
Z ogrevanjem ozračja, ki je posledica človekovih ravnanj, se posledično tudi tali led na obeh polih našega planeta. Posledično se dviguje tudi gladina morja, najnovejša raziskava pa kaže, da bodo zaradi tega nekatere obale bolj prizadete kot druge. Tako lahko večje težave pričakujejo v Tokiu in Sydneyju kot pa v Vancouvru ali Londonu.
Klimatologi napovedujejo, da bo do leta 2100 gladina morja zaradi segrevanja ozračja višja za od 60 do 210 centimetrov. Po zadnjih ugotovitvah pa se ta porast ne bo razporedila enakomerno.
Nova študija, ki jo je vodil Mahe Perrette z Inštituta za raziskovanje klimatskih sprememb v Potsdamu, poskuša pojasniti prav to. Znanstveniki predvidevajo, da se bo gladina morja, ob predpostavki, da se količine emisij ne bodo spremenile, v povprečju do leta 2100 dvignila za od 56 do 106 centimetrov.
Zdaj pa ugotavljajo, da bo v Indiji, Bangladešu, na Japonskem, v Argentini, Avstraliji in Južni Afriki morje za od 10 do 20 odstotkov naraslo več od povprečja, drugod pa bo morje naraščalo pod povprečjem. Slednje naj bi veljalo za obale ZDA in zahodnoevropskih držav.

Veliko vprašanje pa je, kaj se bo zgodilo na severovzhodu ZDA, še posebej z New Yorkom. Lahko bi se zgodilo, da bo tam gladina naraščala pod povprečjem, lahko pa se zgodi, da bo naraščala precej hitreje od povprečja. To naj bi bilo še posebej odvisno od tega, ali se bo v prihodnjih desetletjih led hitreje topil na Antarktiki ali na Grenlandiji.
Ledene ploskve na Grenlandiji in Antarktiki so tako velike, da lahko ustvarjajo gravitacijo, zaradi česar je gladina morja na bližnjih območjih višja. Če bo tako led na Grenlandiji izgubil veliko mase, bo tako gladina na severu Atlantika naraščala počasneje, če pa bo več mase izgubil led na Antarktiki, pa bo morje hitreje naraščalo na severni polobli, vključno z vzhodno obalo ZDA.
Treba bo dobro načrtovati

Znanstveniki se v zadnjem času ubadajo z vprašanjem, katera ledena ploskev se bo topila hitreje. Zadnja raziskava kaže, da naj bi se led na Grenlandiji topil počasneje, medtem ko naj bi se na Antarktiki topil hitreje.
Kakor koli že, takšne študije bodo zelo pomembne za številne države in mesta pri načrtovanju njihove zaščite pred višanjem morske gladine. Tako bodo morala prav vsa obalna območja začeti razmišljati o gradnji zaščite in ni vseeno, ali se pripravljajo na dvig gladine za en meter ali 1,2 metra.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.