Od danes pa do vključno 2. januarja je dovoljena uporaba pirotehničnih izdelkov prve kategorije. Vendar pa njihova uporaba ni dovoljena v strnjenih stanovanjskih naseljih, zgradbah in zaprtih prostorih, v bližini bolnišnic, v prevoznih sredstvih za potniški promet in na površinah, kjer potekajo javna zbiranja. Mladoletniki smejo pirotehniko uporabljati le pod nadzorstvom staršev. V stanovanjskih zgradbah in drugih zaprtih prostorih je dovoljeno uporabljati le ognjemetne izdelke prve kategorije, ki so namenjeni takšni uporabi. Izdelki so v ta namen tudi označeni.
Pri pirotehničnih izdelkih prve kategorije gre za izdelke, katerih glavni učinek je pok in predstavljajo zelo majhno nevarnost ter povzročajo zanemarljivo raven hrupa. Tipični izdelki so bengalske vžigalice, pokajoči vložki za cigarete, pasje bombice in vžigalice s pokom.
Od leta 2008 je sicer prepovedana prodaja, posest in uporaba ognjemetnih izdelkov druge in tretje kategorije, katerih glavni učinek je pok. Prepovedana je tudi predelava, uporaba v drugih predmetih, lastna izdelava ter preprodaja pirotehničnih izdelkov. Policisti pravijo, da je največ poškodb ravno pri takšni uporabi izdelkov in uporabi pirotehničnih izdelkov, ki niso bili kupljeni v prodajalnah oz. so bili kupljeni na črnem trgu.
Za kršitve določb zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih je predvidena globa od 400 do 1200 evrov. Policisti so med 20. novembrom 2012 in 13. januarjem 2013 po podatkih Generalne policijske uprave ugotovili 150 kršitev določb zakona o eksplozivih in pirotehničnih izdelkih, v času božično-novoletnih praznikov 2011/2012 pa 219.
Čeprav zdravstveni delavci ocenjujejo, da so vsakoletna opozorila prispevala k zmanjšanju števila poškodb, pa se po ocenah Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana zaradi neustrezne rabe pirotehnike še vedno letno poškoduje okoli 15 ljudi. Poškodbe so od manjših opeklinskih ran pa vse do najhujših, ki lahko pustijo trajne posledice. Večinoma so poškodovane kosti in vsa mehka tkiva. Neustrezna raba pirotehničnih sredstev lahko vodi tudi do okvar sluha.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.