Gospodarstvo

Že tako slabe napovedi se še slabšajo

Ljubljana, 08. 10. 2013 12.15 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Letos se bo obseg BDP skrčil za 2,6, prihodnje leto pa za 0,7 odstotka, v novi, precej bolj pesimistični napovedi od predhodne, napoveduje Banka Slovenije. Črnogledi so tudi v IMF. Slovenija bo poleg Cipra naslednje leto edina evrska država v recesiji, napovedujejo.

Banka Slovenije je poslabšala gospodarske napovedi za Slovenijo.
Banka Slovenije je poslabšala gospodarske napovedi za Slovenijo. FOTO: Reuters
Mednarodni denarni sklad (IMF) v najnovejšem poročilu o svetovnih gospodarskih obetih Sloveniji za letos napoveduje 2,6-odstotni upad bruto domačega proizvoda (BDP), prihodnje leto pa naj bi se slovensko gospodarstvo skrčilo še za 1,4 odstotka. Med evrskimi državami naj bi bil poleg Slovenije prihodnje leto v recesiji le še Ciper.

Še aprila je IMF Sloveniji, ki je lani po revidiranih podatkih beležila 2,5-odstotni padec BDP, za letos napovedoval dvoodstotni padec, v letu 2014 pa naj bi po spomladanskih ocenah beležila 1,5-odstotno rast. Zdaj je sklad te napovedi bistveno poslabšal ter s tem sledil nekaterim drugim mednarodnim in domačim institucijam.
Banka Slovenije je za letos in prihodnje leto poslabšala gospodarske napovedi za Slovenijo. Letos naj bi se obseg bruto domačega proizvoda (BDP) skrčil za 2,6 odstotka, prihodnje leto pa za 0,7 odstotka. Rast naj bi država vnovič dosegla leta 2015, in sicer 1,4-odstotno.

Banka Slovenije je s tem sledila Uradu RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar), vendar so njene napovedi še nekoliko bolj pesimistične. Umar namreč za letos napoveduje 2,4-odstotno krčenje BDP, za prihodnje leto pa 0,8-odstotno.

Še aprila je Banka Slovenije za letos napovedovala krčenje BDP za 1,9 odstotka, za prihodnje leto pa celo 0,5-odstotno rast.

Za leto 2015 je osrednja finančna institucija bolj optimistična kot Umar. Sloveniji namreč napoveduje 1,4-odstotno rast, medtem ko urad pričakuje rast zgolj v višini 0,4 odstotka.

Ena redkih držav, ki bo imela recesijo

"Slovenija je ena redkih držav, ki bo imela prihodnje leto recesijo. Raven gospodarske aktivnosti v letu 2015 bo za okoli 10 odstotkov nižja kot pred krizo," je dejal namestnik direktorja analitsko raziskovalnega centra Aleš Delakorda.

Kot je povzel Delakorda, Banka Slovenije podpira ukrepe pri fiskalni konsolidaciji in predlagane ukrepe v okviru proračunov za prihodnji dve leti. "Proračun v najmanjši možni meri spodbuja dodatno krčenje, hkrati pa najmanj negativno vpliva na izvozni sektor," je poudaril.

Razmere na trgu dela so bile v prvem polletju stabilne, a upadanje razpoložljivega dohodka povzroča neugodna gibanja. Pri tem je Delakorda opozoril na težavo strukturne brezposelnosti, zlasti med mladimi, pri katerih so težava tudi odhodi v tujino, ter med dolgoročno brezposelnimi.

Po njegovih navedbah se stroški dela najbolj prilagajajo v menjalnem sektorju, manj pa v sektorjih, kot sta komunala, energetika. Podjetja so omejena zaradi šibkega trošenja in zaradi finančnih težav. Omejitveni dejavnik za investicije je še vedno njihova zadolženost. "Ta ni velika, je pa velika razlika med dolžniškim in lastniškim financiranjem," je pojasnil in dodal, da je Slovenija po dolžniškem vzvodu na vrhu EU.

Pri tem sta zadolžena predvsem sektorja gradbeništvo in finančni holdingi, medtem ko je predelovalni sektor sorazmerno malo zadolžen. Malo zadolžena so tudi gospodinjstva. "To kaže na racionalno obnašanje," je menil Delakorda.

Govorilne ure za gospodarstvo

Za reševanje težav v realnem gospodarstvu je Banka Slovenija v sodelovanju z Gospodarsko zbornico Slovenije (GZS) uvedla neposredno možnost komuniciranja oz. t. i. govorilne ure, je povedal viceguverner in namestnik guvernerja Janez Fabijan.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (156)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

puspan
15. 10. 2013 18.47
+1
To pa res ni nikakrsno presenecenje, samo ukrepe vlade poglejmo in njihovo govoricenje, kaj vse bomo in to je tudi vse.
Rick_Ross
15. 10. 2013 11.05
+1
Kje je reset button ? Poslance na minimalce, Najvecja dovoljena bruto plača v Javni upravi pa 2 k, če komu ne paše nej gre probat v privat sektor. Pa konc zastonjskih piknikov, prevozov, kosilc, pa uni k hodjo brat časopis v službo nej to počnejo doma...... Pa bomo čez 5 let iz recesije.
POŠTENO JEBENO
14. 10. 2013 10.58
Bratuškova pa nam kar lepo naprej prodaja meglo....ja sej dokler bodo ovce bo tudi volna !!!
zims
14. 10. 2013 09.14
+1
Kot sem omenju v poletnih časih počakajmo do zgodnje jeseni no malce se bo še zavleklo...
MICLA
12. 10. 2013 16.47
+3
DAJTE JANKOVIĆA ZA FINANČNEGA MINISTRA BOMO VSAJ HITRO NA DNU IN ZAČELI ZNOVA
Komentiranje prepovedano
12. 10. 2013 14.45
+1
Dokler slovenceljski management ne bo usposobljen za konkurenčne boje na tujih trgih ampak samo za parazitiranje države in podjetja, odpuščanje stroškov dela in vozičkati se v dragih avtomobilih, ne pričakujmo nikakršnega napredka. V bistvu mi gre na kozlanje, ko vidim, kako ta generacija socialistično izobraženih starih prdcev klečeplazi pred tujci in se upogiba do tal, samo, da bi pripadala nekakšni eliti. Nivo nižji od pasjega. Slovenija je trenutno pod ekonomsko okupacijo, brez vsakršne obrambe. In mi pričakujemo konjunkturo.... kako slaboumno. Čaka nas scenarij južnoameriških banana republik, če državljani resnično ne vzamemo vajeti v roke. Smo država delovnih, iznajdljivih in inteligentnih ljudi. Na žalost nas vodi balkanizirana samozvana ˝elita˝. Potrebno se bo vzravnati, Slovenec. Več se bo videlo, kot pa samo tla.
Komentiranje prepovedano
12. 10. 2013 14.46
Se ron je si morajo zlomiti zobe na našem odločnem NE, ki se prične v posameznikovi glavi. Koliko toliko inteligentni seveda.
VENETaliSLOVENEC
10. 10. 2013 22.54
Vlada se je danes seznanila s stanjem na področju črpanja sredstev evropske kohezijske politike 2007-2013. Dinamika črpanja je nekoliko počasnejša od pričakovane, zato je ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo naložila, da do 21. oktobra pripravi akcijski načrt za pospešitev črpanja. Slovenija je od začetka leta 2007 do konca letošnjega avgusta od 4,8 milijarde evrov razpoložljivih sredstev evropske kohezijske politike potrdila za 5,7 milijarde evrov instrumentov - projektov oz. programov. »Črpanje ni tako zgledno,« je na novinarski konferenci po seji vlade povedal minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik. Predvsem v obdobju med letoma 2007 in 2010 je bilo zelo nizko, zdaj se je nekoliko pospešilo, a največja bojazen in strah vlade je, da bi Slovenija del evropskih sredstev izgubila. To se lahko denimo zgodi, če ne bi uspeli pravočasno do konca leta 2015 končati projektov, je pojasnil Stepišnik. Izgubili bi lahko tudi do 300 milijonov evrov, je dejal. Vlada bo zato v prihodnjih mesecih izvajala aktivnosti za še bolj pospešeno izvajanje projektov. Ministrstva morajo tako do 21. oktobra narediti akcijske programe za pospešitev črpanja za svoja področja, zatem pa bo vlada še v istem tednu sprejela sklep, da se razveljavi odločbe za tiste projekte, ki ne bodo končani, ter jih nadomesti z novimi projekti, je povedal. Te aktivnosti potekajo v sodelovanju z občinami. Črpanje evropskih sredstev je prednostna naloga vlade še posebej pri projektih okoljske in prometne infrastrukture, ki morajo letos realizirati najmanj za 150 milijonov evrov povračil sredstev iz kohezijskega sklada v državni proračun, če se želi Slovenija izogniti tveganju dokončne izgube sredstev. Od doslej potrjenih projektov je bilo doslej podpisanih za 4,1 milijarde evrov pogodb, iz državnega proračuna izplačane 2,7 milijarde evrov, vanj pa iz bruseljske blagajne povrnjeni dve milijardi evrov. V letošnjem proračunu je za kohezijsko politiko predvidenih 878 milijonov evrov, a je bilo do konca avgusta izplačanih le 30,7 odstotka sredstev.
BNAM2707
04. 11. 2013 11.35
Stepišnik je že poskrbel za svojo rit....nevem kdaj bo odstopil...
Fifi Garbo
10. 10. 2013 18.49
+3
Če odgovorni za tak položaj lahko še naprej kradejo, mi "mali ljudje" pa bomo plačevali. Ta država je raj za Lopove, nihče ne odgovarja, nihče ni obsojen.....
nevski
09. 10. 2013 19.32
+5
Je kdo presenečen? Finančni minister Čufer je še večji bedak kot mister Bean. Kljub vsem podatkom, ki jih ima na razpolago, ne ve ničesar in nima pojma, kaj počne. Očitno imajo na levici, ko izbirajo premiere in ministre, avdicijo, kjer izbirajo, kdo je največji bedak in tisti dobi mesto.
ikoz
09. 10. 2013 18.07
+2
Prav nam je slovenčkom janša nas je hotel rešit pa nismo hoteli prav mam je
BNAM2707
04. 11. 2013 11.36
Nehaj no,tisti,ki so nas potopili,nas ne morejo reševati.Janša je samo eden izmed njih.
u3pm
09. 10. 2013 08.22
+18
---v parlamentu sprejemajo nepismeni proračun-----super prihodkovna stran----- -----Me zanima, če bo kak parlamentarec opazil, da je postavka "prodaja kapitalskih deležev" v proračunu NIČ. Prav NIČ (0).
MICLA
09. 10. 2013 07.59
+34
pa kaj se čudite ,podpirali ste jankovića in ostale psihopate da vodijo slovenijo sedaj pa ne cvilite ,samo da najhujša šele pride.ta vlada bo slovenijo uničila do kraja ,kriv bo pa itak janša.odkar je P.S.na oblasti prihajajo obtožbe samo proti janši ,proti jankovićem se je pa vse ustavilo odkar imajo protikorupcijsko komisijo na svoji plačilni listi.
ONniON
08. 10. 2013 16.58
+12
sosednji avstriji gre najboljše v evropski uniji ...:-) , lani je gospodarsto raslo po 1% , letos po 0,6 % , brezposelnost najnižja
mušmula 1
09. 10. 2013 01.07
+7
haha ,pa smo v romuniji,bolgariji ali albaniji tako meni zgleda,kam smo prsli,če pa mamo same lopove na čelu,zakaj ne predajo vodstva tujim politikom da bi kaj pametnega spacali vn,razen davkov in višanja cen tle ne znajo druzga v parlamentu nardit
komunjereadijo
08. 10. 2013 16.05
+38
ko je trojka uletela v Grčijo, so Grki prejemali plače kot v Švici, tudi najnižji nivoji v javni upravi pa so uživali privilegije, ki si jih slovenci niti zamisliti ne moremo. V Sloveniji že sedaj živimo slabše kot Grki po ukrepih, zato lahko trojka udari samo po priviligirancih v JU in ravno ti širijo antipropaganda proti trojki.
RustemRex
08. 10. 2013 18.29
-12
ti trdiš, da so v Grčiji po prihodu trojke plače kot v Švici? Precej pretiravaš. Strinjam pa se da je treba krčiti JU. Slovenske železnice imajo po zaslugi prijateljskih vezi največji presežek zaposlenih, carina ki je ne potrebujemo več... Obenem bi pa na nekaterih področjim morali celo povečati število zaposlenih, kot so razni inšpektorati, ker inšpektorjev močno primanjkuje. Ampak realno gledano samo odpuščanja v javnem sektorju ne bojo dovolj. Treba bo povečati prihodek (plačljive storitve v JS) in kjer bo mogoče zmanjšati izdatke (odpuščanja, manj delovnih ur...)
RustemRex
08. 10. 2013 15.23
-11
Počakajte, da pride trojka... takrat nas čaka davek na vse... Krizni davek, davek na davek, davek na zrak... vse bo šlo gor, plače bojo šle dol...Poglejte kaj je bilo v Grčiji. Trojka ne prihaja v dobro prebivalcev, ampak v dobro ECBja. Če mislite, da bomo po trojki še vedno imeli brezplačno zdravstvo in šolstvo se HUDO MOTITE! Upokojenci lahko samo pozabite na razne dodatke (socialne, varstvene, rekreacijske...) . NE ŽELITE SI TROJKE! Začnite varčevati denar za izobraževanje vaših otrok, tako kot to počnejo v Ameriki. Fakultete po prihodu trojke ne bojo nikoli več brezplačne. 5000€ na letnik univerzitetnega programa.... le šparajte, trojka prihaja. Nič več javnega ne bo brezplačno.... Ko boste naslednjič šli k zdravniku po tablete bo mogoče zadnjič ko bo brezplačno. Veste koliko povprečno stane zdravljenje rakavega bolnika? Koliko stanejo citostatiki za kemoterapijo? Protibolečinske tablete? Obsevanja? Operacije? Tu govorimo o 6 mestnih številkah. Noben rakavi bolnik ni v svojem življenju v zdravstveno blagajno prispeval toliko, kot stane zdravljenje. Tudi bolniki s kroničnimi boleznimi redno jemljejo zdravila. Veste koliko je to denarja, če bi vse morali plačevati sami? Zdravila niso poceni. Zdravila so zeloooo draga, ampak mi se tega ne zavedamo, ker je večina le-teh na zeleni recept. Noben kronični bolnik v življenju v zdravstveno blagajno ni prispeval toliko, da to pokrije vse stroške. In plačljivo zdravstvo bo najbolj udarilo po žepu upokojence... Potem bomo pa kot v ZDA, ko ljudje prodajajo svoje hiše, da si lahko privoščijo operacijo...
RustemRex
08. 10. 2013 15.29
-14
Zadnje 3 vlade so ob sprejemanju reform naletele na nasprotovanje javnosti, sindikatov, opozicije. Ko pride trojka lahko pozabimo na referendume, demonstracije, predčasne volitve, socialni dialog... S PRIHODOM TROJKE JE KONEC Z NAŠO SUVERENOSTJO IN VLADAVINO LJUDSTVA.
komunjereadijo
08. 10. 2013 15.34
+28
suverenost in vladavina ljudstva? Misliš za Murgle in forum 21? Mi smo že 80 let okupirani.
RustemRex
08. 10. 2013 15.40
-6
ti ne vidiš dlje od foruma 21 in Murgel... Kaj pa evropska in svetovna elita zasebnih bank.... v imenu katerih dela trojka... Trojka je najdlje od islandskega modela, kateri je edini pravi model za izhod iz krize.
komunjereadijo
08. 10. 2013 15.54
+25
v islandija ni bila ugrabljena država, kot je naša, islandci so ekstremni patrioti, narod z visokimi moralnimi načeli, poleg tega so na novo spisali ustavo ko so štartali z modelom .......
RustemRex
08. 10. 2013 18.18
-7
Islandci niso pustili, da jim bančne elite ukradejo državo... Mi pa gremo v drugo smer - državo bomo dali trojki, ki dela v prid svetovnih bančnih elit...
aaaaaa122121
08. 10. 2013 15.22
+26
Islandski primer svetu: Ločitev, Bankrot, Devalvacija in Razvoj Ljudje Islandije so pokazali, kaj bi morali državljani vseh držav storiti: - zavrniti goljufivo idejo, da morajo dolgove, ki so jih zakrivili finančni teroristi nositi »ljudje« - aretacija in obsodba finančnih teroristov, ki so zagrešili politične in gospodarske zločine Predsednik Islandije, R. Olafur Grimsson je za Bloomberg povedal, da je njegova država v boljšem položaju kot Irska, ker so pred dvema letoma pustili banke bankrotirati in razvrednotiti islandsko krono. Razlika je, da smo v Islandiji dovolili propad bank. To so zasebne banke in mi nismo njihova črpalka denarja, država ne sme biti v oporu propadlim zasebnim bankam..« »Dokapitalizacijo Irskih bank so jim podtaknili s strani EU in IMF (Svetovni Denarni Sklad), medtem ko je suverena Islandija dovolila bankrot teh bank in prestrukturirati finančni sektor, da bo komercialni sektor še naprej serviran,« pravi Grimsson. »Kako dolgo lahko od navadnih ljudi – kmetov, delavcev, ribičev, učiteljev, zdravnikov in sester, zahtevamo da nosijo odgovornost popadli zasebnih bank.. To vprašanje, ki je bilo v jedru reševanja Islandije, mora biti pereče vprašanje v mnogih evropskih državah.« ISLANDIJA SE JE DO SEDAJ EDINA REŠILA RECESIJE; IN TO BREZ TROJKE; KER TROJKA JE POGLOBITEV PROBLEMA IN NE REŠITEV.
prefarc
11. 10. 2013 15.04
Če država sama ne zna , ne more, noče rešiti problemov, je edina logična pomoč trojke.
Gosposvetski
08. 10. 2013 15.18
+24
Jazbec ima načelnost in resnicoljubnost. Mu bo režim slejkoprej zadrgnil zanko za vrat,kot vsem bistroumnim zavednim Slovencem !
komunjereadijo
08. 10. 2013 15.21
+21
in točno to je srž problema obstoječega sistema
ROMELS
08. 10. 2013 16.06
+32
V sloveniji islandski primer? Tam so v javnem sektorju takoj prepolovili plače. Zamisli si, da to naredijo v sloveniji.Sindikate v trenutku reznese.
testosteron
08. 10. 2013 15.13
+2
..tisti , ki zagovarjate prihod trojke SPLOH NE VESTE KAJ ONI V BISTVU ZAHTEVAJO !!!..oni lepo postavijo samo ultimate in to je to,...potem pa bomo tam ,kot Grčija,Portugalska,...v totalni riti......ker se gre za reševanje bogate elite in njihovih bank - kot je nekdo že zapisal - Islandski model je veliko bolj učinkovit , da o Norvežanih ne izgubljamo besed,...
aaaaaa122121
08. 10. 2013 15.22
-1
RustemRex
08. 10. 2013 15.36
-6
testosteron: +++++ TROJKA REŠUJE PRIVATNE BANKE... TE BANKE PA SO ELITA
komunjereadijo
08. 10. 2013 15.38
+18
ne širi neumnosti, katere privatne banke, misliš rdeči privat banki Factor Banko in probanko, ki so ju ravnokar rešili naši levaki? Kaj pa še ostane od privat bank???
puspan
15. 10. 2013 18.38
+1
Testosteron, ali ti mogoce mislis, da bo trojka prinesla vsakemu Slovencu se kaksno kremno rezino za nagrado, ker ta vlada skupaj s sindikati udarja ravno napacne ljudi po zepih?
aaaaaa122121
08. 10. 2013 15.06
+20
Nobelov nagrajenec za ekonomijo Joe Stiglitz opominja: To kar je Islandija storila je bilo pravilno. Narobe bi bilo bremeniti bodoče generacije z napakami v finančnem sistemu. Nobelov nagrajenec za ekonomijo Paul Krugman piše: Kar je Islandsko okrevanje prikazalo je… primer ko posojilodajalci zasebnih bank podivjajo in pojedo svoje izgube. Krugman prav tako pravi: Hecna stvar se je zgodila na poti k ekonomskemu Armageddonu: Obupanost Islandije je konvencionalno obnašanje pretvorilo v nemogoče, osvoboditev naroda pred kršitvami pravil. Kjer so vsi ostali reševali bankirje in prisili javnost da plača račun, je Islandija pustila banke propasti in dejansko razširila socialno varnostno mrežo. Drugje so fiksirano poskušali pomiriti mednarodne investitorje, Islandija pa je uveljavila začasni nadzor nad pretokom kapitala in si dala prostor za manevriranje. Krugman ima prav. Pustiti banke propasti – namesto nenehnega reševanja – je edini pravilni način. Islandija je bankam povedala naj pojedo skuhano. Islandsko gospodarstvo je v boljšem stanju od dobesedno vseh držav, ki so si dovolile da jih banke izsiljujejo. Bloomberg poroča: Islandija ima nekaj ključnih lekcij za narode ki skušajo preživeti ta poroštva, potem ko je Islandska metoda vodila k »presenetljivemu« močnemu okrevanju, je šef misije Mednarodnega denarna sklada povedal: Islandija je predana svojemu načrtu, odločitev da so izgube nosili imetniki obveznic namesto davkoplačevalci in zaščita socialnega sistema, ki je ščitila nezaposlene pred revščino, je pomagala pognati narod proti okrevanju, sodeč po skladu iz Washingtona. Islandija je zavrnila idejo ščitenja posojilodajalcev v svojih bankah, ki so padli v letu 2008, potem ko so se njihovi dolgovi napihnili za 10-kratnik velikosti njihovega gospodarstva. IMF-ova poanta o lastnikih obveznic je pomembna: neuspel poskus da bi lastniki obveznic nosili izgube, pogublja ZDA in Evropo v gospodarsko depresijo. IMF opominja: Odločitev da davkoplačevalci niso odgovorni za izgube bank je pravilna, pravijo ekonomisti. Z drugimi besedami, kot je to IMF povedal: Ključ okrevanja Islandije je program, ki je skušal zagotoviti da prestrukturiranje bank ne bi zahtevalo od Islandskih davkoplačevalcev kritja izgube zasebnega sektorja. Icenews poudarja: Strokovnjaki še naprej hvalijo okrevanje Islandije, po reševanju bank leta 2008. Z razliko od ZDA in številnih držav v evroobmočju, je Islandija dovolila da je bančni sistem padel v globalno gospodarsko recesijo in pustila breme industrije na posojilodajalcih, namesto davkoplačevalcih. Okrevanje je še naprej »vau« za funkcionarje, tudi za šefico IMF-a Christine Lagarde, ki je nedavno okrevanje Islandije označila za »impresivno«. In strokovnjaki še naprej ponavljajo, da morajo evropski funkcionarji pogledati Islandijo v poduk o varčevalnih ukrepih in podobnih zadevah. Barry Ritholtz je lani poudaril: Namesto reševanja bank – Islandija tega ni mogla storiti tudi če bi hotela – so garantirali depozite (kot jih FDIC) in dovolili normalen proces kapitalizma. Sedaj jim gre mnogo, mnogo bolje od držav kot so ZDA in Irska, ki tega niso storile. Z razliko od drugih narodov, vključno z ZDA in Irsko ki sta prelili milijarde dolarjev kapitala v svoje finančne institucije da bi jih ohranili pri življenju, je Islandija postavila največje posojilodajalce v postopke prisilne poravnave. Odločila se je da ne bo zaščitila upnikov bank v državi, katerih premoženje se je napihnilo na 209 milijard dolarjev, 11-kratnik bruto domačega proizvoda. »Islandija je ravnala pravilno… upniki, ne davkoplačevalci naj nosijo izgube bank« pravi Nobelov nagrajenec Joseph Stiglitz, profesor ekonomije na univerzi Kolumbije v New Yorku. »Irska na drugi strani, je storila vse napačne stvari. To je verjetno najslabši model.« Irska je prevzela jamstva za vse obveznosti svojih bank, ki so naletele na težave in so jih do sedaj dokapitalizirali za 46 milijard evrov. To je pripeljalo državo na rob propada in so decembra potrebovali reševalni pak
oxy.elite
08. 10. 2013 15.11
+19
Zelo lepo si to napisal, ampak tle pri nas na balkanu je to drugače. Tukaj ni pravne države, šteje samo VIP (veze in poznanstva).
aaaaaa122121
08. 10. 2013 15.13
+13
ja samo če bi večina hotela to spremenit, namesto da se delijo na leve in desne, bi bilo hitro drugače:)
oxy.elite
08. 10. 2013 15.15
+8
aaaaaa122121 - drži in s tvojimi provokacijami se na žalost moram strinjati. V Sloveniji je premalo nacionalnega ponosa!
RustemRex
08. 10. 2013 15.35
+1
na žalost smo sužnji bank, ker se pustimo. Islandci pa majo jajca in so se jim uprli.
aaaaaa122121
08. 10. 2013 15.04
+14
Islandski primer svetu: Ločitev, Bankrot, Devalvacija in Razvoj Ljudje Islandije so pokazali, kaj bi morali državljani vseh držav storiti: - zavrniti goljufivo idejo, da morajo dolgove, ki so jih zakrivili finančni teroristi nositi »ljudje« - aretacija in obsodba finančnih teroristov, ki so zagrešili politične in gospodarske zločine Predsednik Islandije, R. Olafur Grimsson je za Bloomberg povedal, da je njegova država v boljšem položaju kot Irska, ker so pred dvema letoma pustili banke bankrotirati in razvrednotiti islandsko krono. Razlika je, da smo v Islandiji dovolili propad bank. To so zasebne banke in mi nismo njihova črpalka denarja, država ne sme biti v oporu propadlim zasebnim bankam..« »Dokapitalizacijo Irskih bank so jim podtaknili s strani EU in IMF (Svetovni Denarni Sklad), medtem ko je suverena Islandija dovolila bankrot teh bank in prestrukturirati finančni sektor, da bo komercialni sektor še naprej serviran,« pravi Grimsson. »Kako dolgo lahko od navadnih ljudi – kmetov, delavcev, ribičev, učiteljev, zdravnikov in sester, zahtevamo da nosijo odgovornost popadli zasebnih bank.. To vprašanje, ki je bilo v jedru reševanja Islandije, mora biti pereče vprašanje v mnogih evropskih državah.« ISLANDIJA SE JE DO SEDAJ EDINA REŠILA RECESIJE; IN TO BREZ TROJKE; KER TROJKA JE POGLOBITEV PROBLEMA IN NE REŠITEV.