Supervulkan, ki leži pod ameriškim nacionalnim parkom Yellowstone, je precej večji, kot so sprva ocenili, so sporočili znanstveniki. Bazen z magmo je kar 2,5-krat večji od prejšnjih ocen.
Razteza se na kar 90 kilometrih in vsebuje od 200 do 600 kubičnih kilometrov tekoče magme, so povedali na srečanju ameriških geofizikov v San Franciscu. Profesor Bob Smith iz univerze v Utahu je za BBC dejal, da so vseskozi domnevali, da je večji, a rezultati so jih vseeno presenetili.
Če bi Yellowstone izbruhnil, bi bile posledice katastrofalne. Zadnji večji izbruh se je zgodil pred 640.000 leti, pepel je prekril celotno Severno Ameriko, vplival pa je na podnebje po celem svetu.
Ekipa znanstvenikov je za nove meritve uporabila seizmometre, ki so jih postavili okoli parka. Spremljali so potrese okoli Yellowstona. Potresni valovi potujejo počasneje v vročem in staljenem materialu. Tako so ugotovili, da je bazen z magmo pravzaprav ogromen. Globok je od dveh do 15 kilometrov, votlina je dolga 90, široka pa 30 kilometrov. Nahaja se bolj na severovzhodu parka, kot so menili do zdaj.
Kdaj bo supervulkan izbruhnil, ni jasno. Nekateri menijo, da Yellowstone bruha na okoli 700.000 let. Smith je pojasnil, da bi za konkretne izračune potrebovali več podatkov, saj so bili le trije večji izbruhi. Eden se je zgodil pred 2,1 milijona let, drugi pred 1,3 milijona let, zadnji pa pred 640.000 leti.
KOMENTARJI (73)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.