seznaniti z novo realnostjo.
Za zdaj vključenih osem prekrškov
Direktiva se nanaša na osem najpogostejših prekrškov. Tuji policisti vam bodo kazen takoj izrekli ali pa vam bo ta iz tujine sledila domov, če vas bodo ujeli pri prehitri vožnji, vožnji pod vplivom alkohola ali mamil, če boste za volanom telefonirali, če ne boste pripeti z varnostnim pasom, če boste prevozili rdečo luč ali se boste peljali po napačnem voznem pasu. Motoriste pa tudi, če jih bodo ujeli brez čelade.
Kazen bodo izrekli po zakonih države, v kateri je bil storjen prekršek. Višine glob so zelo različne. Novo je tudi to, da bo moralo biti obvestilo o kazni, ki jo boste morda dobili v tujini, v slovenščini.
V nemškem avtoklubu ADAC, ki združuje kar 18 milijonov voznikov, potezo pozdravljajo. "Doslej so države ravnale zelo različno. Nekatere države, na primer Nizozemska, Belgija, Luksemburg, Italija in Francija, so tujim voznikom že pošiljale kazni. Zdaj pa bodo morali vozniki računati na vseevropski pregon," so sporočili.
Poljski glavni inšpektor za promet je omenil, da je vsak peti voznik, ki ga na Poljskem ujamejo zaradi prehitre vožnje, tujec. Nova pravila bodo tako po njegovem mnenju izboljšala prometno varnost.
"Če te v Španiji, Italiji ali Nemčiji policija ustavi, ker se pogovarjaš po telefonu, moraš kazen plačati takoj. Mislim, da bi tako moralo biti tudi v Franciji," pa je razmišljal tovornjakar iz te države.
A v vseh članicah Unije nova direktiva vendarle ne bo veljala. Pod njo se jih je podpisalo 24, tudi Slovenija, Velika Britanija, Irska in Danska pa se niso. Zanje obvezna izmenjava informacij o prometnih prekrških ne velja.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.