Dnevno se vesoljska postaja Mir pri svojem kroženju okoli Zemlje našemu planetu približa za kakih 1,4 kilometra, medtem ko je bila dnevna razdalja februarja manj kot en kilometer. Mir se tako danes nahaja še kakih 264 kilometrov nad Zemljo, je poročala ruska tiskovna agencija Itar-Tass.
V dneh okoli 9. marca naj bi sredobežna sila postajo Mir na višini 250 kilometrov upočasnila in ta bo zaradi Zemljine privlačnosti strmoglavila v morje, predvidoma nekje med Avstralijo in Čilom. Po ocenah strokovnjakov naj bi kakih 140 ton težak orjak ob vstopu v Zemljino atmosfero večinoma zgorel, v Tihi ocean naj bi padlo le 12 ton razbitin nekdanje postaje.
Vesoljsko postajo Mir, na kateri je v petnajstih letih skupaj delovalo 106 ruskih in tujih kozmonavtov, so v zadnjih letih pestile številne okvare. Pred kratkim je bila prekinjena celo radijska zveza z Zemljo. Rusom, ki sodelujejo tudi pri izgradnji mednarodne vesoljske postaje ISS, primanjkuje denarja za nadaljnje vzdrževanje te vesoljske postaje. Letni stroški delovanja Mira naj bi dosegli približno 250 milijonov ameriških dolarjev.
Ruska vlada je lani sprejela odločitev, da bodo postajo uničili marca letos. Ta odločitev je izzvala proteste med kozmonavti, ki menijo, da Mir še ni do konca izkoriščen. Mir, ki so ga v vesolje izstrelili 20. februarja 1986, je ob izstrelitvi veljal za dragulj sovjetskega vesoljskega programa.