Vulgata je latinski prevod biblije od konca četrtega oziroma začetka petega stoletja naprej. Z njim je sveto pismo postalo dostopno večjemu številu bralcev, jezik pa so prevajalci precej poenostavili. In vendar je vsak prevod tudi nova interpretacija, po Walterju Benjaminu je prevajalčev prispevek celo spoznavnostni presežek. Umetniki Vuk 195134osić, Milena Kosec, Damijan Kracina, Alenka Pirman, Katarina Toman in Irena Wölle opravljajo takšno prevajalsko delo, ki - četudi na "dostopen", torej poenostavljen način - odpira ali vsaj poskuša razkriti vrsto kompleksnih pomenskih ravni. Ustvarjalci tematizirajo družbene strukture, ki jih razstava Vulgata povzema z vidika etničnih identitet oziroma narodnih zavesti. S tem se vzpostavijo tudi odnosi do "nacionalne" države, ki vključujejo premišljen pogled na kulturno-politično situacijo, kakršna je v Republiki Sloveniji prevladovala v preteklem desetletju. Razstava Vulgata je kritično, dokumentarno in umetniško soočanje z nadrejenimi družbenimi strukturami, je v razstavnem katalogu zapisal kustos Gregor Podnar.
Kot prvi od dveh znanstveno-vizualnih prispevkov k razstavi Vulgata bo v obliki kinematografske predstave projeciran video vizualne antropologinje Vesne Moličnik. Avtorica v medprostoru med umetnostjo in znanostjo z videom kot medijem preizkuša preverljivost izjav raziskovalnega subjekta oziroma individua. Ta prispevek se navezuje na osrednjo tematiko razstave Vulgata: polje napetosti med kolektivnim in individualnim. V takšnem polju napetosti med institucijami umetnost, država in narod, se nahaja razstava U3 - Trienale sodobne slovenske umetnosti, ki jo je leta 1994 zasnovala Moderna galerija Ljubljana. Drugi prispevek je Dnevna soba povprečne slovenske družine, ki jo je rekonstruiral in s tem tudi definiral Marko Štepec, kurator in muzeolog Muzeja za novejšo zgodovino Ljubljana.
Kustos razstave Gregor Podnar je leta 1997 diplomiral iz umetnostne zgodovine, kulturne antropologije in zgodovine na univerzi v Kölnu. Od leta 1993 pripravlja mednarodne razstavne projekte sodobne umetnosti. Od leta 1996 je umetniški vodja galerije Škuc. Podnar je član uredniških odborov zbirke Žepna (SCCA-Ljubljana in založba /*cf.) in časopisa Moderne galerije M'ars, letos pa tudi eden izmed mentorjev tečaja za kustose sodobne umetnosti Svet umetnosti pri SCCA-Ljubljana.