Naslovnica

SVIZ se pridružuje kulturnikom

Ljubljana, 25. 05. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije (SVIZ) se pridružuje protestu zaposlenih v kulturi in poziva svoje člane v muzejih, galerijah, arhivih, knjižnicah in zavodih za varstvo kulturne dediščine, naj se udeležijo ponedeljkovega protestnega shoda sindikata kulture Glosa pred poslopjem vlade, med katerim bodo opozorili na mačehovski odnos slovenske vlade do kulturnikov, so sporočili iz SVIZ-a.

Na podcenjujoč odnos do kulturnikov kaže dejstvo, opozarjajo v SVIZ-u, da vlada še vedno ni potrdila predloga sprememb kolektivne pogodbe za kulturne dejavnosti, ki bi zmanjšal preveč očitno zaostajanje plač v kulturi, kot je pred meseci zahteval SVIZ. Ta predlog je že več tednov usklajen med kulturnim ministrstvom in sindikati, zato je po mnenju SVIZ-a njegovo ignoriranje s strani vlade nesprejemljivo in podcenjujoče za zaposlene.

SVIZ je že na letošnjem februarskem množičnem shodu sindikalnih zaupnikov opozoril na neenakopraven položaj zaposlenih v kulturi, saj njihove plače iz leta v leto bolj zaostajajo za plačami njihovih kolegov na sorodnih področjih, kot je zlasti javni sektor, izobraževanje in znanost. Ker je predsedujoči na včerajšnji seji vlade po neuradnih podatkih preprečil potrditev predloga sprememb kolektivne pogodbe za kulturne dejavnosti, češ da predsednik vlade na seji ni prisoten, bo sindikat Glosa v ponedeljek, 28. maja, pred vladno palačo na Gregorčičevi ulici v Ljubljani izpeljal protestni shod, je dejal predsednik sindikata Glosa Doro Hvalica.

Hvalica je poudaril, da je shod zaključno dejanje pogajalskega procesa, ki ga je sindikat Glosa začel decembra lani. Po njegovih besedah je v tem procesu prišlo do protislovja, saj se je sindikat o ustreznih spremembah zakona dogovoril tako z ministrstvom za kulturo kot z ministrstvom za delo, prav tako so dobili soglasje Ekonomsko-socialnega sveta, vlada pa sprejetju predloga še vedno nasprotuje. Če vlada naslednji četrtek predloga ne bo sprejela, se bodo odločili o nadaljnjih ukrepih, kjer možnosti o t.i. kulturnem molku ne izključujejo. Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič je ob tem povedal, da vlada z nesprejetjem izgublja kredibilnost s socialnim partnerjem, zato ima sindikat Glosa vso njihovo podporo tako pri izvajanju shoda kot nadaljnjem pogajanju.

Protestni shod, na katerem solidarnostno sodelujejo vsi sindikati, med njimi tudi Sindikat vzgoje, izobraževanja in znanosti Slovenije, bo upravičil pričakovanja javnosti, saj bo to neke vrste velik kulturni dogodek, je izpostavil Hvalica in dodal, da na njem pričakujejo vsaj 400 ljudi, ne bo pa presenečenje, če se ga bo udeležilo mnogo več ljudi. Prireditelji so potek shoda, ki se bo začel ob 13. uri, že natančno dodelali, na njem pa bodo poleg zbora in solistov ljubljanske opere nastopili mnogi priznani slovenski kulturniki.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10