SDS je po mnenju sociologa Tomšiča najbolj trden med vsemi slovenskimi strankami. To se kaže v organizacijski strukturi, ki je zelo razvejana in je stranka z največ člani, in tudi v podpori, ki jo vodstvo uživa, "še predvsem predsednik stranke". Zato Tomšič vsaj v bližnji prihodnosti ne pričakuje znotrajstrankarskih pretresov.
Janša s svojimi govori stranko tudi homogenizira in motivira za nadaljnje delo, je prepričan Tomšič. Kot je namreč ocenil, je znal prvak SDS v svojih govorih namreč vedno poskrbeti za vlivanje optimizma med člane stranke. In to tudi, ko je dajal kakšne kontroverzne izjave, ki so v javnosti povzročile kar nekaj hude krvi. V sobotnem uro dolgem uvodnem nagovoru Janše Tomšič sicer ni zaznal česa kontroverznega ali problematičnega za širšo javnost.
Janša je bil na sobotnem kongresu za predsednika stranke izvoljen že sedmič in Tomšič pravi, da je zelo trdno v sedlu oziroma na vrhu stranke. Predstavlja namreč figuro, s katero ljudje identificirajo samo stranko. Janša seveda ne bo mogel večno predsedovati stranki, pravi Tomšič, ki dodaja, da bi se lahko zamenjava na čelu stranke zgodila zgolj postopoma, možnost za prevzem stranke pa bi imel zgolj nekdo, ki bi ga tudi sam Janša "ustoličil oziroma ga pripravil za svojega naslednika".
Severnokorejska zmaga prvorazrednega akterja slovenskega političnega življenja
Po drugi strani pa filozof Pribac ugotavlja, da je Janša "preživel samega sebe". Podobno kot Franc Bogovič pri volitvah za vodstvo SLS ni imel protikandidata, zaradi česar "morda lahko celo postavljamo neko tezo o različni stopnji znotrajstrankarske demokracije v strankah slovenske levice in slovenske desnice".
Janša tako znotraj SDS ostaja nezamenljiv in ga lahko opišemo kot "mogočno drevo, ki v svoji senci pusti rasti le nepomembno majhno drobno podrast". Pri tem Pribac opozarja, da podpora na kongresu ne odraža nujno tudi podpore volilne baze.
S sobotno zmago bo Janša ob koncu mandata vodil stranko brez prekinitev skoraj četrt stoletja, je opozoril Pribac. To je rezultat brez primere, ki Janšo postavlja v "tekmo na daljavo" s Titom, "ki lahko velja za njegovega nepriznanega političnega vzornika, ne sicer v deklariranih ciljih, bolj v sredstvih njihovega doseganja".
Pribac sicer dodaja, da bo "malodane severnokorejska zmaga" Janše vodila v neko osamitev stranke. "Lahko se zgodi, da tudi ob relativni zmagi na naslednjih volitvah SDS ne bo utegnil sestaviti koalicije," je povedal. Kot je še ugotavljal, je bila ta osamitev vidna že na kongresu, na katerem po njegovih informacijah razen podpredsednika NSi ni bilo pomembnih gostov iz drugih strank.
Je pa moral Pribac priznati, da bo Janša tudi v prihodnje "nedvomno ostal prvorazredni akter slovenskega političnega življenja".
In kako se je na Janšev obračun z rdečimi monopoli odzvala politika?
V Pozitivni Sloveniji in Državljanski listi so se po poročanju 24UR odločili, da izjav nekdanjega premierja ne bodo komentirali.
Bolj zgovorni so Socialni demokrati. "Janša in njegov SDS sta politična realnost Slovenije, a s specifičnim razumevanjem demokracije, nepriznavanjem korupcije, improviziranjem v ekonomski politiki, oženjem socialne države in razdiralnim pristopom v politiki. Izziv za Slovenijo je, kako ob tem vendarle preživeti," pravijo.
DeSUS, še nedavno koalicijski partner SDS, pa monopolno vlogo očita prav Janši. "Janša bi očitno najraje videl, da bi stranke, kot so DeSUS, Državljanska lista, Ljudska stranka in Nova Slovenija izginile s političnega prizorišča, ostali pa bi samo SDS in ena leva stranka," pravijo.
Nova Slovenija pa se strinja z Janšo, da imajo v Sloveniji določena ozadja z močnimi povezavami v gospodarstvu in politiki velik vpliv in moč. In temu je treba narediti konec, kar je po njihovem mnenju eden od pogojev za izhod iz krize.
"Slovenija ne potrebuje ne demokratičnega socializma ne rdečega morja, temveč zeleno Slovenijo, v kateri bodo kmetje in delavci lahko ustvarjali," pa ocenjujejo v SLS.
KOMENTARJI (2801)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.