
"Zelo sem bila srečna, ko so mi povedali, da bom lahko jedla kosilo. To pa zato, ker vem, kako je imeti kosilo v šoli, saj sem ga pred nekaj leti že imela," je predstavnikom projekta podariMalico zaupala ena od osnovnošolk, ki živi v družini, ki se spopada s socialno stisko. Kosilo so ji omogočili dobri Slovenci, ki so v preteklih mesecih preko spletne strani in SMS sporočil darovali denar za malico. A žalostnih zgodb je veliko. Na 98 osnovnih šolah in 25 srednjih šolah, ki sodelujejo v projektu, pomoč pri plačilu šolske prehrane od skupno 47.201 otrok potrebuje kar 3.031 otrok.
Šole sicer nekaterim pomagajo z denarjem iz šolskega sklada, a tudi tega hitro zmanjka, zato so tovrstne akcije več kot dobrodošle. "Z donacijami je bilo doslej zbranih že preko 30.000 evrov, kar je več kot 12.000 malic oziroma kosil," pravi Gantar. Ker število šol in otrok, ki so vključeni v projekt, strmo narašča, bi bilo potrebno v tem letu po njihovi trenutni oceni zbrati vsaj 200.000 evrov donacij, s katerimi bi omogočili več kot 80.000 malic. K sodelovanju vabijo vse, ki jim ni vseeno za lačne otroke, pri tem pa poudarjajo, da so prav vsa darovana sredstva v celoti namenjena osnovnim šolam.
Med ambasadorji projekta že več znanih Slovencev
"Z otroci smo se pogovarjali, da si žal nekateri ne morejo privoščiti vsak letni čas novega puloverja, novih tenisk, in podobnih stvari, ter da so žal tudi takšni, ki si ne morejo privoščiti niti kosila v šoli. Tudi na šoli, kamor jaz vozim otroke, je nekaj takšnih. Otroci pravijo, da jim je zelo težko, ko vidijo, da nekateri ne gredo na kosilo. Že majhni čutijo, da ni lahko," pravi voditelj informativne oddaje 24UR in ambasador projekta podariMalico Jani Muhič. Kot pravi, otroke spodbuja k temu, da po potrebi na šolski izlet vzamejo kak sendvič več ali pa čokolado in to podarijo nekomu, ki je brez. "To so malenkosti, ki veliko naredijo," pravi in poziva Slovence k dobrodelnosti.

Novinarka POP TV Mateja Ropoša je temu dodala, da se otroci in mlajši gledalci pogosto primerjajo z ljudmi, ki so slavni in bogati. "Realnost je žal pogosto kruta, sedi pa lahko že za sosednjo mizo. To, da sošolec nima sredstev za topel obrok je nedopustno. Brez zadržkov sem se pridružila tej akciji," je dejala. Takšno odločitev so sprejeli tudi številni ostali znani Slovenci, med drugim tudi slovenski rokometni reprezentant Dragan Gajić, priznana sopranistka Irena Preda in Miss Earth Slovenije Patricija Peklar. "Ko sem jaz hodila v osnovno šolo, smo razmišljali o tem, kaj bomo jedli, kateri namaz bomo dobili, ali bomo pili kakav ali čaj. Danes pa mnogi otroci v šolskih klopeh sedijo s praznimi želodčki. Lačni se ne morejo učiti. Vsak od nas lahko pomaga, saj 2,42 evra, kolikor znaša obrok v šoli, res ni velik znesek," pravi slednja.
Preberite, kaj so nam o težavah na šolah povedali ravnatelji!
Podari malico je dobrodelni projekt, ki je namenjen učencem in dijakom, ki živijo v težkih materialnih razmerah. Minimalno nakazilo je cena ene dijaške malice in znaša 2,42 evra, sredstva pa so v celoti namenjena izbrani osnovni ali srednji šoli.
Malico lahko podarite tudi vi prek spletne strani www.podarimalico.si. Projekt pa lahko podprete tudi prek SMS-sporočila, tako da pošljete ključno besedo PODARI5 na 1919 in tako darujete 5 evrov otrokom, ki živijo v težkih materialnih pogojih in jim s tem omogočite dve malici. Predstavniki projekta prijazno pozivajo tudi k donaciji 0,5 odstotka dohodnine, ki ga lahko vsak posameznik nameni dobrodelni organizaciji.
KOMENTARJI (330)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.