Londonski taksiji so zadnjih šest desetletij vsaj toliko del scene na londonskih ulicah kot sivo deževno vreme. Zdaj pa so podjetje Mamgamese Bronze, ki izdeluje taksije, kupili Kitajci. Gre za družbo Zhejiang Geely Holding Group, ki je leta 2010 za 1,3 milijarde dolarjev kupila švedski Volvo.
Tokrat ni bilo treba seči tako globoko v žep, saj so britansko družbo dobili za 17 milijonov dolarjev.
Londonski župan Boris Johnson je nad tem navdušen. "Presrečen sem, da je Geely uspešno obvaroval prihodnost londonskega taksija in zagotovil nadaljnjo proizvodnjo svetovno znanega, popolnoma dostopnega in v trenutku razpoznavnega sinonima za London," je dejal.
Podjetje je šlo oktobra lani v stečaj, saj je več kot pet let zapored imelo izgubo. Čez rob je družbo porinil vpoklic več kot 400 taksijev, na katerih so ugotovili napako pri krmiljenju vozila, ki so jih, kako ironično, uvozili iz Kitajske.
Geely je sporočil, da želi razviti nove modele taksijev. Med njimi naj bi razvili tudi ekološko bolj prijazne avtomobile, želijo pa si jih prodajati tudi v tujini.
Manganese Bronze je svoj prvi taksi izdelal leta 1948. Od takrat so v tovarni, ki stoji v Coventryju, izdelali več kot 100.000 taksijev, ki so našli svoj dom tudi zunaj Londona. Lani jih je Azerbajdžan naročil več kot tisoč.
V 65 letih se videz avtomobila ni veliko spremenil in ima še vedno enako zaobljeno obliko. Ker ima dovolj prostora za pet potnikov, je prostornejši od večine drugih taksi vozil, še vedno pa so to edini taksiji, ki jih je mogoče ustaviti v Londonu.
Leta 2008 so se tradicionalno črni taksiji spoprijeli s poskusom nemškega Daimlerja, ki se je v povezavi z britansko družbo KPM-UK odločil za proizvodnjo večjih taksijev, ki naj bi temeljili na modelu Mercedesovega vita.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.