Naslovnica

Titovi napotki prihodnjim turistom

Zvezdno mestece, 09. 05. 2001 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Prvi človek na svetu, ki si je polet v vesolje plačal sam, ameriški poslovnež Dennis Tito (60), je po dvodnevnem počitku po vrnitvi iz vesolja danes pripovedoval o svojih vtisih s poleta in tistim, ki mu želijo slediti, svetoval, da naj bodo potrpežljivi in da naj skrbijo za svoje zdravje. Prva posadka, ki je z rusko vesoljsko ladjo obiskala Mednarodno vesoljsko postajo (MVP), je za ruskega in ameriškega predsednika Vladimirja Putina in Georga Busha pripravila darila, je na današnji novinarski konferenci v dvorcu kulture Zvezdnega mesteca pri Moskvi med drugim povedal poveljnik posadke Talgat Musabajev.

Za kakšna darila gre, Musabajev ni pojasnil, ker naj bi šlo za presenečenje, kdaj bi predsednikoma darila lahko izročili pa tudi še ni jasno. Musabajev je poudaril, da je posadka uspela izpolniti tri programe: ruski, kazahstanski in evropski, oziroma rusko-nemški. Pri zadnjem gre za poskus plazemski kristal s katerim želijo znanstveniki razumeti kako poteka razporeditev nabitih delcev v breztežnosti. Program fotografiranja Kazahstana je v celoti uspel, saj nad to državo ni bilo oblakov, pri fotografiranju oceanov pa se je zaradi 99-odstotne oblačnosti zataknilo.

Ladijski inženir Jurij Baturin je poudaril, da Dennis Tito na postaji ni motil, ampak celo pomagal. Baturin je podčrtal, da je Tito pristanek opravil v ruski vesoljski ladji in da ga zato lahko štejemo za prvega kozmonavta med ameriškimi astronavti.

Tito je vsem, ki sanjajo o poletu v vesolje svetoval, da skrbijo za svoje zdravje, se ukvarjajo s telovadbo, športom, dvigajo uteži, tečejo in spoštujejo dieto. Za vesoljski polet so potrebne vse telesne in umske sposobnosti in Američan je priznal, da je bilo devet mesecev treninga, ki ga je opravil pred poletom, "morda premalo" saj je imel v prvih dveh dneh po izstrelitvi težave s počutjem.

Milijonar je povedal, da si je "pravljično bivanje na MVP" zapomnil po nočnih pogovorih, ki jih je imel po radijski zvezi s svojima sinovoma. "Zdaj lahko rečem, da sem preživel dve življenji: 60 let na Zemlji in osem dni v vesolju. Ti dve življenji se presenetljivo razlikujeta in ne vem v katerem od njiju sem bil bolj srečen", je povedal Tito.

Po navedbi ruske televizije ORT Titu ni všeč, da ga imenujejo vesoljski turist. Ameriški poslovnež je poudaril, da se nima za znamenito osebo, saj je želel le uresničiti svoj sen. "Tistim, ki se jim bo zahotelo iti po moji poti, bi želel svetovati, da naj o svojem življenju ne razmišljajo le za mesec ali leto naprej. Imeti morajo dolgoročen cilj, sanje. Do svojih sanj sem šel 40 let in jih zdaj uresničil", je svojo misel dokončal Tito.

Kot je ameriški milijonar še povedal, bo po vrnitvi v ZDA poskusil ugotoviti v kolikšni meri je njegov polet zanimiv rojakom. Poleti bom vzel jahto, posadko dveh ali treh ljudi in počival na vodi", je novinarjem svoje načrte za prihodnje tri mesece zaupal Tito.

Želimo, da bi v ZDA sprejeli Tita kot pionirja, je izjavil Musabajev in nadaljeval: "Ne razumemo, zakaj predstavniki Nase Tita niso pospremili na polet in pričakali po pristanku. Sestavljamo mednarodno Mednarodno vesoljsko postajo in se veselimo uspehov, na primer, poletov ameriških vesoljskih raketoplanov na to postajo."

V zvezi z nasprotovanji ameriške vesoljske agencije NASA poletu TIta, je Musabajev dodal: Mimogrede, ko NASA oblikuje sestavo posadke, nas ne sprašuje za dovoljenje za vključitev tega ali onega astronavta. Poleg tega vsi ameriški astronavti niso dovolj pripravljeni za polet in ne opravijo vseh priprav.

  • 9
  • 8
  • 7
  • 6
  • 5
  • 4
  • 3
  • 2
  • 1