Poleg aktualnega primera v zvezi z domnevno koruptivnostjo državnega sekretarja Borisa Šuštarja so letos v Sloveniji zaznali še dva večja primera, od začetka letošnjega lanskega leta pa so tožilci na področju cele Slovenije obravnavali skupaj 71 korupcijskih kaznivih dejanj. Obsojenih je bilo 12 storilcev, v 19 primerih so tožilci postopek končali z zavrženjem ali odstopom od kazenskega pregona, 13 primerov je v fazi zahteve za preiskavo ali preiskovalnih dejanj, 23 v fazi obtožnega akta, v ostalih primerih pa so tožilci rešili zadevo na drug način.
Danes je zaradi večje povezanosti in informatizacije družbe korupcijo težje skriti. Za uspešno odkrivanje teh dejanj je potrebno tudi boljše sodelovanje različnih služb. Slovenija z namenom učinkovitejšega odkrivanja ter preprečevanja korupcijskih kaznivih dejanj sodeluje tudi s Svetom Evrope, policija in tožilstvo pa so se na organiziran kriminal organizacijsko že pripravili, je povedala Cerarjeva.
Okrožno državno tožilstvo v Ljubljani je zaradi suma kaznivega dejanja jemanja podkupnine ter pomoči pri tem kaznivem dejanju vložilo kazenske ovadbe zoper štiri osebe, trem pa so predvčerajšnjim tudi odvzeli prostost. Zoper ovadene je državno tožilstvo na sodišče vložilo tudi zahtevo za preiskavo. Do sedaj so bili zaslišani vsi pridržani osumljenci - zaslišanje je trajalo več kot 12 ur - osumljenca, ki je ostal na prostosti, pa še niso zaslišali. Po zadnjih podatkih pa so državnega sekretarja Borisa Šuštarja osumljenega podkupovanja izpustili iz pripora. Iz do sedaj zbranega gradiva se že nakazuje tudi možnost novih ovadb, je na novinarski konferenci povedal vodja Okrožnega državnega tožilstva v Ljubljani Gorazd Fišer.