Zveza hrvaških društev v Sloveniji toži UPC Telemach in Ljubljanski kabel, ker omenjena kabelska ponudnika izklapljata oziroma zatemnjujeta program hrvaške televizije (HTV drugi program) v času svetovnega prvenstva v nogometu.
Zveza se v pritožbi sklicuje na kršenje ustave zaradi onemogočanja uporabe materinega jezika pripadnikom hrvaške manjšine v Sloveniji ter zaradi rasne, narodnostne in jezikovne diskriminacije ter motenja posesti.
Poleg prenosov tekem s SP na Kanalu A in TV Slovenija v slovenskem jeziku bosta morala omenjena kabelska ponudnika omogočiti tudi spremljanje programov HTV, če bo okrajno sodišče v Ljubljani zvezi ugodilo in izdalo začasno odredbo.
RTV Slovenija in PRO PLUS zaščitila svoj vložek
RTV Slovenija in PRO PLUS pa sta danes v skupni sporočilu za javnost pojasnila zahtevo po zatemnitvi oz. nepredvajanju prenosov s SP v nogometu prek kabelskih sistemov kabelskih operaterjev v Sloveniji. Obe medijski hiši sta pridobili izključne pravice za neposredne televizijske prenose in posnetke nogometnih tekem ter radijsko poročanje z vseh 64 tekem svetovnega prvenstva 2006 v Nemčiji za območje Republike Slovenije. To pomeni, da lahko televiziji dejansko razširjata signal prek zemeljskih oddajnikov, kabelskih omrežij ali satelita le na ozemlju Slovenije. Ista omejitev razširjanja TV-signala velja tudi za druge imetnike omenjenih pravic v ostalih državah (Nemčija, Francija, Hrvaška…).
Tako izvorni prodajalec pravic v imenu FIFE Infront, kot izvorni lastnik pravic v Sloveniji Class I ter oba kupca pravic, PRO PLUS in RTV Slovenija, so že pred meseci opozorili Združenje kabelskih operaterjev Slovenije o omejitvah emitiranja tujega signala v Sloveniji. Z zahtevo po omejitvah sta že lani kabelske operaterje in SAZAS v skladu s svojimi obveznostmi seznanila tudi nemška ZDF in ARD, to pa zato, ker jim njihov obseg pridobljenih pravic ne dovoljuje retransmisije njihovega programa v Sloveniji; enako zahtevo je pred dnevi poslala tudi HTV 2.
Gre torej le za pravno-formalno urejanje pravic do prenosov s SP v nogometu, za katerih ekskluzivnost sta plačala tako RTV Slovenija kot PRO PLUS in tako le ščitita svoj vložek v projekt. To zaščito sta dolžna zagotoviti tudi izvorni prodajalec pravic v imenu FIFE Infront, kot izvorni lastnik pravic v Sloveniji Class I. Popolnoma enaka praksa velja tudi za ostale države, ki prenašajo SP v nogometu, še pojasnjujeta RTV Slovenija in PRO PLUS.