Nekdanji poslanec SD Andrej Magajna, predsednik Krščanskih socialistov Slovenije (KSS), je pojasnil, da je policija obvestilo varnostnega organa iz Luksemburga o ugotovitvah operacije Charly II, ki je preiskovala ogledovanje in prenašanje datotek z otroško pornografijo, prejela 9. junija 2009.
Kriminalist je več kot leto dni pozneje, 20. septembra 2010, zapisal, da se je 18. februarja 2009 z IP-naslova, ki je dodeljen Magajni, prenesla fotografija dekleta, ki kaže golo oprsje. Hišna preiskava je bila opravljena 3. novembra pred tremi leti na podlagi sodne odredbe, ki jo je dežurni preiskovalni sodnik izdal nekaj dni pred tem.
V hišni preiskavi so policisti zasegli vse računalnike njegove družine in računalnik stranke KSS, saj ima stranka sedež na njegovem domačem naslovu. Magajno zanima, zakaj je bila odredba, potem ko tako dolgo ni bilo nobenih policijskih aktivnosti, izdana po nujnem postopku. Hkrati želi vedeti, od kod policiji ideja, da naj bi prav on izvedel prenos, čeprav je v hiši pet družinskih članov in dva podnajemnika.
Pozneje pa se je, tako Magajna, pokazalo, da tega prenosa fotografije sploh ni bilo in da je kriminalist priredil obvestilo iz Luksemburga. Prav tako je Magajna izvedel, da policija pogreša zasežene računalnike in tudi vse forenzične kopije datotek z računalnikov. Na vprašanje, kako ve, da je dokument ponarejen in so računalniki ter kopije dokumentov izginile, je odgovoril, da je Slovenija majhna in ima tudi on svoje vire.
Magajna, ki je po hišni preiskavi odšel med nepovezane poslance, se je že zglasil na oddelku specializiranega tožilstva za preiskovanje in pregon uradnih oseb s posebnimi pooblastili. Tožilec bo zdaj ugotavljal, ali je šlo v zgodbi za naklep ali pomoto, je dejal.
V KSS policiji zamerijo, da kljub zaprosilom niso nikoli dobili dokumentov stranke, ki so bili na zaseženem strankinem računalniku. Zato ima KSS odškodninski zahtevek, zahtevali bodo tudi nadzor notranjega ministrstva nad delom policije, komisiji DZ za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb pa bodo predlagali, da oceni delo policije.
Magajna je danes opozoril, da uradni zaznamek sovpada z njegovo napovedjo, da ne bo podprl zakona o Radioteleviziji Slovenija, ki se je takrat sprejemal.
Pred hišno preiskavo je dobil tudi več prijateljskih opozoril in groženj, naj se glede omenjenega zakona "ne ukvarja toliko s tem". Dva politika, ki ju ni želel imenovati, naj bi ga prijateljsko opozorila, da bo politično mrtev, če ne bo lojalen. Pa tudi tedanji uradni govorec zunanjega ministrstva Milan Balažic naj bi ga opozoril z besedami: "Andrej, tukaj gre zares, veš, česa so zmožni". Prav tako je Magajna, kakor je dejal danes, izvedel za neki sestanek "na vrhu", da "mu je treba nekaj najti".
Policija namigovanja zavrača
Policija namigovanja o politično motiviranih preiskavah in prirejanju dokazov zavrača. Kot pravijo, je vodilo predkazenskih postopkov razlog za sum, da je bilo storjeno uradno pregonljivo kaznivo dejanje. V tem primeru je policija na podlagi pridobljenih informacij zaprosila sodišče za odredbo, s kateri bi lahko opravili hišne preiskave. In istočasno je bilo na območju cele države pri različnih posameznikih opravljenih več hišnih preiskav, Magajna pa je bil le eden od njih.
Policisti so v zvezi z omenjeno preiskavo julija 2011 zaradi suma kaznivih dejanj zoper spolno nedotakljivost na pristojno tožilstvo podali kazensko ovadbo. Hkrati so na tožilstvo posredovali vse razpoložljive zasežene predmete in dokaze. Nadaljnji postopek vodi tožilstvo, so dodali, zato ga tudi ne morejo komentirati. Je pa po njihovih podatkih uvedena preiskava oziroma preiskovalna dejanja pred sodiščem. Za vrednotenje dokazov pa je izključno pristojno sodišče, so dodali.
So pa spomnili, da je direktor PU Ljubljana takoj, ko so bili predmeti pogrešani, torej julija 2011, odredil notranji nadzor, ki je pokazal na določene nepravilnosti oziroma neupoštevanje protokolov.
KOMENTARJI (13)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.