Naslovnica

Študentje še pri ombudsmanu

Ljubljana, 13. 06. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
© STA
Komentarji
0

Študentje so relevantni sogovorniki in v DZ zaželeni v vseh tistih razpravah, ki zadevajo njihove življenjske interese", je poudaril predsednik DZ Borut Pahor po koncu pogovora s predstavniki študentov in dijakov, ki bodo jutri s protestnima shodoma v Ljubljani in Mariboru med drugim opozorili na pomanjkanje mest v študentskih domovih in prenizkega obsega štipendiranja. Pogovora se je poleg predsednikov parlamentarnih odborov za zdravstvo, delo, družino, socialno politiko in invalide ter za kulturo, šolstvo, mladino, znanost in šport, Stanislava Brenčiča in Rudolfa Mogeta, udeležil tudi minister za finance Tone Rop. Po besedah predsednika Študentske organizacije Univerze v Ljubljani Zvezdana Mikiča je Rop zagotovil, da se z načrtovanimi spremembami zakona o dohodnini gmotno stanje študentov ne bo slabšalo.

Glede na to, da študentje v zvezi s tem nimajo trdnih pisnih zagotovil, pa bodo s svojimi protestnimi akcijami, ki bodo vrh dosegle z jutrišnjima shodoma, nadaljevali .

Podporo prizadevanjem in zahtevam študentov po ohranitvi oziroma izboljšanju osnovnih študijskih in življenjskih pogojev sta danes izrazila tudi Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) ter gibanje Novi val. Pred jutrišnjim protestom pa je predstavnike študentov sprejel tudi varuh človekovih pravic Matjaž Hanžek. Med drugim je študentom obljubil pomoč in posredovanje v okviru svojih pristojnosti, so sporočili iz urada ombudsmana.

Iz SVIZ pa so sporočili, da zagovarjajo brezplačno izobraževanje na vseh ravneh, zato je zanje uvajanje šolnin oz. novih prispevkov za visokošolski študij nesprejemljivo. Po njihovem mnenju Slovenija še vedno premalo pozornosti namenja izobraževanju, zlasti visokošolskemu, SVIZ pa podpira tudi zahteve po uresničitvi vladnih zagotovil o izgradnji novih bivalnih kapacitet in širših možnosti za pridobitev štipendij.

Predsednik Študentske organizacije Univerze v Mariboru Luka Peklar je menil, da so študentje in dijaki že dosegli eno od svojih prvih zahtev, saj so spodbudili dialog države s študenti. Vodja dijaške organizacije Maja Potočnik pa je opozorila na strah dijakov pred študijem, ki je povezan z visokimi stroški in pomanjkanjem mest v študentskih domovih.

"Študentje so bili in bodo sooblikovalci zakonov s področja šolstva in zato so bili vedno vabljeni na delovna telesa, kadar je beseda tekla o problematiki, ki jih zadeva," je spomnil Moge. Kot pozitivno je izpostavil, da tudi študentske organizacije poleg vseh ravnateljev osnovnih in srednjih šol ter rektorjev obeh univerz podpirajo tretje nadaljevanje šolskega tolarja, ki se prihodnje leto izteče. V njegovem okviru naj bi posebno pozornost namenili izgradnji študentskih domov. Brenčič pa je menil, da šolajoča generacija upravičeno pričakuje sprotni in stalni dialog tako z vlado kot tudi z DZ.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10