Družina pokojnega nacističnega zločinca Ericha Priebkeja ne ve, kje je trenutno njegovo truplo. Sled za truplom se je namreč izgubila po tem, ko so skrajni neonacisti v torek preprečili pogrebno slovesnost v mestu Albano Laziale pri Rimu.
Italijanski mediji so takrat poročali, da naj bi Priebkejevo krsto prepeljali v vojaško bazo pri Rimu, a družinski odvetnik Paolo Giachini je kasneje povedal, da je med pogrebno slovesnostjo, ki jo je organizirala Bratovščina svetega Pija X., na ozemlje bratovščine vdrlo okoli 30 ljudi, ki so truplo odnesli.
Giachini pojasnjuje, da mu še ni uspelo ugotoviti, kdo je truplo odpeljal in kje je zdaj, italijanske oblasti pa informacij o tem ne dajejo. "Nezaslišano je, da lahko v tej državi krsta kar izgine. Na zasebnem prostoru so jo brez ukaza ali naloga na silo odvzeli tistim, ki so imeli skrbno pravico nad njo," je pojasnil ter zahteval odgovore.
Priebke je umrl pretekli petek, star pa je bil 100 let. Obsojen je bil na dosmrtno kazen, saj je bil obsojen zaradi pokola v Ardeatinskih jamah leta 1944, kjer je bilo takrat ubitih 335 civilistov.
Priebke se ni opravičil, je pa dejal, da je bil v zločin prisiljen
Včeraj je Giachini objavil posnetek s Priebkejevim nagovorom. V njem je ostal neomajen in se ni pokesal za svojo vlogo v pokolu. Ponovil je, da so bili za poboj krivi partizani, ki so pred tem ubili 33 nemških vojakov.
"Izvedli so napad, čeprav so vedeli, da bo sledilo maščevanje (...) Mislili so, da bo naše maščevanje sprožilo revolucijo," je v italijanščini, a z močnim naglasom dejal Priebke.
Kot je nadaljeval, je njegov nadrejeni častnik v vrstah SS takrat dejal, "da je Hitlerjev ukaz, da se izvede usmrtitev, in kdor koli v njej ne želi sodelovati, se mora postaviti skupaj z žrtvami in bo ustreljen".
"Za nas je bilo grozljivo narediti nekaj takega," je dejal stoletnik, a opravičil se ni. Na vprašanje nekoga za kamero, ali lahko ne bi izpolnil ukaza o usmrtitvi, je odgovoril: "To seveda ni bilo mogoče."
Nato so stekli pogovori o usodi Priebkejevih posmrtnih ostankov z Nemčijo, ki naj bi mu omogočila pogreb v domovini, a odločitev še ni dosežena.
Obstajajo predvsem pomisleki, da bi se lahko Priebkejev grob spremenil v nekakšno svetišče za neonaciste. Priebke se namreč za nacistične zločine nikoli ni pokesal in jih obžaloval, zaradi česar je postal nekakšna ikona med neonacisti.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.