Udeležence posveta, ki se ga je udeležilo nekaj deset somišljenikov in aktivistov NS in večje število novinarjev, je pozdravil deželni koordinator gibanja za Furlanijo-Julijsko krajino Fabio Bellani, ki se je zaustavil pri vprašanju sprejetja zaščitnega zakona za slovensko manjšino v Italiji. Po njegovih besedah tega zakona ne odobrava ogromna večina Tržačanov in edina sila, ki mu je v zadnjih treh letih, ko je o njem tekla razprava v italijanskem parlamentu, nasprotovala, je bila prav NS. Sicer je bil posvet v prvi vrsti posvečen vprašanju globalizacije in nevarnosti, ki jih po mnenju predstavnikov in somišljenikov NPD in NS le-ta predstavlja. Podtajnik NS Gianni Correggiari se je tako dotaknil problematike priseljencev: poudaril je, da njegovo gibanje ni proti priseljencem, ampak proti priseljevanju, podčrtal je, da se NS sklicuje na duhovne, socialne in solidaristične vrednote fašizma, medtem ko odklanja totalitarizem.
Glavni tajnik NPD Udo Voigt je v svojem posegu med drugim podčrtal, da se njegovo gibanje in NS zavzemata za iste stvari. Ti dve gibanji predstavljata po njegovih besedah novo evropsko silo in novo evropsko mladino. Tudi on se je dotaknil vprašanja priseljencev in opozoril, da je v Nemčiji 10 milijonov tujcev, medtem ko je šest milijonov Nemcev brezposelnih. Zavrnil je obtožbe, da je njegovo gibanje nacistično, in opozoril, da so problemi, ki tarejo tako Italijo kot Nemčijo, podobni: gre za globalizacijo, internacionalizacijo in multikulturnost. Podtajnik NPD Horst Mahler je dejal, da je glavni sovražnik njegovega gibanja imperializem Združenih držav Amerike, ki skušajo prekriti evropske narode s svojimi interesi. Obsodil je vlado Zvezne republike Nemčije, ki po njegovih besedah vodi politiko, prijazno tujcem in tujemu, tako da samo NPD brani interese nemškega naroda. Ta stranka, je dejal Mahler, je stranka mladih, zato jo hočejo prepovedati. Sicer je dejal, da ZDA hočejo izpriditi Evropo s tem, da vanjo vnesejo iste probleme, ki so že prisotni v ZDA. Treba je torej priti do oblikovanja evropske stranke, do oblikovanja "evropske fronte", ki bi še naprej zagovarjala stališča, ki jih zagovarjajo gibanja, kot sta NPD in NS.
Vsedržavni tajnik NS Roberto Fiore je v svojem zaključnem posegu med drugim podčrtal zlasti tri temeljne točke, za katere se zavzema njegovo gibanje: to so obramba nacionalne identitete, obramba sociale in obramba rimske, grške in krščanske dediščine Evrope. Pri slednjem je opozoril, da druga verstva, zlasti islam, napadajo krščansko identiteto Evrope, zato je predlog NS pravzaprav predlog za nov evropski preporod. Fiore je tudi zatrdil, da NS predlaga stvari, katerih si drugi ne upajo predlagati, a ki jih čez nekaj časa osvojijo. Tu je npr. omenil predlog o dokladih za tiste družine, ki rojevajo več otrok, prizadevanje NS, da bi v italijanskem narodu ponovno vzcvetel nacionalna zavest, kmalu pa bodo predlagali, naj se prepove prostozidarstvo oz. naj se vsi javni funkcionarji izrečejo, ali so prostozidarji ali ne. Podčrtal je tudi zavezništvo med NS in NPD ter vsemi drugimi evropskimi gibanji, ki zagovarjajo podobna stališča, in pri tem omenil francoska, španska in poljska gibanja.